Odbor za Ustav nije podržao Vladin prijedlog o ukidanju Mesićeva ureda, a ovo je par bitnih stvari o tome

Zastupnicima smeta obrazloženje Vlade da se ured ukida zbog uštede

24.03.2016. Zagreb - Bivsi Predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesic u svom uredu u Grskovicevoj 13.
Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Prijedlog Vlade da se Ured bivšeg predsjednika ukine s 1. svibnjem nije danas dobio potrebnu potporu saborskog Odbora za Ustav: četiri člana Odbora bila su za taj prijedlog, a četiri protiv. Predsjednik Odbora, Mostov Robert Podolnjak predložio je da Vlada popravi objašnjenje te navede ustavnopravne razloge za svoju odluku.

Podsjetimo, Vlada je na zadnjoj sjednici odlučila da se ukida Ured bivšeg predsjednika, koji koristi Stjepan Mesić. Ostat će mu pravo na fizičku zaštitu, ali ne i mogućnost korištenja ureda. Mesić je već prilikom ranijeg smanjenja sredstava za taj ured kazao kako je riječ o “perfidnom pokušaju” onih koji, kako je rekao, dovode demokraciju u pitanje i smeta im njegova čvrsta privrženost antifašizmu, da ukinu njegov ured. Više o tome možete pročitati OVDJE.

Zastupnicima bez razlike smeta obrazloženje Vlade da se ured ukida zbog uštede, odnosno zbog “trenutnih gospodarskih uvjeta”. Donosimo nekoliko bitnih stvari koje su članovi saborskog odbora danas istaknuli na svojoj sjednici o ovom slučaju.

1. Mlakar: Svi bivši predsjednici trebali bi imati ista prava

HDZ-ov Davorin Mlakar podsjetio je da je njegova stranka još kod posljednjih izmjena zakona 2013. godine, kada je utvrđeno da Stjepan Mesić svoja prava može koristiti doživotno, a ostali bivši predsjednici tek na rok od pet godina, upozoravala da je zakon suprotan Ustavu. Smatra da bi svi bivši predsjednici trebali imati ista prava.

“Moramo odlučiti i kakvu poruku šaljemo svijetu s tim uredom, odnosno kako da ga doživljavaju. Najlošije ovdje je obrazloženje odluke, jer bivši predsjednik je svoja prava ostvarivao temeljem zakona, pa s obzirom na praksu sudova, tu posebno mislim na Ustavni sud i Europski sud za ljudska prava, uzimanje danih prava treba ići uz jasnije obrazloženje“, rekao je Mlakar.

Uvjeren je da bi ovako predložen zakon pao na testovima pred sudovima, što bi, kaže, bilo neprihvatljivo za dignitet i ugled države.

2. Pusić: Nedostatno obrazloženje za ukidanje ureda

HNS-ova Vesna Pusić suglasna je da Hrvatska ne može imati dvije kategorije bivših predsjednika te da je obrazloženje za ukidanje ureda nedostatno. “To su beznačajna sredstva, i moramo odlučiti želimo li imati tu instituciju ili ne. SAD, ali i neke druge svjetske države imaju institut bivšeg predsjednika i njegova uloga je promocija države.

On je ipak osoba koja je izabrana s velikim legitimitetom i s malim ovlastima, i zato mi instituciju bivšeg predsjednika moramo imati u okviru nekog poštovanja prema vlastitom uređenju institucionalnosti”, kazala je Pusić te zaključila da treba zadržati tu funkciju i omogućiti minimalni standard rada, ali ujednačiti tretman prema svim bivšim predsjednicima.

3. Leko: Glavni motiv nije ušteda

SDP-ov Josip Leko kratko je rekao da ne može poduprijeti ovaj prijedlog zakona jer smatra da njegov glavni motiv nije ušteda.

4. Pupovac: Mesić zaslužuje poseban status

SDSS-ov Milorad Pupovac dodao je kako Mesić jedan od ključnih faktora političkog života države u posljednjih 25 godina, pa temeljem toga i zaslužuje imati poseban status u državi.

“Ušteda je takva da ne može opravdati ovu vrstu političkog poteza, a Mesić je doista nadprosječno aktivan u svojoj ulozi, koja je u velikoj mjeri imala promotivno-gospodarske aktivnosti”, rekao je Pupovac i naglasio kako je vrlo važno da se izbjegne politička motiviranost zakona.