Nekad je nužno odabrati stranu

Ruski šef diplomacije tvrdi da su mu u Pjongjangu rekli da će pregovarati s Amerikom, ali nitko to ne shvaća ozbiljno

Kim Jong Un dosad nije primio niti jednog stranog političara

FOTO: Profimedia, Abaca

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov prenio je svom američkom kolegi Rexu Tillersonu doista senzacionalnu vijest: Sjeverna Koreja spremna je na izravne pregovore sa Sjedinjenim Američkim Državama o svojim nuklearnim ambicijama. Tu poruku Lavrov je prenio Tillersonu na međunarodnoj konferenciji u Beču, a američki državni tajnik tu je informaciju primio na znanje, ali nije ju komentirao.

“Znamo da Sjeverna Koreja prije svega želi razgovarati sa SAD-om o jamstvima za njezinu sigurnost. Spremni smo podržati takvu inicijativu i pomoći da se pregovori organiziraju i uspješno odvijaju. Naši američki kolege, uključujući i Rexa Tillersona, to su čuli”, izjavio je Lavrov, a citirala ga je ruska novinska agencija Interfax.

Do sada je američko stajalište bilo da Sjeverna Koreja najprije mora pokazati ozbiljnu volju i namjeru da se odrekne nuklernog naoružanja, a tek potom mogu početi pregovori o eventualnom sveobuhvatnom mirovnom sporazumu.

Sjeverna Koreja navodno spremna na izravne pregovore sa SAD-om

Dio političkih analitičara poruku koju je Lavrov prenio Tillersonu, odmah je povezao s posjetom ruskog izaslanstva na čelu s Vitalikom Pashinom, članom Donjeg doma ruskog parlamenta, Pjongjangu. Po povratku u Moskvu Pashin je izvijestio da je Sjeverna Koreja spremna na izravne pregovore s Washingtonom.

No, tu vijest nitko nije uzeo za ozbiljno, kao ni Pashinove izjave kako su mu se u Pjongjangu žalili da su od strane SAD-a izvrgnuti “redovitoj vanjskoj agresiji” te da je to razlog zašto su lansirani novu moćnu interkontinentalnu balističku raketu Hwasong 15 koja može pogađati ciljeve u SAD-u.

Pashin je također prenio kako su mu u Pjongjangu potvrdili da su na 75 dana odustali od vojnih provokacija, očekujući ozbiljnu ponudu iz Washingtona. Umjesto da prihvate tu ponudu te se sastanu na pola puta, Amerikanci su započeli s najvećim vojnim vježbama u Južnoj Koreji do sada, zaključili su razočarano u Pjongjangu.

Amerikanci demonstrirali silu s 230 zrakoplova

Doista, američka i južnokorejska vojska ovih dana na neviđeni način demonstriraju svoju silu. U manevrima sudjeluje čak 230 zrakoplova, a među njima su i oni najsuvremeniji, F-22 Raptors i F-35 nevidljivi lovci, te 12.000 američkih vojnika.

Prije toga ispred obala Korejskog poluotoka u vježbama su sudjelovala tri američka nosača zrakoplova s pratećim flotilama. Iako je Washington istaknuo da je ta operacija rutinska godišnja vježba, Sjeverna Koreja upozorila je kako je izbijanje rata sada postalo “utvrđena činjenica”. Neki analitičari dovode ponudu Lavrova u vezu s nedavnim susretom Jeffreyja Feltmana, drugog čovjeka UN-a i ministra vanjskih poslova Sjeverne Koreje Ri Yong-hoa u Pjongjangu.

Kim nije primio niti jednog stranog političara

Kako je Jeffrey Feltman bivši američki diplomat, mnogi su bili uvjereni da će on tu svoju posjetu iskoristiti kako bi prenio Pjongjangu stajališta Washingtona. No, zapaženo je da se Feltman nije susreo sa sjevernokorejskim liderom Kim Jong unom, premda se to očekivalo. Tako se Feltman pridružio cijeloj plejadi visokih stranih dužnosnika koji se nisu uspjeli sastati s Kim Jong unom, premda su bili u višednevnim posjetama Pjongjanu.

Tako, među ostalim, Kim nije primio ni Song Taoa, šefa međunarodnog odjela Komunističke partije Kine i Lee Hee-hoa, udovicu pokojnog predsjednika Južne Koreje Kim Dae-junga, inače dobitnika Nobelov nagrade i velikog prijatelja Kim Jong ila, oca Kim Jong una. Song je posjetio Sjevernu Koreju kao posebni izaslanik kineskog predsjednika Xi Jinpinga sredinom studenog, nakon što je dobio još pet godina mandata na čelu države.

Paik Ha-soon, viši istraživač na Institutu Sejong, kazao je kako se Kim ne želi susresti ni s kim tko nema mandat za službene pregovore niti s onima koji nisu njegova ranga. “Da je primio Song Taoa mnogi bi to protumačili kao znak da je Pjongjang odustao od svojih nuklearnih ambicija. Osim toga, to bi značilo da je Kim oprostio Xi Jinpingu što se pridružio sankcijama UN-a. Odbijajući primiti Songa, Kim je poslao jasnu poruku Pekingu.

UN obustavio pomoć u hrani sjevenokorejskim vrtićima

Ovih se dana agencija Ujedinjenih naroda, Svjetski program za hranu (WFP), požalila kako je obustavila pomoć u hrani za oko 190.000 djece iz sjevernokorejskih vrtića. Posljedica je to sve većeg međunarodnog pritiska i snažnih gospodarskih i vojnih sankcija protiv Sjeverne Koreje.

Lim Hyoung-joon, šef WFP Koreje, izjavio je kako je ova agencija prestala slati pomoć u hrani koja je namijenjena trudnicama i dojiljama te djeci mlađoj od dvije godine. “Trebamo dodatnih 14,6 milijuna dolara kako bismo pomogli dječjim vrtićima”. Inače WFP još uvijek dnevno daje između 66 i 132 grama žitarica djeci mlađoj od 5 godina.