Riječki imunolog o AstraZeneci: 'Nema biološkog opravdanja da se ne cijepe stariji'

Dr. Stipan Jonjić objašnjava: 'Imuni odgovor se ne dijeli na godine'

FOTO: Screensot/N1

Učinak cjepiva AstraZenece te u SAD-u nedavno odobrenog cjepiva Johnson & Johnson, ali i općenita proizvodnja cjepiva te mogući treći val teme su o kojima je jutros na N1 Televiziji govorio virusni imunolog na Zavodu za histologiju i embriologiju u KBC-u Rijeka prof. dr. sc. Stipan Jonjić.

Govoreći o mogućem trećem valu, prof. Jonjić je kazao kako je SARS CoV-2 sezonski virus te da se očekuje da će se preko ljeta smiriti. No, istaknuo je, kako se epidemija pritom neće ugasiti. “Dok ne cijepimo dovoljno populacije, ne možemo zaustaviti širenje virusa. Može se dogoditi da se nove varijante pretvore u treći val”, rekao je.

Cjepivo Johnson & Johnson

Osvrnuo se i na u SAD-u novoodobreno treće cjepivo Johnson & Johnson te je kazao kako je ono vrlo slično cjepivu AstraZenece. “Radi se o vektorskom cjepivu. Zašto je rezistentniji i zašto je samo jedna doza, to je stvar procjene kompanije. Sad već znamo da je većina cjepiva vjerojatno dostatna u jednoj dozi, ova koja su u upotrebi, ali su se odlučili na dvije doze, tako su registrirani”, kazao je te dodao:

“Jedna ili dvije doze stvar je skoro semantike jer je moguće da će se i s AstraZeneca cjepivom zbog ograničenja doza ići prvo s jednom. Druga doza umanjuje efikasnost jer je naš imuni odgovor usmjeren i na druge antigene, a to umanjuje efikasnost druge doze. Puno se može o tome razglabati”. Rekao je i kako je dobro da je to cjepivo napravljeno tako da ne zahtijeva smrzavanje, dok je loša strana u cijeloj priči da se masovna proizvodnja očekuje tek sada.

Utrka za novcem

Prof. Jonjić kaže kako je sramotna nesposobnost ljudi da se dogovore oko proizvodnje cjepiva. “Opet se išlo u utrku za novcem. Ovaj projekt je morao biti globalni. Pokazalo se da to nije dobro jer virus nema granica i nećemo puno postići ako ostavimo nezaštićene dijelove svijeta koji si to ne mogu priuštiti. Svjetska zdravstvena organizacija je odavno na to upozoravala.

Najbolje bi bilo da se ide u što masovniju proizvodnju, ali to je već visoka politika. Sramota je, šteta što svijet ne shvaća da nešto što je produkt znanosti, globalna ugroza, ne možemo ni za to organizirati nešto zajedničko. Organiziramo Olimpijske igre, a ne možemo nešto da se obranimo od teške bolesti”, kazao je.

Problemi s cjepivom AstraZenece

Osvrnuo se i na problem cijepljenja AstraZenecom, odnosno na preporuku u nekim zemljama da se njime ne cijepe stariji. Istaknuo je kako su sva cjepiva podjednako dobra, te da dobro štite od najtežih oblika bolesti što je, dodao, jako važno.

“EMA nije rekla da cjepivo AstraZenece nije dobro za populaciju stariju od 55. Samo su rekli da u trećoj fazi studije nije bilo dovoljno ispitanika da bi mogli prosuditi efikasnost. Ništa loše nije rečeno o cjepivu. Neke zemlje su onda procijenile da to ne preporuče za starije iz nekog razloga. Imuni odgovor se ne dijeli na godine. Odgovor starijih je uvijek slabiji od onih mlađih, to je biologija. Ta činjenica je korištena za neke argumente da to cjepivo ne treba koristiti, ali to nema biološkog opravdanja”, kazao je profesor.