Ekskluziv: Glasnogovornik sirijskih pobunjenika otkrio nam je nekoliko detalja o ratu i ruske uloge u njemu

Građani Alepa potpuno su odsječeni od vanjskog svijeta, kaže al-Halabi

A Syrian opposition fighter stands as Syrians fleeing the northern embattled city of Aleppo wait on February 5, 2016 in Bab-Al Salama, next to the city of Azaz, northern Syria, near Turkish crossing gate. 
Nearly 40,000 Syrian civilians have fled a regime offensive near Aleppo, a monitor said, as Turkey warned it was bracing for a wave of tens of thousands of refugees. / AFP / BULENT KILIC
FOTO: AFP

Sirijska vojska osigurala je veliku bojnu pobjedu u srijedu dok je Rusija obećala nastavak zračne kampanje kao potporu režimskim snagama, što je rezultiralo privremenim prekidom mirovnih pregovora u Švicarskoj i novim izbjegličkim valom.

Vojni izvori iz sirijske vojske kažu da su postrojbe odane predsjedniku Bašaru al-Asadu prekinule i posljednju opskrbnu rutu pobunjenicima iz grada Alepa do turske granice. Isti izvor prenio je informaciju da je nakon tri godine prekinuta opsada šijitskih sela Nubol i Zahra.

Glavni tajnik Ujedinjenih naroda, Ban Ki-moon slikovito je opisao Siriju. “Situacija u Siriji najviše naliči paklu na Zemlji”, rekao je Ban.

Ujedinjenje sirijskih pobunjenika

Kao odgovor na gubitke, frakcije bliske Slobodnoj sirijskoj vojsci odlučile se su na pokušaje ujedinjenja i zajedničkog djelovanja. Kasno u četvrtak navečer, putem društvenih mreža objavljeno je formiranje zajedničkog vojnog vijeća za sjevernu okolinu Aleppa, najvećeg pobunjeničkog grada.

“Ovo je preliminarni korak ka ujedinjenju postrojbi sjevernog okruženja Aleppa”, napisao je glasnogovornik novog vijeća za suradnju Mustafa al-Halabi na Twitteru.

Kako bismo dobili što bolju sliku stvarnog stanja na terenu, Telegram je uspio stupiti u kontakt s Mustafom al-Halabijem, službenim glasnogovornikom postrojbe Slobodne sirijske vojske Planinski sokolovi te predstavnikom novog vijeća za suradnju. Upitan o stanju na bojišnici, al-Halabi priča: “Dragi moj brate, situacija u Siriji vrlo je teška zbog intenzivnog bombardiranja ruskog ratnog zrakoplovstva”.

Pobunjeničke snage sjeverno od Aleppa napadnute su sa svih strana. S juga napadaju postrojbe odane režimu Bašara al-Asada, s istoka napada Islamska država, a sa zapada napadaju kurdske postrojbe što pokušavaju spojiti dvije provincije pod njihovom kontrolom na sjeveru Sirije.

“Sjeverna Sirija svjedoči svakodnevnim preletima po barem šest ruskih borbenih zrakoplova. Uništavaju svakoga tko se bori protiv Assada, ali i susjedna sela. Bombardiraju civile!”, ispričao je al-Halabi za Telegram.

Pobjede sirijske vojske

Napredak na bojnom polju omogućila je snažna zračna podrška ruskih vojnih zrakoplova u posljednjih nekoliko dana na sjeveru Alepa, zaključak je Sirijskog opservatorija za ljudska prava (SOHR). Osim prekida višegodišnje opsade šijitskih enklava, sirijska vojska i brojne paravojne postrojbe zauzele su obližnji grad Mayer u četvrtak, a u petak su ušle u Ritjan.

Zauzimanje Ritjana ne samo da osnažuje poziciju režimskih snaga već nanosi i simboličan poraz pobunjenicima. Naime, grad Ritjan je 2015. godine odupro se snažnoj ofenzivi sirijske vojske.

https://www.youtube.com/watch?v=vEWfLNozRkk

Vojne pobjede pomogle su u obustavljanju napora posebnog izaslanika UN-a u zaustavljanju sukoba što je ubio više od 260.000 osoba. U srijedu je taj izaslanik, Staffan de Mistura, objavio privremenu pauzu u pregovorima do 25. veljače. “Zaključio sam da nakon tjedan dana pripremnih razgovora ostalo je još puno posla. Ne samo s naše strane, ali i upletenih strana”, izjavio je Mistura okupljenim novinarima u Ženevi.

Novi izbjeglički val

Propali mirovni pregovori i stalni napadi sirijske vojske natjerali su više od stotinu tisuća Sirijaca da napuste svoje domove. Prema pisanju turskih medija, oko 110.000 izbjeglica krenulo je prema sirijsko-turskoj granici. U izbjegličkim kampovima sa sirijske strane granice trenutačno nalazi se oko 70.000 izbjeglica. Tu brojku nam je potvrdio i glasnogovornik al-Halabi: “Broj prognanika iz mjesta sjeverno od Aleppa dosegao je više od 70.000 izbjeglica. Oni su nasukani na sirijsko-turskoj granici i žive na hladnoći čekajući prijelaz”.

Turska državna agencija za hitne situacije vodi brigu o njima kroz 10 kampova.

Rusija ne vidi razlog za prestanak napada

“Ruski zračni udari neće prestati sve dok u potpunosti ne porazimo terorističke organizacije ISIS i Fronta Nusra”, rekao je ruski šef diplomacije Sergej Lavrov.

Međutim, al-Halabi je u razgovoru za Telegram ispričao malo drukčiju priču: “Ruski ratni zrakoplovi bombardiraju samo Slobodnu sirijsku vojsku i civile. Nikog drugog.”

Usprkos međunarodnim naporima na zaustavljanju višegodišnjeg sukoba u Siriji, Rusija nastavlja s bombardiranjem. “Ne vidim razloga zašto bi zračni napadi trebali prestati”, rekao je Lavrov u obraćanju medijima u Omanu.

Jedan od uvjeta za prekid ruskog vojnog djelovanja u Siriji je i zaustavljanje krijumčarenja preko tursko-sirijske granice, ustvrdio je Lavrov.