Nekad je nužno odabrati stranu

Sad smo već na tome da ministri govore kako bi Uljanik mogao biti gori od Agrokora; donosimo pregled slučaja

Ministarstvo gospodarstva je u Bruxelles poslalo program restrukturiranja, sada se čeka njihov odgovor

Situacija s pulskim Uljanikom već je neko vrijeme dramatična, a po mišljenju ministra gospodarstva kriza u brodogradilištu bi mogla biti gora od ove s Agrokorom. Ministar Darko Horvat sinoć je, naime, izjavio da je “problem Uljanika u ukupnim gabaritima i veći od Agrokora”.

Vlada jedino rješenje zapravo vidi u pomoći Europske unije. Program restrukturiranja poslan je u Bruxelles i sada se čeka odgovor Europske komisije. Cijelo pitanje se dodatno intenziviralo i zbog spominjanja novih strateških partnera za Uljanik. Napravili smo mali presjek kompleksnog slučaja.

1. Što se događa u Uljaniku?

Uljanik se, kao uostalom i ostala brogogradilišta, nalazi u velikim dugovima koji se godinama gomilaju. Recimo, na jesen prošle godine dugovi su sezali do 3,76 milijardi kuna. Vlada je tada dala jamstvo za još jedan kredit koji je odobren, no to je bilo samo kratkoročno rješenje. Kako je pisao tportal, troškovi gradnje brodova su postali veći od ugovorene cijene i osim restrukturiranja za spas pulskog Uljanika zapravo nema drugog rješenja. U siječnju se počelo pisati i o radnicima koji mjesecima ne primaju plaće za svoj rad.

2. Što je napravila Vlada?

Ministarstvo financija je krajem lipnja uputilo interni dopis Ministarstvu gospodarstva, u kojem je izrazilo nezadovoljstvo upravom Uljanika s obzirom da ne šalje detaljne podatke o poslovanju nakon dobivenih državnih jamstava. Predsjednk Uprave Uljanika Gianni Rossanda ubrzo je odgovorio da očito nisu dobro informirani jer redovito izvještavaju Ministarstvo gospodarstva o svim aktivnostima.

Ministarstvo financija tada je intenziviralo rad na finalizaciji plana restrukturiranja kako bi ga poslali u Bruxelles. Mada je ministar financija Zdravko Marić u više navrata poručivao kako želi biti optimističan, poručio je da je situacija kompleksna.

3. Što će sada biti?

Program restrukturiranja Uljanika na kojem su resorna ministarstva intenzivno radila kako bi ga dovršili do roka koji nam je EU dala (do 22. srpnja), poslan je u Bruxelles krajem prošloga tjedna. Sada se čeka da Europska komisija procijeni je li program prihvatljiv ili ne. Postupak bi mogao trajati mjesecima, a uz sudbinu Uljanika vezana je i sudbina riječkog brodogradilišta 3. maj obzirom da su oni davali kratkoročne pozajmice u iznosu većem od pola milijarde kuna koji su im nužni da bi pozatvarali i vlastita dugovanja.

4. Program podrazumijeva i milijune eura od države

Kako neslužbeno piše HRT, program restrukturiranja podrazumijeva i nastavak intenzivne državne intervencije u cijeli slučaj. Program restrukturiranja bi podrazumijevao da se u sljedeće tri godine Uljaniku osigura 760 milijuna eura jamstava i još 350 milijuna za restrukturiranje.

5. Moglo bi doći do promjene strateškog partnera?

Krajem ožujka Uprava i Nadzorni odbor Uljanika su odabrali Kermas energiju d.o.o., tvrtku u vlasništvu poduzetnika Danka Končara, za strateškog partnera u dokapitalizaciji tog brodogradilišta. Međutim, ovoga je tjedna ministar Horvat kazao kako se razmišlja i o mogućnosti drugog strateškog partnera za Uljanik grupu ako ne budu zadovoljni.

“Mi u Vladi ne dvojimo da bi to mogao biti Končar. Od modaliteta se odstupiti neće. Dođe li do primjene programa brzo će se vidjeti ozbiljnost strateškog partnera. Ako ona izostane morat će se posegnuti za drugim. Prema riječima gospodina Končara to se ne bi trebalo dogoditi”, rekao je ovoga tjedna.

6. Iz Končara tvrde da su sposobni pomoći Uljaniku

Predsjednik Uprave Kermas energije Nenad Končar reagirao je nakon najava ministra kako bi možda moglo doći do promjene strateškog partnera. Poručio je da je njegova firma sposobna pomoći Uljaniku te iznio podatak da bi strateški partner Uljanika trebao uložiti otprilike 237 milijuna eura.

“Mi upravljamo Brodotrogirom i u zadnjih 5 godina investirali smo 180 milijuna eura. U Brodotrogiru je prije nekoliko dana porinut potpuno novi tanker koji samostalno lomi led pramcem i krmom. Iz tog primjera je vidljivo da smo sposobni i za Uljanik”, kazao je, naglasivši kako Brodotrogir više ne prima nikakve državne pomoći i poticaje.

7. Ministar Horvat o ozbiljnosti problema

Ministar Horvat u četvrtak je u Otvorenom rekao kako ima razloga za zabrinutost oko razvoja situacije u Uljaniku. “Kao što sam zabrinut i ja, siguran sam da je zabrinut i kolega Marić i njegove izjave to nedvosmisleno potvrđuju. Nema razloga za opuštanje, pred nama je ozbiljan problem u ukupnim gabaritima možda čak veći i od problema Agrokora”, kazao je Horvat sinoć, dodavši da postoji rješenje.

“U zadnjih 10 do 15 godina situacija u Uljaniku nije ni vesela, ni sretna, ni spretna, ali mislim da postoji rješenje. U dokumentu koji je poslan Bruxellesu naziru se obrisi nečega s čim bi mogli početi već unutar mjesec dana uz angažman Uljanika i njegovog strateškog partnera te jamstvenim portfeljem za koji je država spremna”, kazao je ministar.