Sad je i pravomoćno: volonter koji je obitelji malene Madine pokušao pomoći da zatraže azil mora platiti 60.000 kuna kazne

Presudu je donio Visoki prekršajni sud u Zagrebu bez obzira na presudu Europskog suda za ljudska prava protiv Hrvatske u ovom slučaju

Aktivist udruge Are You Serious Dragan Umičević morat će platiti novčanu kaznu u iznosu od 60.000 kuna zbog “pomaganja u ilegalnom prelasku granice” afganistanskoj obitelji Hussiny, doznaje Jutarnji list. Pravomoćnu presudu s iznosom kojeg Umičević mora platiti, donio je Visoki prekršajni sud u Zagrebu, odbivši Umičevićevu žalbu.

Na isti iznos aktivist je bio presuđen i nepravomoćnom presudom iz rujna 2018. koju je donio Općinski sud u Vinkovcima, odnosno njegova sudska služba u Županji. O skandaloznoj nepravomoćnoj presudi Telegram je tijekom 2018. opširno pisao. Nakon tadašnje presude, Telegram je pisao i o pritiscima MUP-a na udruge i institucije koje se bave migrantskom problematikom.

Pomoć aktivista afganistanskoj obitelji s 11 djece, sud je sada i pravomoćno okarakterizirao kao “pomaganje u ilegalnom prelasku granice”. Ova presuda stiže nepunih mjesec dana nakon presude Europskog suda za ljudska prava protiv Hrvatske kojom je RH osuđena za kršenje šest članaka Konvencije za zaštitu ljudskih prava afganistanske obitelji Hussiny. Povrede Konvencije koje je učinila RH, uključuju i povredu prava na život djeteta te nečovječno i nehumano postupanje.

Put obitelji Hussiny

U noći 21. studenog, afganistanska obitelj Hussiny prvi je put pokušala ilegalno ući u Hrvatsku i u njoj zatražiti azil. Međutim, hrvatska policija natjerala je obitelj da se prugom od Tovarnika prema Šidu pješice vrate u Srbiju. Pritom je na obitelj naletio teretni vlak i usmrtio šestogodišnju djevojčicu Madinu.

Obitelj je tek u trećem pokušaju, 21. ožujka 2018., uspjela ući u Hrvatsku. WhatsAppom su se javili udruzi Are You Syrious, nakon čega se na mjesto na kojem su se nalazili uputio aktivist Umičević. Stigavši noću do Strošinaca, mjesta gdje se nalazila obitelj, svjetlima automobila signalizirao je obitelji gdje se nalazi.

Kako sud tretira pushback

Prije toga, udruga je obavijestila PU vukovarsko-srijemsku i Pučku pravobraniteljicu da je obitelj Hussiny prešla hrvatsku državnu granicu, no Visoki prekršajni sud je – unatoč dokazima da je obitelj već bila na hrvatskom teritoriju – zaključio da je Umičević kriv za pomaganje “u nezakonitom prelasku granice”.

Sud u presudi, koju prenosi Jutarnji, konstatira kako je Umičeviću dosuđen “blaži oblik kazne” koji neće dovesti u pitanje njegovo uzdržavanje, iako su Umičevićeva mjesečna primanje nešto viša od 5000 kuna. Jutarnji navodi i dio presude iz kojega se vidi kako sud dva protuzakonita policijska pushbacka obitelji Hussiny – u prvome je poginula Madina – tretira kao legitimnu proceduru odbijanja zahtjeva za međunarodnom pomoći.

Nakon ESLJP-a, sud presudu dodatno podebljao

Naime, sud u presudi piše kako se odbija Umičevićeva obrana u kojoj tvrdi da je migrantima došao pomoći u pružanju međunarodne zaštite “zato što je on znao da im je zaštita već u dva navrata odbijena”. Presudu zagrebačkog suda donijelo je tročlano vijeće pod predsjedanjem sutkinje Goranke Ratković. Presuda je donesena 9. rujna, dva mjeseca prije presude Europskog suda za ljudska prava (ESLJP) protiv Hrvatske u slučaju obitelji Hussiny.

No 18. studenog kada je ESLJP donio presudu, kako piše Jutarnji, presuda zagrebačkog Visokog prekršajnog suda još nije bila otpremljena pa ju je bilo moguće vratiti natrag sudskom vijeću na ponovno odlučivanje kako bi je uskladio s presudom ESLJP-a. To se, međutim, nije dogodilo. Kako neslužbeno doznaje Jutarnji, presuda je vraćena sudskom vijeću, isključivo zato da bi ono “podebljalo” svoje ranije obrazloženje osuđujuće presude protiv Umičevića.