Nekad je nužno odabrati stranu

Ribić kreće u veliku borbu za spas HGK: ‘Ukidanje obaveznog članstva bilo bi štetno za ekonomiju’

Kako doznajemo, sindikalni šef smatra da bi ukidanje obveznog članstva bilo štetno jer ona promiče ekonomske interese zemlje

U obranu Hrvatske gospodarske komore osim Plenkovićeve Vlade, koja odbija ukidanje obvezne članarine, spremni su očito stati i neki sindikalni čelnici. Naime, na današnjem sastanku Gospodarsko-socijalnog vijeća u kojem sudjeluju predstavnici Vlade, sindikata i Hrvatske udruge poslodavaca jedna od točaka dnevnog reda bila je “Društvene implikacije prijedloga o ukidanju obvezne članarine”.

Ova tema, prema našim informacijama, uvrštena je na prijedlog Vilima Ribića, iz Matice hrvatskih sindikata, koji je ujedno i predsjednik GSV-a.

Ribić smatra da HGK promiče ekonomske interese zemlje

Ribić je, kako doznajemo, rekao da bi ukidanje obveznog članstva u HGK bilo štetno, da ona promiče ekonomske interese zemlje, te da je bolje da se financira na dosadašnji način, nego iz državnog proračuna.

Telefonom smo kontaktirali gospodina Ribića, ali nam je odbio dati izjavu i bilo što komentirati.

Sličan stav na današnjem sastanku mogao se čuti i od Krešimira Severa, predsjednika Nezavisnih hrvatskih sindikata, koji je rekao da je HGK dio društva i da je ne treba demontirati kao institucija. Gospodina Severa također smo kontaktirali telefonom, ali nas je uputio na Ribića, kao predsjednika GSV-a koji je ovlašten davati izjave o sastanku.

HDZ u petak maknuo HGK s dnevnog reda u Saboru

Da podsjetimo, HDZ je u petak, maknuvši s dnevnog reda, odgodio glasanje o izmjenama Zakona o Hrvatskoj gospodarskoj komori, kojima je predviđeno ukidanje obvezne članarine. Glasanje su bili prisiljeni odgoditi jer je HSLS koji inače podržava Vladu, čvrsto podržao izmjene zakona, pa je HDZ ostao bez većine.

Cijela priča krenula je iz Kluba zastupnika Mosta koji je početkom listopada prošle godine u saborsku proceduru uputio prijedlog izmjena zakona kojima bi se ukinulo obvezno plaćanje članarine HGK.

No Vlada je u studenom taj prijedlog odbila uz obrazloženje da su na Hrvatsku gospodarsku komoru prenesene brojne javne ovlasti i da njihova skupština svake godine donosi odluku o načinu financiranja, pa da mogu, ako odluče, osloboditi plaćanja prisilne članarine nova poduzeća ili ona koja su u stečaju.

Ukidanje obvezne članarine, značilo bi zapravo ukidanje HGK u ovom obliku i veličini u kojem ona sada postoji jer većina njihovih prihoda, jer glavnina njihovih prihoda dolazi upravo od prisilne članarine.. Prihodi od članarine prema poslovnom planu za prošlu godinu trebali su iznositi 165 milijuna kuna, dok su od prodaje usluga očekivali svega 12 milijuna kuna, a to sigurno nije iznos kojim bi se mogla financirati organizacija kakav je HGK danas.