Sad je pravomoćno: poduzetnik kojem su policajci dojavljivali informacije o istrazi ide u zatvor

Miro Vrlja mora odslužiti godinu dana zatvora zbog utaje poreza

13.03.2018., Zagreb - Zupanijski sud. Miro Vrlja ulazi u zgradu suda.rPhoto: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: Sanjin Strukic/PIXSELL

Poduzetnik Miro Vrlja, suvlasnik Kvaternik Plaze, mora odslužiti godinu dana zatvora zbog utaje poreza, javlja Jutarnji list. Kako je Telegram ranije pisao, Vrlja je 2018. godine nepravomoćno kažnjen jer je prevario Poreznu upravu i državni proračun oštetio za 2, 4 milijuna kuna.

Tada je osuđen na dvije godine zatvora. Presuda mu je prije tjedan dana postala pravomoćna, s tim da 65-godišnji poduzetnik godinu dana mora odslužiti u zatvoru, a ostatak od godinu dana uvjetovan mu je time da u sljedeće četiri godine ne počini novo kazneno djelo. Također, Vrlja mora vratiti 2, 4 milijuna kuna duga koje je njegova tvrtka Hreljin gradnja ostala dužna, a u međuvremenu je likvidirana.

Za što je Vrlja osuđen

Prema presudi, tadašnji vlasnik Hreljin gradnje je 2007. godine, nakon što je kupio zemljište na trasi autoceste Zagreb-Rijeka, te ga preprodao OMV-u za gradnju benzinske postaje, prevario državu za 2,4 milijuna kuna poreza.

Naime, na poslu s prodajom zemljišta te je godine zaradio nešto više od 13 milijuna kuna, no da umanji dobit, 12,1 milijun prebacio je s računa svoje firme Hreljin gradnja na račun tvrtke Plebs d.o.o.

Novac je uplaćen na osnovu ugovora o poslovnoj suradnji koji je, kako će se kasnije ispostaviti, bio fiktivan. Hreljin gradnja zato je platila 2, 4 milijuna kuna poreza na dobit manje. Za taj isti iznos, prema presudi Općinskog kaznenog suda u Zagrebu koja je u međuvremenu postala pravomoćna, oštećen je državni proračun.

Dilali informacije iz istrage

Inače, istragu protiv Vrlje i njegove tvrtke pokušali su svojedobno minirati korumpirani policajci koji su prodavali povjerljive informacije iz tajnih istraga.

U njegov slučaj još na početku službene istrage umiješali su se policajci i trgovci informacijama predvođeni Vladom Rajićem, Igorom Mlinarom, Josipom Petrovićem i Rudolfom Krpinom. Slučaj je detaljno pratila Telegramova Ana Raić Knežević.