Nekad je nužno odabrati stranu

SAD ozbiljno razmišlja o sankcijama Rusiji i Kini zbog hakerskih napada na svoje državne organizacije

Odluka o sankcijama trebala bi biti donesena kroz sljedeća dva tjedna

Some 90 participants in 24 teams from seven nations and regions from China, Japan, Poland, Russia, South Korea, Taiwan, and the United States compete in their hacking skills at the final rounds of the Security Contest 2014, SECCON on February 7, 2015.  A cyber security competition began in Tokyo, with organisers aiming to show off the skills of young Japanese hackers by seeing how they fare against foreign rivals.    AFP PHOTO / Yoshikazu TSUNO
FOTO: AFP

SAD priprema uvođenje sankcija protiv ruskih i kineskih kompanija i pojedinaca koji su umiješani u hakerske napade na američke državne organizacije, javlja Reuters.

Dužnosnici, koji su željeli ostati anonimni, rekli su kako konačna odluka još nije donesena, a trebala bi biti tijekom sljedeća dva tjedna.

Dodatno natezanje odnosa

Ukoliko se SAD odluči na sankcije to će definitivno dodatno nategnuti američko-ruske odnose. Osim toga, u rujnu bi kineski predsjednik Xi Jinping trebao otići u prvi državni posjet SAD-u, a eventualne sankcije sigurno ne bi pridonijele razvoju dobrih odnosa.

Washington post prvi je izvijestio kako Obamina administracija razmišlja o sankcijama Kini te kako će odluku donijeti u sljedeća dva tjedna. No u Wahington Postu pisali su kako bi mete mogle biti i hakeri iz drugih zemalja, no nisu konkretno spomenuli Rusiju.

Sankcije SAD-a protiv kineskih kompanija i pojedinaca je upravo zbog posjeta kineskog predsjednika SAD-u malo vjerojatan, navode američki dužnosnici, te napominju kako se radi o diplomatskom posjetu najviše razine što uključuje i večeru u Bijeloj kući s američkim predsjednikom Barackom Obamom.

“Kineska vlada podupire cyber sigurnost, te se čvrsto protivi i bori protiv svih oblika hakerskih napada, u skladu sa zakonom,” stoji u priopćenju kineskog veleposlanstva. Glasnogovornik veleposlanstva Zhu Haiquan je nglasio kako Kina želi pojačati razinu dijaloga i suradnje sa SAD-om te da ovakve “neosnovane optužbe” sigurno neće pripomoći u tom naumu.

Hakiranje podataka 4,2 milijuna državnih službenika

Obamina administracija više puta je naglašavala kako smatra Kinu glavnoosumnjičenom za masovno hakiranje agencije američke vlade što je kompromitiralo osobne podatke najmanje 4,2 milijuna sadašnjih i bivših državnih službenika. Kina je zanijekala da je bila umiješana u hakiranje.

Američki dužnosnici i računalni stručnjaci vjeruju da kineski hakeri uz pomoć razvijene tehnologije stvaraju ogromne datoteke koje se mogu koristiti u tradicionalnom špijuniranju poput vrbovanja špijuna ili osiguravanja pristupa tajnim podacima na drugim mrežama.

SAD ne skriva zabrinutost

“Sjedinjene Države, kao što svi znamo, imaju oštre polemike s Kinom zbog njihovih akcija u cyber prostoru”, rekao je glasnogovornik State Departmenta Mark Toner na konferenciji za javnost održanoj u ponedjeljak. “Mi smo duboko zabrinuti zbog toga što kineska vlada omogućava hakerima da proniknu u zaštićene servere gdje se čuvaju američke ekonomske i vojne informacije,” dodao je u svom dnevnom brifingu Toner.

Glasnogovornik Bijele kuće Josh Earnest je odbio potvrditi da SAD razmišlja o sankcijama protiv kineskih kompanija, iako je rekao kako američka zabrinutost zbog hakerskih akcija od strane Pekinga nisu nikakvo iznenađnje. “Bilo bi strateški glupo od nas kada bismo razgovarali o potencijalnim sankcijama, jer bi to samo dalo povoda potencijalnim metama sankcija da izbjegnu sanckcije,” rekao je novinarima Earnest.