Nekad je nužno odabrati stranu

Razgovaramo s ljudima iz sustava. Što je s tom prijavom zbog Bandića i postoji li uopće mogućnost da netko bude osuđen

Analizirali smo može li uopće biti dokazano da je netko odgovoran za smrt gradonačelnika Zagreba jer mu nije na vrijeme pružena medicinska pomoć

Protiv troje okrivljenih danas je DORH-u podnijeta kaznena prijava zbog sumnje da nisu pomogli gradonačelniku Milanu Bandiću kada mu je 27. veljače u večernjim satima pozlilo. Bandić je preminuo, a danas su zbog nepružanja pomoći osobi čiji je život ugrožen DORH-u prijavljeni suradnica iz njegove stranke Natalija Prica, njegov prijatelj, liječnik Gzim Redžepi, te još jedan prijatelj Sergije Ivanović koji je izjavio da je Bandić preminuo u njegovom domu. Prijavom su obuhvaćene i ostale nepoznate osobe za koje su potencijalno bile uz Bandića u posljednjim trenucima njegovog života.

Nakon gradonačelnikove smrti pojavilo se niz polemičnih detalja. Tako je najprije objavljeno da je preminuo u svom domu u Bužanovoj ulici, da bi se kasnije priopćilo da je umro u kući na Vrhovcu. Zatim se otvorilo pitanje još jedne adrese, a to je stan koji je zadnjih godinu dana koristila upravo Natalija Prica.

Dr. Redžepi opisivao je kako je pružio prvu pomoć gradonačelniku kojem je iznenada pozlilo, no nije dao precizan odgovor na pitanje kada je točno upućen poziv Hitnoj pomoći. Kasnije se ispostavilo da Hitna pomoć nije ni zvana, već je kontaktiran njezin ravnatelj koji je zatim uputio medicinski tim po Bandića. Je li Milan Bandić tada još bio živ također nije službeno potvrđeno.

Detalji podnijete kaznene prijave

U kaznenoj prijavi postavlja se pitanje koliko je poziva bilo prije nego je zaista poslana stručna pomoć unesrećenom. Zatim se traži da istražitelji utvrde koliko je vremena prošlo od trenutka srčanog udara do dolaska prijeko potrebne stručne medicinske pomoći.

Osim toga, prijavitelj smatra da javnost treba znati gdje je bio gospodin Bandić kad mu je pozlilo i tko je prvi obaviješten o njegovom stanju. Pita i tko mu je i kada točno pružio prvu pomoć.

O kojim se kaznenim djelima radi?

U kaznenoj prijavi spominje se “nepružanje pomoći”. Riječ je o kaznenom djelu koje počini onaj koji “ne pruži pomoć osobi u životnoj opasnosti, iako je to mogao učiniti bez veće opasnosti za sebe ili drugoga”. Za to Kazneni zakon predviđa kaznu do jedne godine zatvora.

Za ovo djelo do sada su uglavnom kažnjavani vozači koji su bježali s mjesta nesreće.

Natalija Prica i Gzim Redžepi u prijavi se spominju i u kontekstu medicinske struke – ona je doktorica dentalne medicine, a on liječnik internist i pulmolog, stoga prijavitelj smatra da bi mogli odgovarati i za “nepružanje medicinske pomoći u hitnim stanjima”. Zato može biti prijavljen “doktor medicine, doktor dentalne medicine ili drugi zdravstveni radnik koji bez odgađanja ne pruži medicinsku pomoć osobi kojoj je takva pomoć potrebna zbog opasnosti od nastupanja trajne štetne posljedice po njezino zdravlje ili za njezin život”. Kazneni zakon predviđa sankciju do tri godine zatvora.

Što sada mora napraviti DORH?

Državno odvjetništvo RH koje je zaprimilo kaznenu prijavu zbog Bandićeve smrti sada je dužno proslijediti je nadležnom državnom odvjetništvu. U ovom slučaju nadležno je Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu. Iz DORH-a su potvrdili da će upravo to i učiniti.

Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu, kako za Telegram objašnjavaju ljudi iz sustava, odlučit će što će napraviti s ovom kaznenom prijavom. Može zaključiti da je potpuno neutemeljena, te ju kao takvu odbaciti. O tome mora obavijestiti Stjepana Perka, koji ju je podnio.

Ako pak zaključi da ima sumnji u neko kazneno djelo, odnosno da treba provjeriti ono što je u prijavi navedeno, Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu može ispitati osumnjičene. Ima pravo ispitati i svjedoke ili pak može naložiti policiji da provede izvide, odnosno da prikupi sve moguće dokaze.

Što mora napraviti policija?

Policijski inspektori s kojima smo razgovarali kažu da po nalogu Općinskog državnog odvjetništva u Zagrebu policija mora provesti izvide. U sklopu njih može ponovno ispitati Perka, kao podnositelja prijave, te sve osumnjičene osobe. Mogu biti ispitani i određeni svjedoci.

Osim toga, istražitelji mogu zatražiti izliste telefonskih poziva osumnjičenih osoba. Iz ispisa poziva vidjelo bi se kada su i kome upućeni pozivi u noći Bandićeve smrti, te kada je u konačnici pozvana ekipa Hitne pomoći.

Dolazak Hitne pomoći može biti vidljiv i na snimkama nadzornih kamera kojih zasigurno ima u ulici ili obližnjim ulicama kuće u kojoj je gradonačelniku pozlilo. I njih policija može prikupiti tijekom izvida.

Koji dokazi će biti ključni?

Među ključnim dokazima bit će i obdukcijski nalaz, ukoliko je obdukcija tijela preminulog gradonačelnika uopće napravljena.

Je li definitivno u pitanju bio srčani udar i je li mu ikakvim hitnim medicinskim zahvatom bilo moguće spasiti život, pitanja su na koja će vještaci dati dogovor.

Takvo sudsko-medicinsko vještačenje uobičajeno se provodi u postupcima u kojima je netko osumnjičen ili za nepružanje pomoći ili za nepružanje medicinske pomoći. Naime, ako osobi kojoj je pozlilo nije bilo spasa onda nitko ne može biti okrivljen da joj nije na vrijeme pomogao.

Hoće li itko biti okrivljen?

Iskusni policijski i pravni stručnjaci s kojima smo tijekom dana razgovarali uglavnom sumnjaju da će itko službeno biti okrivljen da nije pomogao Bandiću u trenutku kada mu je pozlilo. Naime, nepružanje pomoći nije lako dokazati i u sudskoj praksi nema puno osuđenih za to nedjelo.

U sudskoj praksi Vrhovnog suda RH nalazi se tek slučaj jedne liječnice osuđene pravomoćno za nepružanje medicinske pomoći. Ona je tvrdila da nije namjerno uskratila pomoć svom pacijentu, no ipak je osuđena na godinu dana zatvora.

Među javno dostupnim podacima o presudama izrečenima u Hrvatskoj pronašli smo još jedan slučaj lokalnog liječnika koji je osuđen jer je na hitni poziv supruge čovjeka koji se iznenada srušio u svom domu reagirao tek nakon pola sata. Kažnjen je iako su vještaci utvrdili da je čovjek imao težak infarkt i nikakav hitan medicinski zahvat ne bi mu spasio život.

Koji je motiv za ove prijave?

Gospodin Perko nakon podnošenja prijave izjavio je kako želi znati je li gradonačelnik Bandić na vrijeme dobio medicinsku pomoć. Smatra da je u službenim izjavama puno nedorečenosti, pa traži da se gradonačelnikova smrt istraži.

Međutim, u ovom slučaju puno bi učinkovitije bilo da je kaznenu prijavu podnio netko od članova Bandićeve obitelji. Naime, ako Općinsko državno odvjetništvo Perkovu prijavu odbaci proces će biti završen.

Kada bi istragu zatražio netko od članova obitelji Bandić postupak bi se mogao nastaviti i ako bi Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu prijavu odbacilo. Naime, oštećena osoba ima zakonsku mogućnost sama, kao tužitelj, nastaviti kazneni progon, te odvesti neki sumnjivi slučaj do suda koji onda može tražiti dodatne dokaze.