Iako su dobar potez, otkazi radnicima neće biti dovoljni da izvuku Zagrebački holding iz krize

Osim lošeg upravljanja, Zagrebački holding ima problema i s likvidnošću

FOTO: Marijan Mikolić, Telegram/Pixsell

S obzirom na to da je i Grad u teškoj financijskoj situaciji, zbog nagomilanih dugova, ali i obveza zbog obnove nakon potresa, a uštede koje će se postići rješavanjem viška radnika ipak nisu tolike da bi se njima pokrile sve dubioze, pitanje je kako Tomašević misli razriješiti tu situaciju. Vjerojatno je jedini izlaz prodaja imovine.

Tomislav Tomašević, prije otprilike tjedan dana, najavio je otkaze u Zagrebačkom holdingu. Radi se o oko 550 ljudi koji će prvi otići iz gradskih poduzeća, koja ukupno zapošljavaju oko 10 tisuća ljudi.

U samom Holdingu zaposleno ih je nešto više od sedam tisuća. od čega svaka treća osoba radi u administraciji, te je nakon 20 godina Bandićeve vladavine – a znamo kako se tada zapošljavalo – došlo vrijeme da se i u tom segmentu naprave uštede s obzirom na tešku financijsku situaciju u kojoj se Grad i njegova poduzeća nalaze.

Otkazi nisu dovoljni da izvuku Zagrebački holding iz krize

No, iako je taj potez nužan, on vjerojatno neće biti dovoljan da se gradska poduzeća izvuku iz financijske krize. Krajem listopada prošle godine, što je prošlo prilično neopaženo, rejting agencija Standard & Poor’s promijenila je izglede kreditnog rejtinga Zagrebačkog holdinga sa stabilnih u negativne, što znači da bi mogli sniziti i ocjenu, koja je sada B-, ako bi došlo do daljnjih problema s likvidnošću ili upravljanjem.

Standard & Poor’s se oglasio nedugo nakon što su s čela Holdinga smijenjeni Nikola Vuković i Ante Samodol, pa su i to komentirali u svom izvješću u kojem stoji da “promjene u rukovodstvu Zagrebačkog holdinga, razgovori o restrukturiranju i nedostatak transparentne odobrene strategije opterećuju upravljanje, koje agencija sada ocjenjuje slabim, umjesto primjerenim”.

Loše upravljanje, loša likvidnost

Osim lošeg upravljanja, Zagrebački holding ima problema i s likvidnošću, jer, kako su tada ocijenili analitičari rejting agencije, dospijeća duga i kapitalni izdaci nisu pokriveni novčanim tokovima, pa je kompanija i dalje ovisna o potpori Grada.

S obzirom na to da je i Grad u teškoj financijskoj situaciji, zbog nagomilanih dugova, ali i obveza zbog obnove nakon potresa, a uštede koje će se postići rješavanjem viška radnika ipak nisu tolike da bi se njima pokrile sve dubioze, pitanje je kako Tomašević misli razriješiti tu situaciju.

Vjerojatno je jedini izlaz prodaja imovine. Za sada još javnosti nije poznata strategija Holdinga, što su im u izvješću iz listopada zamjerili i iz Standard&Poor’sa, no njihovi analitičari ipak su uvjereni da će Grad pružiti financijsku podršku u slučaju potrebe.

Sindikati se protive otkazima

Posljednje objavljeno, nerevidirano izvješće Grupe Zagrebački holding odnosi se na prvih šest mjeseci prošle godine, te je u njemu vidljivo da dugoročne obveze iznose gotovo 8 milijardi kuna, dok su kratkoročne obveze na razini od oko 2,5 milijardi kuna. Poslovni prihodi za prvih šest mjeseci iznosili su blizu 2 milijarde kuna, a kompanija je razdoblje završila u minusu od nešto više od 60 milijuna kuna.

Vidjet ćemo kako Tomašević namjerava dubinski restrukturirati Holding, ali ni ovi prvi koraci mu ne idu baš lako, s obzirom na to da su Sindikati prilično burno reagirali na najavljena otpuštanja. Optužbe sindikata idu u smjeru da se otpuštanja rade bez ikakve analize i sistematizacije radnih mjesta, te su najavili da su, u slučaju da se s time nastavi, čak spremni i na štrajk.