Revizija potvrdila raspad u HANFI: zadaća im je kontrolirati druge, a nisu u stanju ni sebe

Revizija je sada potvrdila da nitko nije kontrolirao kontrolore: Hanfa, utvrdili su, nije provjeravala trguju li njihovi zaposlenici vrijednosnim papirima

Državna revizija prošle je godine otišla u kontrolu Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa) i dala im bezuvjetno mišljenje za financijske izvještaje i usklađenost poslovanja. No kod ovog državnog kontrolora, ukazali su revizori u upravo objavljenom izvješću, postoje nepravilnosti i propusti u vlastitom, internom sustavu kontrola zaposlenika koji trguju vrijednosnim papirima.

Kako je sredinom godine otkrio Index, zaposlenici Hanfe trgovali su vrijednosnim papirima protivno Zakonu o tržištu kapitala, a dubinska provjera vlastitih zaposlenika krenula je tek nakon što je problematično trgovanje otkriveno.

Revizija je sada potvrdila da nitko nije kontrolirao kontrolore: Hanfa, utvrdili su, nije provjeravala sve zaposlenike, a nisu ni propisali što će činiti u slučajevima kada im zaposlenici ne prijave transakcije. Hanfa se branila da su zaposlenicima slali upozorenja e-mailom.

Zaposlenici su dužni prijavljivati transakcije

Hanfa je, temeljem zakona, zadužena za nadzor poslovanja subjekata u financijskom sustavu (brokerska društva, mirovinski i investicijski fondovi, osiguravajuća društva) i u tomu usko surađuje s HNB-om. Zbog prirode svoje pozicije regulatora i uvida u tvrtke te druge subjekte koje kontroliraju, zaposlenicima je zabranjeno trgovati njihovim vrijednosnicama zbog mogućeg sukoba interesa, trgovanja povlaštenim informacijama.

Tako je Zakonom o tržištu kapitala određeno da kada “steknu ili otuđe” financijske instrumente, članovi Upravnog vijeća i zaposlenici moraju u roku tjedan dana obavijestiti Agenciju o transakciji – uz navođenje svih detalja o vrsti financijskog instrumenta, izdavatelju i pravnoj osnovi stjecanja. Ta se obveza odnosi i na njihove bračne ili izvanbračne drugove, djecu, posvojenike, roditelje ili posvojitelje.

Nisu provjeravali drže li se svi zakona

Prema službenom nalazu revizije, Hanfa nije provjeravala drže li se svi zaposlenici zakona. Naime, 2019. Upravno vijeće donijelo je Pravilnik o postupanju zaposlenika vezano za stjecanje ili otpuštanje financijskih instrumenata i za kontrolu odredili Ured za unutarnju reviziju koji je zadužen za vođenje evidencije o trgovanju zaposlenika.

No opisi poslova tog ureda, zamjerila je državna revizija, “ne sadrže poslove vezane za utvrđivanje sukoba interesa, kao ni kontrolu stjecanja i otpuštanja financijskih instrumenata.”

Dakle, pravilnik koji opisuje što interna Hanfina revizija radi ne spominje utvrđivanje sukoba interesa, dok drugi interni pravilnik tvrdi da oni to ipak rade. Ured za unutarnju reviziju ipak je tijekom 2021. provodio kontrolu, kako je naglašeno, samo na temelju podnesenih obavijesti zaposlenika. Dakle, kontrolirali su onoga tko se sam za to prijavio. Prošle su godine zaposlenici tako prijavili 294 transakcije, a za dvije je utvrđeno da nisu bile sukladne zakonu.

Hanfa: Osvješćivali smo ih e-mailovima

Revizija je i formalno utvrdila kako Hanfa “nije provodila provjere vezane za stjecanja ili otpuštanja financijskih instrumenata od strane svih zaposlenika Agencije i drugih osoba”, a osim toga, navode da ovaj državni regulator unutarnjim aktima nije predvidio što će činiti ako zaposlenik jednostavno ne prijavi transakciju. Kako je otkrio Index, takvih neprijavljenih transakcija bilo je nekoliko stotina.

Iz Hanfe su državnim revizorima utvrdili kako “kontinuirano rade na osvješćivanju zaposlenika” o njihovoj zakonskoj obvezi prijave transakcija i da putem elektroničke pošte dostavljaju svim zaposlenicima Pravilnik koji se odnosi na stjecanje ili otpuštanje financijskih instrumenata. Podsjećaju ih često, rekli su reviziji, da moraju poštivati Pravilnik. Iako priznaju da do sada nisu obavili cjelovitu provjeru trgovanja svih zaposlenika.

Proučavali je li prijavljena transakcija prije 14 godina

To se dogodilo tek ove godine. Hanfa je u očitovanju na revizorsko izvješće, ustvrdila da su sada obavili cjelovitu kontrolu svih postojećih i bivših zaposlenika, članove njihovih kućanstava i to od 2008. pa do danas. Iz Hanfe nisu naveli koliki je točno bio broj neprijavljenih transakcija – kojih je očito bilo – ali tvrde da ni u jednoj od njih u posljednjih 14 godina nije bilo ničega nezakonitog. Osim što nisu prijavljene.

Ove su godine, nakon što je izbila bura u javnosti, u Hanfi donijeli i novi Pravilnik o postupanju zaposlenika vezan za stjecanje i otpuštanje financijskih instrumenata, a reviziji su obećali da će sada ipak propisati “mjere u slučaju nepostupanja zaposlenika sukladno propisima”. Prevedeno, sada će odrediti što bi mogli učiniti ako zaposlenici protuzakonito ne prijave transakcije.