Rijeka će nakon Građanskog uvesti i Zdravstveni odgoj: ‘Državni školski sustav je manjkav pa moramo sami’

Iskorak uvođenja Zdravstvenog odgoja - kao što je bio slučaj i s Građanskim - rezultat je manjkavosti državnog školskog sustava, smatraju u Rijeci

Besplatni higijenski ulošci od idućeg polugodišta za učenice riječkih osnovnih škola, korak su prema planiranom uvođenju Zdravstvenog odgoja u tamošnje osnovne škole, najavljeno je tako prošloga tjedna u Rijeci. Novi će predmet, po uzoru na tzv. riječki model Građanskog odgoja, također biti ponuđen u sklopu izvannastavnih aktivnosti, a njegovo se uvođenje planira za dvije godine, u školskoj godini 2023./2024.

Iz riječke gradske uprave, piše Novi list, ističu kako je njihovo uvođenje Zdravstvenog odgoja – kao što je bio slučaj i s Građanskim – rezultat manjkavosti državnog školskog sustava. Smatraju kako međupredmetna obrada tema povezanih sa zdravljem i zdravstvenim odgojem nije dovoljna. Sandra Krpan, zamjenica riječkog gradonačelnika, kaže kako žele otvoriti vrata Zdravstvenom odgoju u školama kakav moderno doba zahtijeva i kakvim je moguće kvalitetno utjecati na zdrav odnos djece i mladih prema tijelu i psihi.

Jednokratni trošak i dugogodišnja korist

Krpan najavljuje kako će tijekom iduće godine u Gradu započeti s okupljanjem stručnjaka koji će sudjelovati na izradi programa; po uzoru na Građanski, izradit će se priručnici za učenike i smjernice za rad učitelja. Svi materijali će se prevoditi i na talijanski jezik. Riječ je, tvrdi, o jednokratnom trošku i višestrukoj dugogodišnjoj koristi.

“S autorima će biti sklopljen ugovor na način da imamo mogućnost daljnje distribucije priručnika bez dodatnih autorskih honorara, ukoliko se radi o besplatnoj distribuciji u svrhu širenja i primjene Zdravstvenog odgoja”, pojašnjava Krpan. Zamjenik gradonačelnika Goran Palčevski ističe i da će trebati osigurati sustavnu edukaciju nastavnika.

“Svakako mislimo da je iznimno važno naći kvalitetne i stručne partnere iz odgovarajućih sektora koji temama iz Zdravstvenog odgoja, općenito edukaciji učitelja daje jednu iznimno vrijednu dimenziju”, kaže i dodaje da će se uvođenje odvijati postepeno, uz eksperimentalnu provedbu u manjem broju riječkih škola. “Na samu kvalitetu programa zasigurno će utjecati i evaluacija, po modelu Građanskog odgoja i obrazovanja”, napominje.

Važne teme pred učenicima

Nakon evaluacije eksperimentalne provedbe, Zdravstveni bi odgoj trebao biti ponuđen svim školama kao izvannastavna aktivnost. Teme koje će pokrivati su, prenosi Novi list, zdrave navike u smislu kretanja i pravilne prehrane, prevencija ovisnosti, vršnjačko nasilje koje bi se nadovezalo na sadržaje iz Građanskog odgoja te reproduktivno zdravlje mladih.

Tim za oblikovanje predmeta i izradu priručnika bit će osnovan u siječnju 2022., a u njemu će biti predstavnici gradskog Odjela za odgoj i školstvo, Odjela gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb, Medicinskog fakulteta u Rijeci, Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Rijeci, udruga civilnog društva i psihologinja jedne osnovne škole. U ožujku će biti odabrani edukatori za buduće provoditelje programa.

O vječitim prijeporima u hrvatskom društvu oko Zdravstvenog odgoja, zamjenica Krpan kaže da se od te teme često odustane pod pritiskom konzervativnog dijela javnosti jer su teme poput seksualnog odgoja i reproduktivnog zdravlja tabuizirane. “Naša je tragedija i što se dobre stvari uvijek zatiru i nema kontinuiteta, svaki ministar ima svoju politiku”, zaključuje.