Nekad je nužno odabrati stranu

Reporteri francuske TV kuće posjetili su BiH, upozoravaju na radikalni islam u središtu Europe

Prenijeli su tvrdnje nekih stručnjaka da je 300 Bošnjaka otišlo u Siriju

FOTO: prtscr/Youtube/France24

Francuska državna TV kuća France24 nedavno je posjetila Bosnu i Hercegovinu kako bi snimili prilog o vehabijama u susjednoj zemlji. Spomenuli su i snimku bosanskih pripadnika Islamske države kako pozivaju svoje sunarodnjake na borbu protiv svih nevjernika. Ustvrdili su i da je više od 300 državljana Bosne i Hercegovine otputovalo u Siriju kako bi sudjelovali u borbama.

Precizne brojke nemoguće znati

Međutim, kao što je još u srpnju najveći stručnjak za terorizam na Balkanu Vlado Azinović izjavio u razgovoru za Telegram, gotovo nemoguće je ustvrditi stvarne brojke. U srpanjskom razgovoru za Telegram objasnio je kako uvid u njihovo istraživanje sugerira da je od prosinca 2012. do prosinca 2014. na ratišta u Siriji i Iraku otišlo 156 muškaraca i 36 žena.

“Naravno, radi se o osobama čiji su izlasci iz BiH registrirani na graničnim prijelazima. Sasvim je moguće da je brojka otišlih veća jer jedan broj izlazaka iz BiH nije registriran. Uz to, znatan dio ovih ljudi, gotovo petina, živi, radi ili privremeno boravi u inozemstvu i vjerojatno je značajan dio tih osoba otputovao iz drugih država. Ukratko, nemoguće je pouzdano utvrditi stvarne brojke”, pojašnjava Azinović.

Izvoznik džihadista

“Neki pojedinci, bili su pod utjecajem Saudijske Arabije, neću to zanijekati. Ali oni su pojedinci, ne mogu formirati bilo kakvu silu”, izjavio je Mustafa Cerić bivši reis-ul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini i nekadašnji zagrebački imam u razgovoru za France24.

U relativno kratkoj, 15-minutnoj reportaži, mjesta je našla i priča o mudžahedinima koji su se borili u Armiji BiH tijekom rata u Bosni. “Nekad je uvozila džihadiste, a danas ih izvozi”, opisali su francuski reporteri stanje u susjednoj državi. Više od dvadeset godina nakon rata, Bosna i Hercegovina obračunava se i s ratnim zločinima počinjenima od strane pripadnika Armije BiH. Podsjetimo, početkom prosinca uhićen je Sakib Mahmuljin, inače ratni zapovjednik 3. korpusa ARBiH u čijem sastavu je sudjelovao odred El-Mudžahidin. U tom odredu većinom su bili dragovoljci iz islamskih zemalja.

Pripadnici te postrojbe počinili su cijeli niz teških ratnih zločina uključujući i ritualna ubojstva zarobljenika poput odsjecanja glava a istragu o tome pokrenuo je još Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) koji ju je naknadno prepustio bosanskohercegovačkom pravosuđu.

Teroristički napadi u BiH

Nakon što je 18. studenog sljedbenik vehabijskog pokreta Enes Omeragić ubio dvojicu pripadnika Oružanih snaga BiH u Rajlovcu, predgrađu Sarajeva, nakon čega je u svojoj kući počinio samoubojstvo, aktualizirano je pitanje o postojanju i djelovanju terorista u regiji. Spominjao se tako i teroristički napad autobombom na policijsku stanicu u Bugojnu 2010. godine, kada je smrtno stradao policajac Tarik Ljubuškić te napad Mevlida Jašarevića na američko veleposlanstvo u Sarajevu 2011. godine.

“Ubojica dvojice pripadnika oružanih snaga Bosne i Hercegovine pristaša je radikalnog islamizma i ovaj zločin se opravdano može smatrati terorističkim napadom na kakve sigurnosni sustav zemlje nije u stanju učinkovito odgovoriti”, rekao je tada ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Dragan Mektić, dodavši da BiH postaje rasadnik terorista.

Uhićenja osumnjičenih terorista

Snage sigurnosti Bosne i Hercegovine nisu samo promatrale porast broja ekstremista u susjednoj nam državi. Policija i tajne službe u BiH u utorak su na području Sarajeva uhitili jedanaestero osoba osumnjičenih za terorističke aktivnosti i povezanost s radikalnim islamističkim skupinama, objavilo je tužiteljstvo. Uhićeni su održavali kontakt s radikalnim skupinama, posebno sa strukturama Islamske države (IS) i osobama na ratištima u Siriji i Iraku, javila je tada Hina.

U razgovoru za Telegram, objavljenom u posebnom božićnom izdanju, Azinović je na sami dan uhićenja najavio mogućnost podizanja optužnica protiv barem jednog dijela uhićenih osoba. U četvrtak, tužiteljstvo Bosne i Hercegovine zatražilo je istražni zatvor za 8 osoba zbog sumnji u pripadanje terorističkoj skupini.

Pritvor za osumnjičene

Nakon saslušanja pritvor je zatražen za državljana BiH Kemala Murića (37) kojega mediji navode kao vođu skupine te za Elvira Muratovića (36) kao i za Semira Salkoviča (48) koji uz bosanskohercegovačko ima i državljanstvo Australije.

Ukoliko to Sud BiH odobri u pritvoru bi trebali ostati i državljani BiH Zulfo Alajbegović (36), Edin Tabaković (51), Darko Peco (30), Elvir Mašić (34) te Adis Kešan (20) koji je i državljanin Makedonije.

Ocjena je Tužiteljstva BiH kako je nužno da ova osmorica ostanu u pritvoru jer postoji opasnost da bi ostankom na slobodi mogli ometati istragu i utjecati na svjedoke kao i zbog toga da bi njihovo oslobađanja u ovom trenutku moglo izazvati uznemirenje javnosti. Pritvor je zatražen i stoga jer je za kazneno djelo organiziranja i pripadanja terorističkoj skupini za koje ih se tereti predviđena kazna veća od deset godina zatvora.