Rusi prijete pjesmicom o strašnoj zimi: šire spot o katastrofi koja čeka Europu bez njihovog plina

Vladimir Putin jučer je zaprijetio da će zaustaviti opskrbu energentima ako se uvedu ograničenja cijena ruskog plina i nafte

FOTO: Screenshot YouTube

Društvenim mrežama širi se video spot u kojem Rusija stanovnicima Europe otvoreno prijeti kako će im zima biti dugačka i strašna. U spotu se tako vide kadrovi “zavrtanja ventila”, odnosno radnika koji isključuje dovod plina, te barometar koji pokazuje pad tlaka u cijevima na nulu. Autor je bio slikovit pa je ubacio i kadar nestajanja plamena na plinskom štednjaku.

Izmjenjuju se sekvence iz europskih metropola Pariza, Londona, Berlina i Bruxellesa, okovanih snijegom i ledom, a pojavljuju se i zastave Europske unije.

Kroz cijeli video provlači se pomalo jeziva glazbena podloga. Riječ je o pjesmi Zima će biti duga, ruskog pjesnika Jurija Vizbora. Jedan od stihova glasi: “Zima će biti duga, pogledaj preko rijeke, tiho umire jesen”, dok u drugom stoji “sunce će se vratiti na proljeće”. Dalje se u pjesmi spominju i “sumraci i snijeg”.

Priznali da plina nema zbog sankcija

Iako je većina medija prenijela kako je autor viralnog videa ruski energetski div Gazprom, izgleda da to ipak nije tako. Kako prenosi ruski portal Fontanka, kreator je novinar iz St. Petersburga, Artur Khodyre. On je izjavio da je video napravio samoinicijativno te da mu za to nitko nije platio.

“Drago mi je da je video stekao popularnost i postao metafora za stav ljudi prema ovome što se događa u kontekstu europskog plinskog samoubojstva”, rekao je.

U Moskvi su početkom tjedna konačno skinuli rukavice i prvi put objavili da neće u potpunosti obnoviti opskrbu Europe ruskim plinom sve dok “kolektivni Zapad” ne ukine sankcije nametnute zbog invazije na Ukrajinu. Veliki je to obrat u službenom tumačenju budući da je Kremlj dosad navodio razne tehničke probleme i remont kao opravdanja za smanjeni protok energenta. Sam Vladimir Putin jučer je zaprijetio da će zaustaviti opskrbu energentima ako se uvedu ograničenja cijena ruskog plina i nafte.