Rusija je još 2012. godine imala plan za rušenje Bašara al-Asada, no Zapad je to potpuno ignorirao

Velika izbjeglička kriza mogla je biti izbjegnuta

FOTO: AFP/AFP

Rusija je prije više od tri godine predložila da Bašar al-Asad odstupi s vlasti kao dio mirovnog sporazuma, kaže pregovarač koji je sudjelovao u tim raspravama.

Bivši finski predsjednik i dobitnik Nobelove nagrade Martti Ahtisaari kazao je da se Zapad nije uspio dogovoriti o tom prijedlogu koji je napravljen još 2012. godine. Upravo bi se time moglo spriječiti i krvoproliće u kojima su ubijeni deseci tisuća ljudi, a milijun njih je pred ratnim razaranjima krenulo na mukotrpan put u zemlje gdje će živjeti normalno. Da su se samo usuglasila najveća izbjeglička kriza nakon Drugog svjetskog rata mogla je biti izbjegnuta, piše Guardian.

Ruski veleposlanik iznio tri važna prijedloga

Ahtisaari je razgovarao s izaslanicima iz pet stalnih članica Vijeća
sigurnosti UN-a u veljači 2012. Tijekom tih razgovora ruski veleposlanik
Vitalij Čurkin, izašao je s prijedlogom koji je imao tri važne točke.
Prijedlog je uključivao i to da Assad odstupi s vlasti nakon mirovnih
pregovora koji su se vodili između režima i oporbe.

Ahtisaari se podsjetio upravo susreta s ruskim veleposlanikom Vitalijem Čurkinom koji mu je rekao da mogu iskreno razgovarati i pozvao ga da sjedne s njim za stol kako bi mu dao prijedlog.

“On je rekao tri stvari, rekao je Ahtisaari :”Prvo – ne smijemo dati oružje oporbi, drugo- trebali bismo postići da odmah dođe do dijalog između oporbe i Asada, i treće – moramo na najelegantniji način pokušati maknuti Asada s vlasti.”

Propuštena prilika

Čurkin više nije želio komentirati ono o čemu su privatno razgovarali on i Ahtisaari koji je poruku prenio Zapadu.

No, SAD, Velika Britanija i Francuska su bili toliko uvjereni da će sirijski
diktator ionako pasti, da je na izmaku snaga, pa su ignorirali taj prijedlog.

“Bila je to prilika koja je propuštena još 2012.”, rekao je Ahtisaari.

Rusija četiri i pol godine čvrsto podupire Asada, ističući kako
njegovo micanje ne može biti dio bilo kojeg mirovnog
sporazuma. Asad je pak uvjeren da ga Rusija nikada neće napustiti. Moskva je, podsjetimo nedavno počela slati vojnike, tenkove i zrakoplove u nastojanju da stabilizira situaciju, točnije da prisili njegov režim na
partnerstvo u novoj ‘koaliciji’ protiv Islamske države.

Jačanje Islamske države i velika izbjeglička kriza

Dok je Ahtisaari bio u New Yorku, Kofi Annan je bio imenovan specijalnim izaslanikom za Siriju i Arapsku ligu. Ahtisaari tvrdi kako je bio prisiljen preuzeti taj zadatak te da je vrlo brzo shvatio da nitko nikoga ne podržava.

A rat u Siriji je i buktio. Prema podacima UN vjeruje da je u ratnim razaranjima stradalo 220 000 ljudi, a raste i dalje. Sve je to dovelo i do jačanja Islamske države i do velike izbjegličke krize.

“Morali smo ovo spriječiti”, poručio je Ahtisaari dodajući da se sada skupo plaćaju greške koje su na vrijeme mogle biti ispravljene.