Rekonstruirali smo kako je nekoć ugledni hrvatski broker ljudima otimao dionice i prevario ih za 16 milijuna kuna

Goran Kovačić bio je direktor brokerske kuće National, a uhićen je krajem 2003.

FOTO: Getty Images/Telegram/Youtube

Kada je svojih 250 tisuća kuna i 200 dionica “Kraša” krajem veljače 2002. odlučio uložiti u brokersku kuću National, gospodin iz Zagreba nije vjerojatno ni slutio da će ostati bez gotovo cijelog svog ulaganja. Ni na kraj pameti mu zasigurno nije bilo da će se punih 17 godina kasnije još uvijek na sudu natezati s tada glavnim brokerom Nationala Goranom Kovačićem. A upravo to se događa.

Priča o propasti brokerske kuće National klasični je primjer pokušaja vrtoglavog bogaćenja u Hrvatskoj, u nedostatku kvalitetnijih pravila i kontrole. U vrijeme kada je tržište kapitala u nas tek bilo na zanosnom startu, Goran Kovačić iskoristio je trenutak nepažnje i ljudima ukrao milijune. Njegovog slučaja prisjetili smo se ponovno ovih dana kada smo naišli na nepravomoćnu presudu prema kojoj gospodinu iz Zagreba mora vratiti gotovo 160 tisuća za onih 200 “Kraševih” dionica koje mu je oteo. Taj iznos s kamatama od 2003. danas doseže 470 tisuća. Slučaj se počeo rasplitati još 2006., no do danas nema finalne sudske odluke.

Kovačić je na početku bio uspješan broker

Brokerska kuća National našla se u problemima vrlo brzo nakon što je ovaj Zagrepčanin, samo jedan od stotina građana s kojima je Kovačić od 2000. godine surađivao, kupio portfelj dionica Jadranskog naftovoda, Plive, SN Holdinga i društva Slavonski zatvoreni investicijski fond. Kovačić će pokušati objasniti te probleme tvrdeći da je došlo do poremećaja na tržištu kapitala, no svega par mjeseci kasnije ispostavit će se da se radilo o običnoj prijevari ulagača.

Direktora Nationala hapse i optužuju za protuzakonito prisvajanje čak 16,5 milijuna kuna. Iako je imao samo srednju stručnu spremu Kovačić se našao na čelu brokerske kuće koja je trgovala svim tada značajnijim dionicama u Hrvatskoj. National je bio jedna od rijetkih firmi koja je u ono vrijeme nudila i trgovinu dionicama putem interneta. Oglašavali su se on-line, te i na taj način privlačili ulagače.

Kako je funkcionirala brokerska kuća National?

Kovačić je imao sve dozvole za obavljanje poslova s vrijednosnim papirima koje su bile usklađene i s tada vrijedećim Zakonom o tržištu vrijednosnih papira. Sa svojim ulagačima njegovi brokeri sklapali su ugovore koji su uključivali otvaranja portfelja, upravljanja portfeljem te njegovo zatvaranje, po nalogu korisnika. Novac i vrijednosni papiri predstavljali su sastavni dio portfelja. National je tim sredstvima trgovao za račun klijenta, koji je pak u svakom trenutku mogao tražiti zatvaranje portfelja i isplatu svog novca.

Ljudi koji se sjećaju onog vremena tvrde da je National poslovao uredno sve do početka lipnja 2003. godine. Međutim, Kovačić iznenada svojim klijentima šalje obavijest da je došlo do poremećaja u poslovanju tvrtke. Rezultat toga bio je i zastoj u poslovanju vrijednosnim papirima. Uvjerava ih da će sve biti u redu, da National nije izgubio licencu za poslovanje, već da samo u tom času ne može registirati nove vlasničke pozicije.

Goran Kovačić vješto se pravdao klijentima

Među klijentima polako počinje tinjati sumnja. Da su njihova ulaganja ugrožena shvaćaju već krajem lipnja kada im stiže novo Kovačićevo pismo. U njemu se nalazila potvrda da je National ostao bez dozvole za obavljanje poslova vrijednosnim papirima. Uvjerava ih da će sve svoje obveze prema njima ispuniti. Istovremeno za svoju propast optužuje Komisiju za vrijednosne papire, te medije koji su protiv njega navodno organizirali hajku.

Da se nije radilo samo o medijskoj hajci potvrđuje i činjenica da je već u studenom te godine Kovačić uhićen. Tužiteljstvo protiv njega pokreće postupak zbog sumnje da je od početka 2000. do 6. lipnja 2003. na štetu klijenata svoje brokerske kuće trgovao dionicama u ime i za račun Nationala. Iskorištavao je postupak tzv. prijeboja i namire pri Središnjoj depozitarnoj agenciji, bez dovoljnog ulaganja sredstava Nationala. Drugim riječima, koristio se vrijednosnicama svojih klijenata i sredstvima od njihove prodaje kao svojima. Bez pitanja uzeo je ljudima 16,5 milijuna kuna, napisat će tužiteljstvo u optužnici protiv Kovačića.

Detalji optužnice protiv brokera Kovačića

Novcem klijenata plaćao je troškove vlastite bokerske kuće. Uzeo je ljudima dionice i prodao ih bez njihovog znanja. Ukupno su tako 82 klijenta Nationala oštećena za 14.648.825 kuna.

Također, Kovačić je optužen, a kasnije i osuđen, da je između 17. travnja i 6. lipnja 2003. sebi pribavio još dva milijuna kuna oštetivši investicijski fond ZIF Sunce d. d. Naime, bez naloga i suglasnosti vlasnika vrijednosnica, neovlašteno se koristio PIN-om za koji nije bilo točno utvrđeno kako ga je nabavio. Njime je prenosio dionice s vlasničke pozicije Sunca na Nationalovu koristeći se njima potom za plaćanje dospjelih obveza vlastite brokerske tvrtke.

Tako je, prema tvrdnjama tužiteljstva, neovlašteno prenio dionice Pletera, Petrokemije Kutina, Hotela Makarska, ACI-ja Opatija, Imperijala Rab, Prerade Bjelovar i Apartmana Medena.

Sudska borba duga 13 godina, a kraj se ne nazire

Iz dostupnih podataka, Kovačić je 2009. pravomoćno osuđen na četiri godine zatvora. Uz to, dobio je i sigurnosnu mjeru zabrane obavljanja zvanja djelatnosti ili dužnosti odgovorne osobe u vezi s raspolaganjem novčanim sredstvima u trajanju od pet godina od pravomoćnosti presude. Tvrdi da je većina ljudi, onih koji su oštećeni poslovanjem Nationala, novac i vratio. Država je, naime, zaplijenila značajna sredstva na Nationalovim računima u bankama.

Ipak, nisu svi obeštećeni. Gospodin iz Zagreba koji je u Nationalove portfelje uložio 250 tisuća kuna i 200 dionica “Kraša” tvrdio je da za dionice nikada nije dobio naknadu. Prema procjeni vještaka, radilo se o dionicama vrijednima 158 tisuća kuna.

Tužbu protiv Kovačića, ali i Republike Hrvatske, te Središnjeg klirinško-depozitarnog društva i Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga podnio je još 2006. godine. Državu i njezine institucije nadležne za nadzor brokerskih kuća smatrao je odgovornima zbog nedostatnog nadzora nad Nationalom. Tvrdio je kako su postojale informacije da National još 2002. nije poslovao legalno, već da je Kovačić otuđivao dionice svojih klijenata.

Država: Kontrolirali smo brokersku kuću National

HANFA je tijekom postupka uvjeravala sud kako su pokrenuli nadzor nad Nationalom već u svibnju 2003. kada su zaprimili prvu prijavu oštećenih građana. Ranije, objašnjavaju nije bilo ni zakonskih uvjeta da mu se zabrani rad. Zakon je, naime, promijenjen tek 2002. godine. Kovačić se pak branio da dionice “Kraša” nikada nisu preuzete od klijenata. Vještaci su, međutim, njegovu obranu srušili, te će gospodinu iz Zagreba morati vratiti iznos za koji ga je oštetio. Odgovornost države u ovom postupku za sada nije utvrđena.

Naime, kada su se 2001. godine pojavile sumnje da Kovačić trguje dionicama bez znanja svojih klijenata Komisija ga je na to upozorila, te je on suglasnosti svih klijenata pribavio. Nakon što je 2003. ponovno prijavljen obavljen je nadzor nakon kojeg je uslijedilo i uhićenje. Zanimljivo je da je ovaj sudski spor već bio stigao i do Vrhovnog i do Ustavnog suda, da bi sada ponovno bila donijeta tek prvostupanjska presuda u korist Kovačićevog klijenta.