Nekad je nužno odabrati stranu

Reakcije profesorica na skandal sa zlostavljanjem: ‘Borasov potez je nevjerojatan. Ovako više ne ide’

Komentari zagrebačkih profesorica, dekanice ADU i dekana FER-a na Telegramovo otkriće o rektoru

Nakon današnjeg Telegramovog otkrića o velikom skandalu rektora Damira Borasa, koji je službeno dobio potpisanu izjavu o seksualnom uznemiravanju nekadašnje studentice na koju se oglušio i potom nagradio optuženog profesora, Telegram je razgovarao s nekoliko profesorica Sveučilišta u Zagrebu. Među njima je i dekanica Akademije dramske umjetnosti Franka Perković Gamulin koja je u posljednja dva tjedna prikupila tridesetak prijava studentica za seksualno uznemiravanje i zlostavljanje.

Dekanica je za Telegram kratko izjavila kako ne može vjerovati da je tako nešto moguće na Sveučilištu u Zagrebu. “Naprosto ne mogu vjerovati da je takva reakcija rektora Sveučilišta u Zagrebu moguća”, kazala je Perković Gamulin.

Divjak: ‘Ovo se uklapa u profil rektora Borasa’

Bivša ministrica Blaženka Divjak, ujedno i protukandidatkinja Damiru Borasu na rektorskim izborima 2014., kazala je za Telegram kako joj se priča koju smo objavili čini jako vjerojatnom. “Izgleda mi jako vjerojatno ovako kako piše, s obzirom na to da mi se to uklapa u profil rektora Borasa koji je na ovom slučaju objedinio obje svoje preokupacije – mobingiranje Filozofskog fakulteta i zbrinjavanje svoje klike”, kazala je Divjak. Osvrnula se i na to što je rektor trebao napraviti nakon što je dobio izjavu o seksualnom uznemiravanju. Trebao je, ističe profesorica Divjak, minimalno tražiti pisano očitovanje od potencijalnog professora emeritusa i nakon toga tražiti mišljenje sveučilišnog Etičkog savjeta.

Dodaje i kako postoje nadležna tijela koja se ovakvim slučajevima moraju baviti, bez obzira na to što se radi o umirovljenom profesoru. Aktualni dekan Fakulteta elektrotehnike i računarstva Gordan Gledec kratko nam je rekao da članovi Senata prilikom glasanja o emeriturama posljednjih godina, niti u jednom slučaju nisu imali nikakve informacije o slučaju koji se u Telegramovom tekstu navodi. “Ako postoji bilo čija odgovornost, sve treba istražiti i sankcionirati”, poručio je dekan FER-a.

Čuli smo se i s profesoricom Meri Tadinac s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta. Profesorica nam je rekla da je za konkretnu situaciju, o kojoj je Telegram danas izvijestio, znala, jer su joj to ispričale kolege s odsjeka na kojem je stopirana procedura prijedloga da umirovljeni profesor dobije počasno zvanje.

Uznemirujući rezultati istraživanja

“Znala sam da je na samom odsjeku taj postupak zaustavljen, upravo zato što je postojala ta pritužba za seksualno uznemiravanje. Znam da je dotični profesor radio velike nevolje tadašnjoj dekanici s time što mu je onemogućeno da postane emeritus”, prisjeća se profesorica Tadinac. S jedne je strane, kaže, bila iznenađena kad je vidjela da je profesoru u konačnici dodijeljena emeritura. “Ali s druge strane, s obzirom na to da znam modus operandi vodstva sveučilišta, zapravo i nisam bila iznenađena”, ističe.

Prisjetila se i kako je s kolegama Aleksandrom Štulhoferom i Zdenkom Janeković Roemer početkom 2002. godine provodila istraživanje o o seksualnom uznemiravanju i zlostavljanju na zaposlenicima Filozofskog fakulteta. To je istraživanje pokazalo da je više od 40 posto ispitanica tijekom posljednjih godinu dana barem jedanput osjetilo poniženje zbog spolne diskriminacije i/ili seksualnog uznemiravanja i zlostavljanja. Zahvaljujući istraživanju koje su napravili, počele su im se obraćati žene s Filozofskog koje su doživjele seksualno uznemiravanje.

‘Nemoj se uzrujavati, sve smo ti mi to prošle’

“Međutim, atmosfera je bila takva da nijedna od njih nije imala hrabrosti s tim izaći u javnost. Takve su savjete dobivale i od nekih pravnih stručnjaka. Naime, dotični zlostavljači su to radili vrlo mudro. Situacije su uvijek bile jedan na jedan i onda bi ispalo da je to riječ, primjerice, jedne mlade asistentice protiv uglednog, redovitog profesora”, govori profesorica Tadinac.

Prisjetila se situacije u kojoj su jednoj studentici savjetovali da se s problemom prvo obrati svojoj pročelnici odsjeka pa da ona nešto pokuša poduzeti, stepenicu po stepenicu. “Tadašnja pročelnica toj je mladoj osobi rekla: Nemoj se uzrujavati, sve smo ti mi to prošle. Strpi se malo, bude došla neka druga mlađa pa će onda tebe pustiti na miru“, prisjeća se Tadinac.

Profesorice Bukovčan: ‘Ovako više ne ide’

U konačnici, razgovarali smo i s profesoricom Tanjom Bukovčan s Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta. Bukovčan je, u vrijeme kada se izjava o nemoralnom ponašanju umirovljenog profesora pojavila, bila prodekanica Fakulteta. Kaže kako su se nadali da je cijeloj priči kraj nakon što je na fakultetskom odsjeku stopiran prijedlog za emerituru.

“Činjenica da ga je rektor odlučio predložiti u svojoj posebnoj kvoti emeritusa, a znao je za zlostavljanje, mnogo govori o rektoru, ali nažalost i o situaciji u društvu u kojem se takve stvari jednostavno gledaju godinama”, ističe Bukovčan.

Kaže kako su tijekom njenog trogodišnjeg prodekanskog mandata imali dva slučaja koje su studentice prijavile. Slučajeve su uspješno riješili. “U trenutku kada se studentice jave, riješiti se može, ako postoji volja. Uvijek je, naravno, i pitanje volje one druge strane i toga da su studentice ponekad znale reći ali što ako se od toga ništa ne desi“, kaže bivša prodekanica. Upravo njihovo pitanje ‘ali što ako se od toga ništa ne desi’, smatra Bukovčan, predstavlja “dno dna” na kojem smo se kao društvo našli. I pokazuje da ovako više ne ide.