Rijetko je što baš toliko blesavo kao SDP-ov zadnji napad na rezultate anketa. Pritom su siroti sve pomiješali

Mikronska prednost u jednoj od anketa ne čini Živi zid drugom strankom u zemlji, ali reakcija SDP-a je katastrofalna

Razlika ne samo da je u okviru statističke greške, nego je doslovno najminimalnija moguća. Ipak, u političkoj javnosti je u blagdansko vrijeme odjeknula poput topovskog udara – Živi zid je pretekao SDP, čime su socijaldemokrati, još donedavno vladajuća stranka u Hrvatskoj, skliznuli na treće mjesto. Živi zid je u ekstazi, Ivana Vilibora Sinčića se predstavlja kao šefa oporbe, a vrh SDP-a riga vatru na donositelja loših vijesti – anketare.
Reći da su sve ove reakcije debelo pretjerane bilo bi šaljivo nedovoljno.

Prvo, kontekst. Radi se o jednom od dva redovna mjesečna istraživanja javnog mnijenja u Hrvatskoj. Po prosinačkom Crobarometru, koji se objavljuje pred kraj svakog mjeseca, Živi zid je 14,9, a SDP na 14,8 posto. Razlika je dakle jedva uočljiva golim okom, pogotovo kad se pogledaju brojke na dnu priopćenja s rezultatima ankete, one o maksimalnoj pogrešci uzorka. Margina pogreške se dakle kreće na plus – minus 3,6 posto, a prednost Živog zida, valja još jednom naglasiti, iznosi 0,1 postotni bod.

Postoji, nadalje i drugo redovno mjesečno istraživanje, Cro Demoskop, koje se objavljuje početkom mjeseca. Po njemu ovog prosinca Davor Bernardić i drugovi stoje ipak nešto manje loše, njima bi glas dalo 17 posto birača, a Živom zidu i “šefu oporbe” Sinčiću njih 12,4 posto. Kad se uzme prosjek oba istraživanja, SDP je na (katastrofalno) niskih 15,9 posto potpore, ali ipak još ispred Živog zida (13,7 posto). Dakle, reći da je Živi zid pretekao SDP, barem zasad jest atraktivno, ali je i – netočno.

Materijalni dokazi, sunce i uzroci

No, u SDP-u kao da su se kladili na to koliko su u stanju sami sebi smanjiti rejting i, što je puno važnije, postotak glasova koje bi mogli dobiti na izborima. Naime, već neko vrijeme s Iblerovog trga uporno napadaju Ipsos, agenciju koja radi Crobarometar, ponavljajući kako oni rade istraživanja javnog mnijenja i za Vladu, pa su, valjda, zato sumnjivi. Ovaj put, kako je na Facebooku napisao glavni tajnik stranke Nikša Vukas, čak tvrde i da imaju “materijalne dokaze” koji pokazuju da je razlika sa Živim zidom gotovo dvostruka, ali u korist SDP-a.

Kako materijalni dokazi u principu imaju svojstvo da su… materijalni, to jest da ih se može vidjeti, ostaje samo čekati hoće li SDP obznaniti dokaze koje navodno imaju.

Na to je vlastitu stranku pozvao jutros na Facebooku i suspendirani potpredsjednik SDP-a Peđa Grbin, uz dodatak: “Međutim, a bojim se da iz ponašanja onih koji o takvom namještanju kontinuirano govore proizlazi upravo to, nepotkrijepljene tvrdnje o namještanju su jednako toliko štetne i dodatno će narušiti povjerenje u politički proces, a više od toga, ugled SDP-a. Zato: ili dokaze na sunce ili šutite, pokrijte se ušima i shvatite napokon što je pravi uzrok kaosu u stranci!”.

Argument Oraha

Jedini argument kojeg su se u SDP-u u ovom trenutku uhvatili je – Orah. Odnosno, neimenovani izvor iz SDP-a koji za Večernji list tvrdi da se identična situacija ovoj sa Živim zidom događala i 2014. godine kad je “ista agencija pumpala stranku Orah koju je vodila Mirela Holy, koja je također proglašavana drugom najjačom strankom, a znamo svi kako je ta priča završila”.

Točno, svi znamo da Orah nije prošao izborni prag na parlamentarnim izborima. Ali, znamo i kad su oni bili – u rujnu 2015. godine. Štoviše, vrlo precizno znamo i kakvi su bili rezultati Crobarometra 2014. i 2015. godine. Ukratko – u izbornoj godini pokazivali su sunovrat Oraha i jačanje SDP-a. Dok je još u studenom 2014. Orah bio na 18,5 posto (a SDP na 17,5), već u veljači je stranka Mirele Holy pala na 8,8% (SDP 19,8%), da bi u kolovozu, mjesec dana pred izbore bila i ispod praga, sa 4,1 posto, dok je SDP Zorana Milanovića skoro šest puta jači (23,2 posto).

U godini prije, dakle 2014., jedini izbori na koje su izlazile stranke bili su oni za Europski parlament. Kako je tu izgledalo Ipsosovo “pumpanje Oraha”? U svibnju, pred same izbore, Crobarometar je Orahu davao 8,7 posto. Na izborima su dobili su 9,4 posto glasova.