Rusija je napala Islamsku državu, a ovo je sedam važnih činjenica o tome

Par sati nakon što mu je parlament dao dozvolu Putin je naredio napad

Rusija je izvela prve zračne napade u blizini sirijskog grada Homsa, potvrdio je viši američki dužnosnik, tek nekoliko sati nakon što je ruski parlament jednoglasno odobrio zahtjev predsjednika Vladimira Putina o slanju vojne pomoći Siriji, koje je, kako je rekao predstojnik Putinova ureda Sergej Ivanov, zatražio Bašar al-Asad.

AFP je nešto kasnije javio da su ruski vojni zrakoplovi gađali mete u tri sirijske provincije.

Navodno je Moskva sat vremena prije napada obavijestila Washington o svojim namjerama, ali službene informacije o tome za sada nema.

Telegram vam donosi nekoliko najvažnijih činjenica o najnovijem razvoju događaja u Siriji.

1. Odluka je donesena samo za zračne napade

Ruski parlament odluku je donio samo za korištenje zračnih snaga u Siriji, ali ne i za korištenje kopnene vojske.

2. Zadnji put takva odluka je donesena prije aneksije Krima

Za svaku upotrebu ruskih vojnika u inozemstvu Putin mora tražiti odobrenje parlamenta u u skladu s ustavom. Posljednji put je to učinio prilikom ruske aneksije Krima u ožujku 2014.

3. Zeleno svjetlo za napade Putinu ne mora proći nikakvu drugu proceduru

Odluku je donio Gornji dom ruskog parlamenta, i Putin je tako dobio zeleno svjetlo za svoj zahtjev. Taj prijedlog ne mora dalje proći zakonodavnu proceduru ili ići na odobrenje nekom drugom zakonodavnom tijelu.

4. Rusija pomaže Asadu, tvrde da je to jedini cilj

Šef Putinova ureda, Segej Ivanov, rekao je da je Rusija odlučila pomoći sirijskom predsjedniku Bašaru al-Asadu u borbi protiv militanata Islamske države, te da se tu ne radi o nekim vanjskopolitičkim ciljevima i ambicijima za što ih Zapad često optužuje. Ivanov je rekao da se kod ove odluke radi isključivo o ruskim nacionalnim interesima i sigurnosti jer su zabrinuti zbog sve većeg broja Rusa koji odlaze u Siriju boriti se na strani Islamske države.

5. Putin krenuo u napad nakon sastanka s Obamom i govor u UN-u

Putin je krenuo u napad nakon sastanka s američkim predsjednikom Barackom Obamom na Glavnoj skupštini UN-a u New Yorku, gdje su razgovarali o Siriji. Rusija i SAD mogli bi koordinirati zračne udare kako bi riješili krizu u Siriji, rekao je Putin nakon razgovora s američkim predsjednikom.

Podsjetimo, par dana prije sastanka s Obamom ruski predsjednik Vladimir Putin predložio je novu koaliciju u borbi protiv sunitske ekstremističke skupine Islamske države, a svoj je apel formalizirao i tijekom govora na Skupštini UN-a.

Inače, Putinov govor u UN-u bio je tema mnogih analiza, pa tako portal Politico piše o 7 točaka novog svjetskog poretka po Putinu.

6. Suprotstavljena stajališta SAD-a i Rusije o Asadu

Rusija je oduvijek bila saveznik Bašara al-Asada. Obama i Putin su se na forumu u sjedištu UN-a razišli u pitanju uloge sirijskog predsjednika. Putin, je pozvao na osnutak široke antiterorističke koalicije protiv militanata, ali uz oslanjanje i na Asada. Obama je osudio takav stav, rekavši da je Asad “tiranin” koji masakrira nedužnu djecu uz izgovor da bi bez njega stanje “bilo još gore”. I nakon sastanka dvojice predsjednika Obama je rekao da nema puta u stabilnost Sirije dok je Asad na vlasti.

7. Rat u Siriji razlog je velikog izbjegličkog vala

U ratu u Siriji koji je počeo 2011. poginulo je najmanje 250.000 ljudi, a milijuni su prisiljeni pobjeći iz zemlje. To je i razlog dolaska velikog broja izbjeglica, tražitelja azila, koji bježe iz te ratom napaćene zemlje prema Europi.