Nekad je nužno odabrati stranu

Revizija potvrdila Telegramova otkrića: HDZ-ov gradonačelnik sumanuto peglao službenu karticu na skupe parfeme i svilene marame

Donosimo detalje nalaza Ureda državne revizije o sumnjivim troškovima Josipa Šarića, inače i pomoćnika glavnog tajnika HDZ-a

FOTO: Goran Ferbezar/PIXSELL/Telegram

Nešto više od godinu dana nakon što je Telegramov Drago Hedl prvi objavio niz tekstova o HDZ-ovom gradonačelniku Otoka Josipu Šariću, njegovom raskošnom korištenju službenih kartica i netransparetnom trošenju gradskog novca, sada je istu stvar konačno potvrdila i Državna revizija. Kako doznajemo, u većini troškova Grada Otoka pronađene su nepravilnosti. Hedlu je još sredinom ove godine potvrđeno da se za financijski dio Šarićevog vladanja zainteresirao i USKOK. Uhićenja do sada nije bilo.

Sada je loš nalaz revizije upućen i u Hrvatski sabor, gdje Šarić kao zastupnik mijenja stranačkog kolegu Marija Banožića, te DORH-u koji ga može proslijediti USKOK-u. Novi je to udarac za Šarića koji uz dužnosti u gradu i Saboru ima i visoku funkciju u HDZ-u gdje je pomoćnik glavnog tajnika stranke Krunoslava Katičića. Ovdje je bitno spomenuti da Šarić Otokom vlada već 29 godina. Na posljednjim izborima osvojio je svoj osmi mandat sa 62 posto glasova.

Detalji nalaza Ureda državne revizije

Na početku nalaza revizori su saželi sve loše što su pronašli u dokumentima Grada Otoka: “Obavljenom revizijom za 2020. utvrđene su nepravilnosti i propusti koje se odnose na planiranje i izvršenje proračuna, računovodstveno poslovanje i financijske izvještaje, prihode od koncesije za obavljanje dimnjačarskih poslova, rashode, potraživanja, zaduživanje i javnu nabavu”.

U poslovnim knjigama Grada, dakle, potpuni je kaos, pa je državna revizija upozorila Šarića da mora poštivati odredbe Zakona o proračunu kao i ostale propise kojima je regulirano poslovanje. Telegram je već pisao o 700 tisuća kuna potrošenih u posljednjih pet godina na reprezentaciju o čemu nam Šarić, međutim, nije želio dati detalje.

Revizori su sada došli do podataka da troškovi reprezentacije i službenih putovanja doista nisu ničim potkrijepljeni.

Gdje su računi za hranu, piće i benzin?

Samo tijekom prošle godine Šariće je za konzumaciju hrane i pića platio 88,5 tisuća kuna, dok su ga razna izaslanstva koštala oko 79,5 tisuća kuna. No, tih ukupno 168 tisuća kuna nije pokriveno valjanom dokumentacijom, jer, kako stoji u nalazu revizije, na računima uopće ne pišu detalji službenih ugošćavanja.

Istovremeno na računima se spominje smještaj u hotelima, nabava darova – kravata, marama, kutija, ukrasnih vrećica i parfema, te primjerice troškovi minibara na službenim putovima. No ponovno nema ni detalja ni službenih ovjera.

Nema ni putnih naloga kojima bi se troškovi s putovanja opravdali, odnosno na osnovu kojih bi se utvrdila svrha putovanja i što je sve plaćeno. Račune pak, koji su priloženi uz slipove za plaćanje poslovnom karticom, nije ovjerila ovlaštena osoba. Zato revizori zaključuju da se uopće ne može provjeriti opravdanost korištenja sredstava reprezentacije za potrebe obavljanja poslova iz samoupravnog djelokruga Grada. Drugim riječima, ne zna se je li to sve uopće bilo potrebno i službeno.

Nije na vrijeme spomenuo golemi kredit

Ističe se u nalazu revizije i problematično zaduženje od čak šest milijuna kuna što ga je Grad Otok realizirao prošle godine. Sasvim precizno, bilo je to u srpnju 2020., a gradonačelnik je o kreditu trebao obavijestiti Gradsko vijeće već na prvoj idućoj sjednici, dakle, u kolovozu. No, Šarić to ne čini već vijećnike o golemom kreditu obavještava tek u studenom.

Na toj istoj sjednici donesene su i izmjene i dopune Proračuna za 2020. kojima su planirani primici od zaduživanja upravo u iznosu od šest milijuna kuna. Isti dan na račun grada sjeda 3.653.808 kuna i to, kako je utvrdila revizija, na osnovu zahtjeva za korištenjem sredstava iz kredita što ga je Šarić banci poslao tri dana ranije. Tim potezom Šarić je prekršio Zakon o proračunu što su revizori i istaknuli u svom zaključku.

Netransparentna javna nabava

Slijedi novi moment a to je netransparentna javna nabava za koju je u prošloj godini Šarić planirao potrošiti nešto više od 10,2 milijuna kuna. Iako postoji Registar ugovora, revizori su utvrdili kako Grad Otok nije objavljivao pozive za javnu nabavu na svojim mrežnim stranicama.

Osim toga propisivao je različite, mahom duže, rokove za dostavu ponuda od onih koji su navedeni u službenom Pravilniku. Naime, Pravilnik propisuje pet dana za dostavu ponuda, a u pozivima je taj rok nekada bio i 12 dana.

Državna revizija traži da rokovi budu optimalni, te da Grad Otok prije nego što pozove određene tvrtke da se jave za pojedini posao analizira tržište. Time bi, ukazuje revizija, odabir gospodarskih subjekata bio ispravan i transparentan. Šariću je zato naloženo da javno objavljuje pozive u sklopu javne nabave.

Golem iznos planiran i za PR

Revizori su pronašli i određena odstupanja u odnosu na Plan nabave. Radi se o 510 tisuća kuna za nadstrešnice za tribine nogometnog stadiona, 150 tisuća kuna za rekonstrukciju ceste, 350 tisuća kuna za hortikulturno uređenje te 150 tisuća kuna za izradu profila Grada na društvenim mrežama i usluge stručnjaka za odnose s javnošću. Od toga se, ipak, odustalo i to, kako su utvrdili revizori, zbog pandemije.

Revizori dalje pišu i da Grad Otok ima gotovo devet milijuna kuna dospjelih potraživanja. No, tijekom prošle godine Šarić nije napravio baš puno da novac bude vraćen gradskom proračunu. Tako mu nešto više od četiri milijuna kuna iznose potraživanja iz EU projekata, 1,7 milijuna kuna su dugovi za komunalnu naknadu, oko 770 tisuća kuna nije naplatio za zakup poljoprivrednog zemljišta…. Da je taj novac vratio u proračun Šarić možda ne bi trebao prošle godine dizati onaj kredit od šest milijuna kuna.

Ipak, revizori su utvrdili da je dužnicima poslano oko 490 opomena za neplaćanje komunalne naknade, no time je pokriveno tek 228 tisuća kuna dugova gradskom budžetu. “Druge mjere naplate potraživanja nisu poduzete”, primjećuju revizori i upozoravaju Šarića da je po zakonu dužan to činiti.

Ne zna se tko je vozio službene aute i tko je točio gorivo

Dio revizije odnosio se i na korištenje službenih vozila u Gradu Otoku. Nakon što su sve pregledali revizori su zaključili kako Šarićeva uprava nije uredno evidentirala ni troškove za službena vozila.

Oni su iznosili 55.498 kuna, ali u putne radne listove nisu uopće unošeni podaci o vremenu nabave goriva za službena vozila. Osim toga, većina putnih listova nije ni ovjerena, drugim riječima, ne zna se tko ih je vozio i tko je točio gorivo.

U evidenciji troškova za gorivo nema ni vrste goriva, ni za koje je vozilo ono nabavljano. Za 1555 kuna troškova za gorivo uopće nema računa. Šarić je revizorima poručio da će sve njihove preporuke prihvatiti.