Nekad je nužno odabrati stranu

Ryanairova godišnja dobit pala je za trećinu; krive druge avioprijevoznike koji ruše cijenu karata

Očekuju nastavak problema zbog zbog prevelikih kapaciteta, nižih cijena karata i viših cijena nafte

A plane of Irish low-cost airline Ryanair lands at the airport in Frankfurt am Main, western Germany, as in foreground can be seen the logo of German airline Lufthansa on November 2, 2016.
Ryanair said it would base two aircraft at Frankfurt airport, Germany's busiest, serving sun-soaked tourist destinations in Portugal and Spain -- sparking outrage among German competitors. / AFP PHOTO / dpa / Andreas Arnold / Germany OUT
FOTO: AFP

Irski niskobudžetni zrakoplovni prijevoznik Ryanair izvijestio je u ponedjeljak da mu je godišnja neto dobit smanjena gotovo za trećinu zbog prevelikih kapaciteta u europskom sektoru kratkih putovanja koji je prisilio prijevoznike da snize cijene karata. U poslovnoj godini do kraja ožujka Ryanairova dobit nakon poreza potonula je 29 posto, na 1,02 milijarde eura. “Zbog povećanja kapaciteta za kratka putovanja i izostanka uskršnjih blagdana u četvrtom fiskalnom tromjesečju cijene karata pale su šest posto”, izjavio je izvršni direktor Michael O’Leary.

Niže cijene privukle su putnike, čiji je broj u cijeloj poslovnoj godini porastao za devet posto, na 142 milijuna, ističu u Ryanairu. Poslovne rezultate irskog prijevoznika pogodili su i prošlogodišnji štrajkovi širom Europe, zbog kojih su morali otkazivati letove i ponuditi više plaće zaposlenima u pregovorima sa sindikatima. Danas su upozorili i da će njihovi izgledi u tekućoj financijskoj godini djelimice ovisiti i o Brexitu.

Nedavna kupnja Laude

Ryanair je posebno izložen britanskim teškoćama s izlaskom iz Europske unije budući da na britanskom tržištu ostvaruju četvrtinu prihoda. Probleme im zadaje i žestoka konkurencija u sektoru kratkih putovanja u Europi unatoč konsolidaciji koja uključuje i njihovu nedavnu kupnju austrijskog prijevoznika Laude. “Očekujemo nastavak konsolidacije i teškoće u zrakoplovnim kompanijama na zimu 2019. i na početku 2020. zbog prekomjernih kapaciteta, nižih cijena karata i viših cijena nafte”, poručili su iz uprave irskog prijevoznika.

Procjenjuju da bi im dobit u poslovnoj godini 2019/2020. mogla pasti na 750 do 950 milijuna eura. Znatno manja godišnja dobit poklopila se s velikim preustrojem u Ryanairu koji planira podijeliti poslovanje na četiri dijela – prema najavi s početka godine, Ryanair DAC bit će zadužen za irsko poslovanje, Ryanair za britansko, Lauda za austrijsko a Ryanair Sun za ono u Poljskoj, podsjeća AFP.