Rusi uhitili dezertera koji se deset godina skrivao po šumama Kamčatke

Rodbina je mislila da je mrtav, čak je i sahranila pogrešno identificirano tijelo

Russian soldiers unload trainload of their modified T-72 tanks after their arrival in Gvardeyskoe railway station near the Crimean capital Simferopol, on March 31, 2014. The Crimean crisis has sparked the most explosive East-West confrontation since the Cold War and fanned fears in Kiev that Russian President Vladimir Putin now intends to push his troops into southeast Ukraine.  AFP PHOTO / OLGA MALTSEVA / AFP / OLGA MALTSEVA
FOTO: AFP

Ruska policija uhitila je dezertera nakon što je proveo deset godina skrivajući se po šumama dalekog istoka Rusije, piše Guardian.

Danas tridesetogodišnjak, nepoznati muškarac poslan je na služenje vojnog roka na poluotok Kamčatku 2003. godine. Na služenju vojnog roka proveo je godinu dana prije nego je pobjegao. “Živio je cijelo vrijeme na Kamčatki, a većinom se skrivao u šumi. Preživljavao je radeći na farmi, a s obitelji nije pokušavao ostvariti kontakt”, objavili su iz regionalnog ministarstva unutarnjih poslova.

Porijeklom s Azovskog mora

Potraga za dezerterom, porijeklom iz grada Taganrog u blizini Ukrajine, zaustavljena je nakon što je obitelj greškom identificirala njegovo tijelo. Naime, oni su ustvrdili da je neki muškarac upravo njihov nestali rođak, a tijelo su čak i pokopali u uvjerenju da je to on.

Dezertirao je zbog obiteljskih problema, prenosi ruska novinska agencija Tass. Navodno je izgradio kuću iz ostataka građevinskog materijala na rubu grada Petropavlovsk Kamčatski

Sedam godina kazne

Vojnici proglašeni krivima za dezerstvo mogu dobiti zatvorsku kaznu u trajanju od sedam godina prema ruskim zakonima.

Valentina Melnikova, predsjednica ruskog Odbora vojnih majki kaže kako sumnja da će vojnik biti kažnjen zatvorskom kaznom. “U to doba je bilo puno dezertera na dalekom istoku. Imali smo slučajeve gdje bi se neki skrivali godinama po podrumima, ali nakon što bi prošli psihijatrijski pregled bili bi oslobođeni”, kaže Melnikova.