Rumunjska i Bugarska ulaze u šengen, ali granične kontrole se ukidaju samo u lukama i na aerodromima

Konsenzus je postignut pretposljednjeg dana španjolskog predsjedanja EU

Trucks queue to enter to the Giurgiu-Ruse border point between Romania and Bulgaria, near Giurgiu, Romania on December 6, 2022. For more than ten years, Romania and Bulgaria have been waiting at the gates of the Schengen area. A few hours before a vote in Brussels, no one seems to believe it anymore in these two countries tempted by euroscepticism. (Photo by Daniel MIHAILESCU / AFP)
FOTO: AFP

Vijeće EU postiglo je u subotu dogovor o djelomičnom primanju Bugarske i Rumunjske u šengenski prostor u zračnim i pomorskim lukama, objavilo je španjolsko predsjedništvo.

Odluka je donesena konsenzusom svih država članica, pisanim postupkom nakon što je Austrija popustila i dopustila djelomičan ulazak u šengen. Riječ je o zadnjoj odluci donesenoj tijekom španjolskog predsjedanja koje završava zadnji dan 2023. godine.

Od 31. ožujka sljedeće godine ukidaju se granične kontrole na unutarnjim graničnim postajama, za sada samo u zračnom i pomorskom prometu. Datum 31. ožujka izabran je jer tada počinje ljetno računanje vremena i ljetni raspored letova u zračnom prometu.

Kako je došlo do dogovora?

Dogovor je uslijedio nakon što su Bugarska i Rumunjska potpisale s Austrijom zajedničku deklaraciju u kojoj se obvezuju da će se pojačano boriti protiv ilegalnih migracija. “Nazočnost Frontexa na bugarsko-turskoj granici trebala bi biti najmanje utrostručena, a kontrole kopnenim granicama između Bugarske i Rumunjske i između Rumunjske i Mađarske morat će biti pojačane”, kaže se u zajedničkoj deklaraciji triju zemalja.

Bugarska i Rumunjska već godinama čekaju na ulazak u šengenski prostor i sada su dobile samo djelomičan pristup prostoru bez unutarnjih graničnih kontrola. Europska komisija je još 2011. zaključila da obje zemlje ispunjavaju sve uvjete i opetovano pozivala države članice da odobre njihov ulazak, ali uvijek se jedna ili više zemalja tome protivila.

Povjerenica za unutarnje poslove Ylva Johansson je istaknula da sada treba “osigurati slobodno kretanje i u kopnenom prometu”. “Nastavit ću aktivno podupirati proces punog pristupanja u 2024. godini”, poručila je Johansson.