Nekad je nužno odabrati stranu

Republika Srpska zbog korone proglasila izvanredno stanje. Oporba optužuje Dodika da uvodi diktaturu

Parlament je praktički suspendiran, a sve bitne odluke donosit će predsjednica entiteta

Milorad Dodik, Bosnian-Serb candidate for Bosnia and Herzegovina's tripartite Presidency arrives to the party headquarters in Banja Luka on October 7, 2018. 


Nationalist Milorad Dodik claimed victory Sunday in a race for the Serb seat of Bosnia's three-man presidency, a post he will share with Muslim and Croat leaders in a country splintered by ethnic divides. The elevation of the hardliner to top office lays bare the nationalism haunting Bosnia more than two decades after it was torn apart by war. / AFP PHOTO / Milan RADULOVIC
FOTO: AFP

Parlament Republike Srpske u subotu je donio odluku o uvođenju izvanrednog stanja u tom bosanskohercegovačkom entitetu uz obrazloženje kako je takva mjera nužna radi suzbijanja epidemije prouzročene koronavirusom.

Sjednica Narodne skupštine RS održana je u Banjoj Luci iza zatvorenih vrata i bez uobičajenog televizijskog prijenosa, a novinarima je bio zabranjen ulazak u dvoranu u kojoj je vođena rasprava i u kojoj su zastupnici s maskama na licima sjedili na stolcima udaljenim po dva metra.

Dodikova stranka tražila izvanredno stanje

Vodstvo parlamenta je odluku da sjednicu zatvori za javnost opravdalo potrebom da “što manje ljudi bude okupljeno na jednom mjestu”. Uvođenje izvanrednog stanja uslijedilo je na zahtjev Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), stranke kojoj je na čelu Milorad Dodik.

“Moramo brzo donositi odluke. Izvanredno stanje nije nikakav napad na slobodu ljudi, ništa se neće promijeniti za građane”, ustvrdio je Dodik, zalažući se odlučno za uvođenje izvanrednog stanja.

Praktički se suspendira parlament

U RS je do sada na snazi bila mjera “izvanredne situacije” a novouvedeno “izvanredno stanje” praktično znači suspenziju parlamenta koji je do sada mogao normalno zasjedati te prenošenje svih bitnih ovlasti na predsjednicu entiteta Željku Cvijanović koja je pod potpunom Dodikovom kontrolom.

“Sve naše mogućnosti koje smo imali iscrpljene su. Nužno je da uđemo u zakonodavnu sferu koja će nam omogućiti da mijenjamo određene zakone kako bismo mogli efikasnije utjecati na koronavirus, posebice što se tiče gospodarstva“, rekla je Cvijanović.

Ona će tako ubuduće moći samostalno donositi uredbe sa zakonskom snagom, te smjenjivati i postavljati dužnosnike u tijelima vlasti od entitetske do lokalne.

Proglašeno i stanje prirodne nesreće

Vijeće ministara BiH proglasilo je pak stanje prirodne nesreće na državnoj razini, a ista mjera na snazi je i u Federaciji BiH, dok su se u RS-u sada odlučili na najdrastičniju mjeru, tek za stupanj blažu od ratnog stanja.

Komplicirani decentralizirani ustroj BiH omogućio je da njeni entiteti u postojećoj kriznoj situaciji odlučuju potpuno samostalno o mjerama koje poduzimaju u suočavanju s epidemijom, često bez gotovo ikakve koordinacije.

U RS-u, primjerice, osobe za koje se sumnja da bi mogle biti prenositelji virusa SARS-CoV-2 sada smještaju u karantene, dok se u Federaciji BiH za takve određuju mjere samoizolacije.

U Republici Srpskoj i dalje raste broj oboljelih

Unatoč drastičnijem pristupu, RS i dalje bilježi veći broj zaraženih kojih je u tom entitetu za sada 162 od ukupno oko 250 koliko ih je u cijeloj BiH.

Iz oporbenih stranaka oštro su kritizirali odluku vladajuće većine da proglasi izvanredno stanje kao i činjenicu da su to učinili iza zatvorenih vrata, uskrativši javnosti pravo da zna što su točni razlozi zbog kojih se ovakva mjera bez presedana uvodi.

‘Besmislena, suluda i opasna odluka’

Neki od zastupnika odlučili su bojkotirati sjednicu ocijenivši kako je uvođenje izvanrednog stanja u sadašnjim okolnostima “besmislena, suluda i opasna odluka”.

“Ništa ne mogu dodatno učiniti što nisu već radili do sada: Sve mjere su poduzete. Cilj je da se ponizi Narodna skupština RS-a, kao jedina koja još nije pod apsolutnom kontrolom jednog čovjeka i režima”, izjavio je uoči sjednice zastupnik oporbene Srpske demokratske stranke (SDS) Nebojša Vukanović.