Reakcija na uhićenje zbog komentara s jajima na Facebooku: 'EU sud kaže da građani mogu kritizirati vlast'

Javili su se iz Kuće ljudskih prava Zagreb

Croatian Prime Minister Andrej Plenkovic leaves a European Union (EU) summit at the European Council Building at the EU headquarters in Brussels on December 17, 2021. (Photo by STEPHANIE LECOCQ / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Kuća ljudskih prava Zagreb izrazila je zabrinutost uhićenjem muškarca iz okolice Zadra zbog komentara na Facebooku, upozorivši kako je u demokratskom društvu neprihvatljivo da policija uhićuje građane zbog javne kritike političke vlasti. Podsjetimo, ranije dana smo javili kako je zadarska policija odlučila privesti čovjeka koji je uoči premijerovog dolaska u Zadarsku županiju na društvenoj mreži napisao da Plenkovića treba dočekati ‘pokvarenim jajima’.

Izražavajući svoju zabrinutost zbog uhićenja i podnošenja optužnog prijedloga protiv 72-godišnjeg muškarca iz Briševa kod Zadra zbog napisanog komentara na Facebooku kojim javno izražava neslaganje s politikom Vlade, Kuća ljudskih prava Zagreb u priopćenju ističe kako je bez obzira na stil i izričaj tog komentara, neupitno riječ o ljudskom pravu na slobodu izražavanja zaštićenom Ustavom i međunarodnim ugovorima.

“U demokratskom društvu neprihvatljivo je da policija uhićuje građane zbog javno izgovorene ili napisane kritike vlasti, pa čak i kad ta kritika vrijeđa ili omalovažava političare, uključujući i najviše državne dužnosnike”, upozoravaju iz te nevladine udruge. Smatraju kako je Policijska uprava zadarska ovim optužnim prijedlogom u potpunosti ignorirala Europsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava koja štiti pravo na slobodu izražavanja.

‘ESLJP jasno određuje da građani mogu kritizirati vlast’

Nadalje, neprihvatljivim ocjenjuju da policija optužni prijedlog podnosi na temelju odredbe o zabrani vrijeđanja i omalovažavanja državnih organa iz Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira koji je posljednji puta mijenjan 1994. godine, te time koristi tu zastarjelu odredbu da bi ograničila pravo na javno izražavanje.

“Europski sud za ljudska prava jasno određuje da građani mogu kritizirati vlast pa i izjavama koje su ‘uvredljive, šokantne ili uznemiravajuće za državu ili bilo koji dio pučanstva'”, ističu. Napominju i kako ovo nije izoliran slučaj pogrešnog policijskog postupanja kojim se krši pravo na slobodu izražavanja, te podsjećaju na slučaj “prosvjednika koji je pozdravio ćaću” s Korčule iz srpnja 2019. godine te slučaj Erceg iz 2018. godine.

Policiju su pozvali da odustane od prekršajnog progona u ovom slučaju, MUP da provede edukaciju policijskih službenika i službenica u području slobode izražavanja te primjeni standarde Europske konvencije za ljudska prava, a Vladu RH da krene u proces izmjena Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira kojima će ovaj, kako ističu, važan zakon uskladiti s najvišim međunarodnim standardima zaštite ljudskih prava.