Reagiranje na tekst: ‘Iako su 2021. kupili skupu jahtu, Geodetski faks istraživanja cijelo vrijeme radio na ovom brodu ‘

Donosimo reakciju dekana Almina Đape

Uredništvo Telegrama zaprimilo je reagiranje Geodetskog fakulteta na članak objavljen početkom svibnja, pod naslovom Telegramovo novo otkriće: iako su 2021. kupili skupu jahtu, Geodetski faks istraživanja cijelo vrijeme radio na ovom brodu.


Netočna je tvrdnja da je „Geodetski faks istraživanja „cijelo vrijeme“ radio na plovilu tvrtke Geomar“. Također je neistina da je u radovima koje navodi novinarka „jasno prikazano kako su hidrografska mjerenja izvršena posve drugim brodom, a ne Mirakulom“. Za takvu tvrdnju jednostavno nema osnove – u citiranom znanstvenom radu je tek kao ilustracija prikazana fotografija mjerne sonde postavljene na plovilu tvrtke Geomar koji je kao isporučitelj opreme proveo obuku znanstvenika Fakulteta na svojem plovilu jer u tom trenutku (ljeto 2021.) Geodetski fakultet još nije posjedovao vlastito plovilo.

Nakon porinuća broda Orka u travnju 2022., mjerna oprema Fakulteta i mjerenja korištena u predmetnom znanstvenom radu nastala su na fakultetskom brodu.

Stoga je netočna tvrdnja da iz objavljenih radova „nedvojbeno proizlazi da su terenska istraživanja na otoku Kaprije, Žutu, Braču, Hvaru, Pelješcu i uvali Kašjuni u Splitu obavljena isključivo brodicom Prvić 25, privatne tvrtke Geomar.“

U tom kontekstu i tvrdnja da je „brod Mirakul godinu i tri mjeseca bio u posjedu Geodetskog fakulteta bez da su na njemu napravljene preinake“ zahtijevaju pojašnjenje: brod je kupljen u listopadu 2021. no porinut je u more tek koncem travnja 2022. U periodu od 28.04. do 19.09. provedeno je 8 mjernih kampanja tijekom kojih su sinkronizirani različiti senzori i testirane različite konfiguracije mjerne opreme kako bi se utvrdio optimalan raspored na plovilu.

Stoga naš istraživački brod nije mogao dobiti konačan oblik sa svom mjernom opremom planski nabavljenom za ovu svrhu, niti je bilo moguće napraviti i ugraditi trajne nosače mjerne opreme sve dok nije brojnim mjerenjima i analizom podataka određen optimalan raspored mjerne opreme kako bi bili zadovoljeni uvjeti sigurnosti plovidbe, ljudstva i opreme. Konačno opremanje i dorada istraživačkog broda uslijedile su u siječnju 2023.

Još jednom ukazujemo da je netočno da je Geodetski fakultet kupio „skupu jahtu“ odnosno „luksuzni Mirakul“, pa stoga još jednom pojašnjavamo: niti se radi o skupoj niti se radi o jahti jer plovilo Orka spada u kategoriju „istraživačkih brodova“ i specijalno je preuređena za hidrografska mjerenja.

Od drugih plovila se ne razlikuje oblikom trupa, izgledom ili brodskim pogonom, već opremom i laboratorijima prilagođenima istraživanju za koje je namijenjen. Opetujemo: Hrvatski enciklopedijski rječnik pod natuknicom jahta piše: „Jahta (G mn jähta/-i) pom. brod opremljen za razonodu, sport i turizam [ploviti na ~i; ploviti ~om]“. Plovilo o kojem govorimo nije jahta nego istraživački brod, a Tehnička enciklopedija Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža taj pojam opisuje kao „plovilo izgrađeno ili preuređeno za oceanografska, biološka ili druga znanstvena istraživanja, hidrografska i meteorološka mjerenja te motrenja. Od drugih brodova ne razlikuje se oblikom trupa, izgledom ili brodskim pogonom, već opremom i laboratorijima prilagođenima istraživanju za koje je namijenjen. Kao istraživački brodovi služe kočari, ledolomci, motorne jahte, obalni brodovi i drugi brodovi različitih oblika i značajki. Pogonski uređaj istraživačkih brodova prilagođen je plovidbi malom brzinom uz minimalne vibracije i bešuman rad, a brodovi moraju i pri najmanjim brzinama imati stabilnost kursa i izvrsnu upravljivost, te dobro ponašanje na valovima.“