Rijetko je koji ministar toliko podbacio kao Kujundžić tijekom ove priče s povišicama. Ovo su ključni momenti

Kako je ministar parafirao dogovor sa sindikatima i onda spektakularno iznevjerio

20.08.2018., Zagreb - U Ministarstvu zdravstva odrzana konferencija za medije na kojoj su strucnjaci Zavoda za sudski medicinu i kriminalistiku obrazlozili rezultate obdukcijskog nalaza nestetno preminulog Mattea Ruzica. 
Photo: Zarko Basic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Jedan od najvećih neuspjeha u mandatu ministra Kujundžića, a bilo ih je mnogo, trenutno je stanje s plaćama u zdravstvu. Radnici su danas počeli s najavljenim prosvjedom, nakon cjeloljetnog natezanja s ministrom i Vladom oko povećanja plaća za 72 tisuće radnika u sektoru koji se, poručuju, doslovno raspada. Cijela stvar postala je posebno apsurdna kad je ministar obećao i parafirao dogovor sa sindikatima, da bi ga premijer i ostali ministri u Vladi izignorirali i vratili cijelu stvar na početak. To je, inače, prvi put da je Vlada odbila prihvatiti dogovor koji je neki njezin ministar parafirao. Uslijedili su tjedni Kujundžićevih objašnjavanja, novih obećanja, neuspješnog minoriziranja krize i iskrenog čuđenja svemu što se događa. U nastavku smo izdvojili ključne momente najveće krize zdravstva koji ozbiljno ljuljaju poziciju Milana Kujundžića o čijem će opozivu, kojeg je oporba uputila 22. srpnja, Sabor vjerojatno raspravljati ovog mjeseca.

Ministar je trijumfalno parafirao dogovor…

Ministar Kujundžić sredinom srpnja za 72 tisuće radnika u zdravstvu čvrsto je obećao povećanje plaća koje je sa sindikatima i parafirao. Tada je dogovorio povećanje od 1. kolovoza za 3 posto za sve radnike u zdravstvu i zdravstvenom osiguranju, te povećanje od 4 posto počevši od 1. listopada za zdravstvene i nezdravstvene radnike koji sudjeluju u procesu dijagnostike. Godišnje bi to povećanje, procijenjeno je, državu koštalo oko 400 milijuna kuna.

… Vlada ga je doslovno pregazila

Krajnji rok za potpisivanje izmjena i dopuna Kolektivnog ugovora istekao je 31. srpnja, a Vlada je odlučila ne ispoštovati ono što je ministar obećao, uz objašnjenje kako će se od 1. listopada svim radnicima u javnim i državnim službama povećati osnovicu plaća za dva posto te da trenutno nema novca za dodatno povećanje za zdravstvene radnike. To je prvi put da se dogodilo da dogovor koji je jedan ministar parafirao sa sindikatima nije ispoštovan. Umjesto toga, radnicima je produžen stari kolektivni ugovor na još 3 mjeseca, dok se, dakle, ne dođe do nekog novog rješenja. Tada je postalo posve jasno da ministar nema nikakav utjecaj na ostatak Vlade, niti na plaće radnika u svom sektoru.

Kako se ministar pravdao?

Dan nakon sjednice na kojoj je Vlada, dakle, odlučila izignorirati Kujundžića i njegov dogovor o povećanju plaća, ministar se ovako pokušavao pravdati:

“Parafirao sam ugovor, i opet ću. U pregovorima sudjeluju tri ministarstva – zdravstva, financija i rada. Više puta sam izvijestio premijera kako se pregovori odvijaju. Više puta sam ministre financija i rada pitao je li sve u redu prije nego sam ugovor parafirao”. I dalje je uvjeravao: “Vlada će iznaći rješenje kako povisiti plaće sestrama i liječnicima. Ljudi moraju biti plaćeni, a Vlada mora pokazati senzitivnost za to što znače liječnici i sestre”.

Svi su ga napali, pa i predsjednica

Nakon evidentnog ministrovog debakla, osim radnika, sindikata, javnosti i oporbe, ministra je u javnosti napala i predsjednica Republike. Vrlo otvoreno se izjasnila da je zbog nesposobnosti trebao napustiti Vladu.

“… stanje u zdravstvu je, neću reći katastrofalno, ali je doista vrlo loše i u posljednje tri godine nije se učinilo gotovo ništa. Žao mi je da tijekom ove zadnje rekonstrukcije Vlade nije zahvaćeno i zdravstvo … Mislim da tu trebamo dobrog menadžera koji može i ne mora biti liječnik te se treba ozbiljno zamisliti o prigovorima liječnika”, rekla je 2. kolovoza Kolinda Grabar Kitarović.

A onda su krenuli novi pregovori…

Ministri zdravstva, rada i financija 20. kolovoza ponovno su započeli pregovore sa sindikatima. Tada su iz sindikata najavili da će, ako Vlada ne ispoštuje Kujundžićevo obećanje iz srpnja, povećati svoje zahtjeve. “Ako Vlada to ne prihvati i bude držala figu u džepu, naši zahtjevi bit će veći. Očekujemo da se Kujundžić izjasni o stavu Vlade i o tome što možemo očekivati. Tražimo da pregovori idu bržim tempom kako bi ih završili do 15. rujna, a ako se to ne dogodi naša tijela odlučit će o pokretanju sindikalnih akcija”, rekao je Stjepan Topolnjak iz Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi.

No, na sastanku tog dana opet ništa nije dogovoreno, a Kujundžić je i dalje uvjeravao da će sve biti okej. “U petak nastavljamo pregovarati i vjerujem da ćemo sve urediti do 31. listopada. Hvala sindikatima za razumijevanje i korektnost. Ovo je jedan ‘timeout’, vjerujem da će sve biti u redu i da će u konačnici zdravstveni djelatnici dobiti veće plaće, da ih zadržimo u Hrvatskoj”, rekao je.

Radnici su najavili štrajk

U petak, 23. kolovoza, održan je novi sastanak na kojem opet ništa nije dogovoreno . “Idemo ispočetka, time se na neki način kupuje vrijeme i to me nije iznenadilo. Na taj se način odgađa kolo vremena”, kazala je Anica Prašnjak, čelnica sestrinskog sindikata nakon sastanka. Prašnjak je i jasno poručila da će radnici ići u štrajk. “Štrajk je vrlo izgledan. Zdravstvo je na rubu izdržljivosti i, ostane li Vlada pri tako minimalnom povećanju plaća od dva posto, koliko i svima u javnim službama, idemo u štrajk, prosvjede i socijalne nemire.”

Natezanje s premijerom

Tih dana Kujundžića je neuvijeno napao i premijer, poručivši mu da nije “član sindikata, nego član Vlade”. Ministar, i dalje neshvatljivo optimističan, odgovorio je u svom tonu: “Nije lako nalaziti novce, a isto tako vjerujem da će se novci naći i da će sve biti dobro”. Ipak, na konstataciju novinara da ga je premijer “lupio po prstima”, odgovorio je dramatično: “Nitko mene nije lupio po prstima, niti se ja svrstavam nigdje, ja sam Hrvat, koji je za hrvatski narod, hrvatske liječnike, sestre i pacijente”. Usput, ministar je par dana kasnije, umjesto na sastanak sa sindikatima, otišao u Split na razgovore s kineskim investitorom oko moguće izgradnje nove sveučilišne bolnice u Splitu. To je objasnio ovako: “Današnji događaj u Splitu važniji je projekt za Hrvatsku.”

Malo pažljivije izjave

Prije šest dana, 29. kolovoza, ministar uoči sjednice Vlade i dalje uvjeravao kako će sve biti u redu. Ipak, malo pažljivije, birajući izraz kako “postoji realna mogućnost da se zaposlenima u zdravstvu povećaju plaće”. Nekoliko dana kasnije demantirao ga je ministar financija koji je poručio “kako u državnom proračunu nije predviđeno izdvajanje kojim bi se udovoljilo zahtjevima zdravstvenih radnika”. Kujundžić je tada poručio i kako vjeruje da do štrajka neće doći, no i to je fulao.

A onda su radnici povećali zahtjeve

Kao što su i najavili par tjedana prije, sindikati su povećali svoje zahtjeve nakon što ministar i Vlada nisu ispoštovali dogovor. U petak su tako na sastanku u Ministarstvu zdravstva poručili da sada traže povećanje dodataka na uvjete rada i odgovornost od 10 do 20 posto, ovisno o radnim mjestima, što je puno više od sedam posto povećanja koje su parafirali s ministrom. U odnosu na prethodnih 400 milijuna godišnje, novi prijedlog povećanja dodataka na uvjete rada i odgovornost raste na 900 milijuna kuna, izjavio je nakon pregovora predsjednik Samostalnog sindikata zdravstva Topolnjak.

Danas su počeli s prosvjedima

Radnici su prošli tjedan za srijedu, 4. rujna, najavili kratki prosvjed koji je danas i održan. Prosvjedima u zagrebačkom i splitskom KBC-u te u dubrovačkoj bolnici poručili su Vladi da je “zdravstvo u ozbiljnoj situaciji i da je nužno povećanje plaća i potpisivanja kolektivnog ugovora”. Jedna zdravstvena djelatnica koja je sudjelovala u ovoj akciji rekla je za N1 kako naprosto žele da se adekvatnije vrednuje njihov rad. “Medicinska sestra s 20 godina radnog staža, koja radi u Intenzivnoj, koja ima troje djece, koja dakle ima puno olakšica, dobije plaću od 7.000 kuna, s blagdanima i nedjeljama”, rekla je. Kaže kako sestre rade samo na po dvadesetak pacijenata, a da u EU medicinska sestra skrbi za tri do četiri pacijenta te da se sve ostalo dodatno plaća.