Nekad je nužno odabrati stranu

SAD i Kina slažu se da treba promijeniti odnos prema S. Koreji. Samo, imaju dijametralno suprotne ideje kako to učiniti

Uoči sastanka Tillersona i Yia, Kim Jong-un testirao je novi raketni motor

China's Foreign Minister Wang Yi (L) and U.S. Secretary of State Rex Tillerson arrive for a joint press conference at the Diaoyutai State Guesthouse in Beijing on March 18, 2017.
The United States' top diplomat will press a tougher new line on North Korea in talks with a wary China on March 18, in a tense atmosphere after President Donald Trump accused Beijing of failing to rein in Pyongyang. / AFP PHOTO / POOL / Mark Schiefelbein
FOTO: AFP

Nekoliko sati uoči početka pregovora između američkog državnog tajnika Rexa Tillersona i kineskog ministra vanjskih poslova Wang Yia u subotu u Pekingu, sjevernokorejska državna agencija KCNA objavila je da u vojnoj bazi Sohae, u nazočnosti Kim Jong-una, uspješno testiran rad novog raketnog motora goleme potisne snage.

Sjevernokorejski diktator odmah se pohvalio da će svijet vrlo brzo shvatiti važnost povijesne pobjede koja je ostvarena zahvaljujući znanstvenicima i vojnim stručnjacima njegove zemlje. Agencija je dodala da će uz pomoć tog motora Sjeverna Koreja uskoro moći lansirati satelit u orbitu te da je time stala uz bok najnaprednijih zemalja u osvajanju svemira.

Ne zanima ga osvajanje svemira

Korean Central News Agency istaknula je također da je izvršen revolucionarni napredak u svemirskom programu Sjeverne Koreje. Posve je međutim izvjesno da Kim Jong-una manje zanima osvajanje svemira, a puno više želja da ima interkontinentalnu balističku raketu koja može doprijeti do teritorija SAD-a.

Iako Sjeverna Koreja nikada nije lansirala interkontinentalnu balističku raketu najvećeg dometa, nedavno je ostvarila značajan napredak s novim motorima na kruto gorivo. Također, nema sumnje, Kim Jong-un je želio, povodom Tillersonova puta u Japan, Južnu Koreju i Kinu, demonstrirati svijetu balističke raketne sposobnosti svoje zemlje.

Amerika više nema namjeru biti strpljiva

Tako se Kim Jong-un ponovno drznuo javno prkositi američkom predsjedniku Donaldu Trumpu koji je u petak na svom Twiteru napisao da se Sjeverna Koreja ponaša vrlo loše, kako se već godinama poigrava sa SAD-om, a Kina ništa ne čini da se to spriječi.

Nešto prije toga Rex Tillerson je izjavio da će SAD prestati primjenjivati politiku “strateškog strpljenja” prema režimu u Pjongjangu budući da kroz posljednja dva desetljeća napori međunarodne zajednice za okončanje nuklearnog programa te zemlje nisu dali nikakve rezultate. Stoga, istakao je, na stolu su sve opcije, uključujući i vojnu intervenciju.

Kina neće dopustiti jednostranu akciju SAD-a

Strani diplomatski i vojni analitičari slažu se da će daljnje američko postupanje ipak u najvećoj mjeri ovisiti o tome koliko je Kina spremna poduprijeti Washington u obuzdavanju Pjongjanga. Međutim, kao što se vidi, ništa od tih ozbiljnih prijetnji nije zaplašilo Kim Jong-una niti ga je spriječilo da izvede novu provokaciju.

U Pjongjangu su, naime, svjesni da Kina, unatoč zahlađenju odnosa s Pjongjangom, ipak neće dopustiti jednostranu akciju SAD-a protiv svojeg prvog susjeda. U kolovozu prošle godine Sjeverna Koreja je uspješno lansirala balističku raketu s podmornice, nakon toga je isprobala projektil srednjeg dometa, a nedavno je istodobno lansirala četiri ili čak pet balističkih raketa koji su nakon prevaljenih 2000 kilometara pali u more ispred Japana.

Napetosti su dosegle ‘prilično opasne razine’

Zbog ozbiljnih prijetnji iz Washingtona da će zaoštriti svoj odnos spram Pjongjanga te optužbama Pekinga da je on odgovoran za bahato i neodgovorno ponašanje režima Kim Jong-una, s velikim se zanimanjem očekivao dolazak državnog tajnika Tillersona na razgovore s kineskim državnim vrhom.

Bivši izvršni direktor Exxon Mobil Corpa, izjavio je kako su ministar Wang i on imali “vrlo opsežnu razmjenu” mišljenja o Sjevernoj Koreji te da su se složili da su napetosti na Korejskom poluotoku dosegle “prilično opasne razine “.

U travnju prvi susret američkog i kineskog vođe

Nakon razgovora s kineskim predsjednikom Xi Jinpigom i ministrom vanjskih poslova Wang Yia, Tillerson se ipak vraća kući praznih ruku. Kao ni Pjongjang, tako ni Peking, prijetnje iz Washingtona nisu toliko zabrinule da bi promijenile svoju strategiju spram krize na korejskom poluotoku. Nakon izjava za medije postalo je jasno da nisu smanjenje razlike u stajalištima dviju zemalja te da na posve različit način doživljavaju rastuću opasnost od nuklearnih i balističkih prijetnji iz Pjongjanga.

Premda su se ministri vanjskih poslova trudili što bolje pripremiti prvi sastanak Donalda Trumpa i kineskog predjednika Xi Jinpinga, koji će se u travnju održati u privatnom klubu američkog predsjednika na Floridi, Mar-a-Lago, u tomu baš nisu uspjeli. U takvim okolnostima, summit između dva predsjednika umjesto ublažavanja, mogao bi čak dodatno podići tenzije u Aziji.

Dijametralno suprotna stajališta Kine i SAD-a

Premda su se Tillerson i Wang Yi složili da treba promijeniti odnos spram Sjeverne Koreje, obje strane imaju dijametralno suprotna stajališta o tomu kako to učiniti. Dok SAD traže još oštrije sankcije te ističu spremnost i na vojnu intervenciju, kineski ministar vanjskih poslova založio se za nastavak dijaloga s Pjongjangom. A to se u Washingtonu doživljava kao još jedan pokušaj opstrukcije međunarodne zajednice da spriječi daljnji razvoj nukleranih kapaciteta Sjeverne Koreje.

Također, to je stajalište u oštroj suprotnosti s izjavom državnog tajnika Tillersona u Seulu da će pregovori sa Sjevernom Korejom biti mogući samo ako se ta zemlja odrekne oružja za masovno uništenje. Ministar Wang upozorio je međutim da Pekinga neće popustiti pred pritiscima iz Washingtona kako bi odustao od zahtjeva da se nastave pregovori Južne Koreje, SAD-a, Kine, Japana i Rusije sa Sjevernom Korejom.

Gomila kineskih tvrtki posluje sa S. Korejom

Na konferenciji za medije nakon razgovora s Tillersonom, Wang je također kazao kako Kina oštro osuđuje upućivanje raketnog sustava Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) u Južnu Koreju. Državni tajnik Tillerson zatražio je pak od kineske strane da se njene tvrtke pridržavaju međunarodnih sankcija protiv Sjeverne Koreje. Kina, po mišljenju Trumpove administracije, zapravo održava na životu režim Kim Jong-una jer se Sjeverna Koreja, u najvećoj mjeri, oslanja na trgovinu i pomoć iz Kine.

Čak oko 600 kineskih tvrtki, prema nedavnom istraživanju Sayari Analytics, financijsko-obavještajne tvrtke iz Washingtona, nastavilo je, unatoč sankcijama, poslovati sa Sjevernom Korejom. Premda je Peking, priznaju, prošli mjesec suspendirao uvoz ugljena iz Sjeverne Koreje. Nedavno su SAD čak podnijele kaznenu prijavu protiv kineskog biznismena Ma Xiaohonga, vlasnika Dandong Hong Xiang Industrial Development Companyja, zbog toga što je nastavio trgovinu s Pjongjangom.

Ništa, osim pregovora, ne funkcionira

Peking međutim tvrdi da je izradio pet izvršnih naloga na više od 900 stranica, na kojima je popis roba koje kineske tvrtke ne smiju izvoziti u Sjevernu Koreju. Kina je također upozorila da je i bivši predsjednik George Bush više puta pokušavao raznim pritiscima i prijetnjama spriječiti Sjevernu Koreju u razvoju nuklarnog programa, da ju je 2002. čak stavio na popis država “osovine zla”, ali bez ikakva uspjeha.

Stoga je kineska državna agencija Xinhua, u službenom komentaru, istakla kako je to još jedan dokaz da se s Pjongjanogom mora isključivo pregovarati, jer to jedino može uroditi plodom. Sve ostalo je bespotrebno gubljenje vremena.