Rusija će početi plijeniti onoliko strane imovine koliko se ruske zaplijeni na Zapadu

Vlada je odobrila prijedlog novog zakona, priznaje samo međunarodne sudove

FOTO: AFP/AFP

Ruska vlada odobrila je prijedlog zakona koji bi joj omogućio zaplijenu strane imovine bez upozorenja. Opće je mišljenje da je riječ o osveti za zapadne sudske procese protiv ruskih kompanija, objavio je Euractiv.

Prema tom prijedlogu zakona, Rusija će moći zaplijeniti stranu imovinu iz zemalja “koje krše ruski državni imunitet pred Međunarodnim sudom pravde”, tvrde ruski mediji.

Rusija ne priznaje strane sudove

Rusko ministarstvo pravosuđa objavilo je da bi novi zakon trebao ukloniti trenutne “jurisdikcijske neravnoteže” između Rusije i drugih zemalja. Drugim riječima, Rusija će zaplijeniti onoliko stranog kapitala koliko se vani zaplijeni ruskim kompanijama i državi.

“Broj tužbi protiv Ruske federacije i tijela njezine vlade u stranim se zemljama stalno povećava a da se Rusiju nikad ne pita kakve zaista ima veze s tim slučajevima” stoji u izjavi Ministarstva pravosuđa.

Rusija je nedavno potpisala nekoliko međunarodnih sporazuma o uzajamnoj zaštiti ulaganja, prema kojima se svi sporovi i procesi oko ulaganja vode pred međunarodnim sudovima. Čime je Rusija poručila da ne priznaje strane sudove jer bi to smatrala predajom svog suvereniteta.

Povod su tužbe za Yukos i Lukoil

Jedan od izravnih povoda za novi zakon je lipanjska zaplijena ruske imovine nkon tužbi koje su u nekoliko zemalja podnijeli bivši dioničari energetske kompanije Yukos. Oni tvrde da je ruska vlada nezakonito izbacila energetsku kompaniju iz biznisa kad se Putin 90ih obračunavao s njezinim tadašnjim šefom Mihailom Hodorkovskim, i omogućila Rosneftu da se domogne Yukosove imenovine i postane najveći proizvođač nafte u Rusiji.

Sud u Haagu suvlasnicima je triju kompanija koje predstavljaju nekadašnji Yukos dodijelio 50 milijardi dolara odštete koja će se naplatiti iz ruske državne imovine zaplijenjene u Francuskoj i Belgiji.

Noviji slučajevi tiče se ruske naftne kompanije Lukoil koja je na londonskom sudu tražila da se na nju ne primjenjuju sankcije ali je to odbačeno, te rumunjske tužbe protiv Lukoila radi utaje poreza. Rusija očekuje slične procese i u drugim europskim zemljama. Ruska te presude i njihovo izvršenje smatra nezakonitima. “Postupci tih država, naravno, nisu motivirani zakonom već politikom.” izjavio je ruski premijer Dmitrij Medvjedev.