Rusi sabotiraju sporazum Ukrajine s Hrvatskom o izvozu žita. Mahnito raketiraju ključnu luku na Dunavu

Ukrajinska luka na Dunavu polazišna je točka novog plana za ukrajinsko žito, dio kojeg je i transport preko Hrvatske

FOTO: AFP/Anadolu

Rusija je rano jutros napala ukrajinske luke za izvoz žitarica, uključujući onu na Dunavu koja se nalazi na granici s Rumunjskom, zbog čega su narasle cijene hrane. Ukrajinsko ministarstvo obrane objavilo je da je oštećen silos sa žitom u dunavskoj luci Izmailu, u regiji Odese.

“Ukrajinsko žito ima potencijal nahraniti milijune diljem svijeta”, priopćilo je ministarstvo na Twitteru. Zasad nema informacija o žrtvama, objavio je guverner regije Oleh Kiper na Telegramu.

On je objavio nekoliko fotografija koje pokazuju vatrogasce kako pokušavaju ugasiti požar u visokoj građevini smještenoj pored rijeke. “Nažalost, ima štete. Najznačajnija je na jugu zemlje. Ruski teroristi još su jednom napali luke, žito, svjetsku sigurnost hrane”, objavio je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.

Kremlj: ‘Spremni smo se vratiti u sporazum, ali…’

Paralelno danas ruski mediji objavili su izjavu glasnogovornika Kremlja, Dmitrija Peskova, koji tvrdi da se ruska strana spremna odmah vratiti se provedbi sporazuma, ali samo ako se, kako kaže, provede dio sporazuma koji se odnosi na Rusiju.

“Rusija je spremna odmah se vratiti samom sporazumu, ne samo pregovorima, već i samom sporazumu. Dogovor bi, međutim, trebao biti proveden u dijelu koji se odnosi na Rusku Federaciju, do sada to nije učinjeno”, rekao je Peskov.

Ruska strana 17. srpnja nije produžila dogovor o sigurnom izvozu ukrajinskog žita kroz humanitarne koridore u Crnom moru, obrazlažući to neispunjavanjem dijela Istanbulskog sporazuma. Konkretno, Rusija tvrdi da ograničenja na izvoz ruskih poljoprivrednih proizvoda nisu ukinuta suprotno odredbama sporazuma.

Cijene pšenice na burzi odmah skočile 4 posto

Nakon jutrošnjeg napada na luku u Izmailu, cijene pšenice na burzi u Chicagu odmah su skočile 4 posto, a trgovci strahuju od daljnjih napada na kapacitete Ukrajine za izvoz žita.

Rusija više od dva tjedna napada ukrajinsku lučku i poljoprivrednu infrastrukturu, nakon što je odbila produžiti sporazum koji je omogućavao izvoz žita. Moskva traži bolje uvjete za svoj prehrambeni sektor i izvoznike gnojiva, već oslobođene međunarodnih financijskih sankcija.

“Rusija pokušava izbaciti Ukrajinu iz budućeg dogovora o žitu i, još važnije, strateški ukloniti našu zemlju sa svjetskog tržišta hrane”, rekao je Serhij Bratčuk, glasnogovornik ukrajinske dobrovoljne vojske na jugu.

Gužve u luci blizu Rumunjske

Luka u Izmailu, smještena s druge strane rijeke od Rumunjske, članice NATO saveza, služi kao glavni alternativni put za izvoz ukrajinskog žita otkad je Rusija obnovila svoju blokadu ukrajinskih crnomorskih luka sredinom srpnja.

“Zato svi dolaze ovamo. Praktično iz cijele Ukrajine”, rekao je 36-godišnji vozač kamiona Serhij Grecik koji je stigao iz središnje oblasti Vinicje. Ranije male i gotovo beznačajne luke, Reni i Izmail postale su ključne za globalnu opskrbu i pokušavaju se nositi s golemim količinama žitarica koje stalno stižu.

Korištenjem tog transportnog puta Ukrajina želi zaobići blokadu Rusije u Crnom moru, nakon što je Moskva sredinom srpnja otkazala ugovor o izvozu žitarica koji su dogovorili Ujedinjeni narodi i Turska.

Prijevoz žita preko Hrvatske

O tome je u ponedjeljak bilo riječi na sastanku ministara vanjskih poslova Hrvatske i Ukrajine. Gordan Grlić Radman razgovarao je u Kijevu s ukrajinskim kolegom Dmitrom Kulebom nakon čega je ukrajinska strana objavila da je dogovorena mogućnost korištenja hrvatskih luka na Dunavu i Jadranskom moru za transport ukrajinskog žita.

Sada će se raditi na utvrđivanju “najučinkovitijih ruta do tih luka”, citirala je ukrajinska strana svog ministra koji je zahvalio Hrvatskoj “na konstruktivnoj pomoći”. Hrvatski ministar potvrdio je da je Hrvatska stavila “na raspolaganje svoje luke za izvoz ukrajinskog žita te će to činiti i dalje”. Luke koje su u igri su vukovarska, zadarska i riječka.

Proizvođači traže veće kapacitete

Udruga ukrajinskih proizvođača, prerađivača i izvoznika žitarica (UGA) ističe riječku kao jednu od luka preko kojih bi se trebao osigurati transport proizvoda.

Od Europske komisije traže povećanje kapaciteta postojećih koridora kako bi se preko Europske unije osigurao prijevoz dodatnih milijun do milijun i pol tona žitarica mjesečno.

Komisiji predlažu da se carinska, sanitarna i fitosanitarna kontrola prebaci u odredišne zemlje te da se uvedu subvencije kao kompenzacija europskim prijevoznicima za dodatne logističke troškove i za pokrivanje troškova europskim lukama koje bi u ovome sudjelovale.