SAD u Irak šalje 200 komandosa kojima je cilj zarobiti vođe ISIS-a

Iračke šijitske skupine najavile su otvoreni rat protiv američkih snaga

A picture released by the US Army 18 September 2004 shows soldiers from the maneuver squad entering a shoot house to clear it as part of the mission in the live-fire exercise in northern Iraq  At least 17 people were killed in a suicide bombing, capping a week of horrific violence in Iraq as Al-Qaeda-linked militants threatened to kill two American and a British hostage in 48 hours.    AFP PHOTO/HO/US ARMY / AFP / US ARMY
FOTO: AFP

Sjedinjene Američke Države jučer su objavile da u Irak šalju novu jedinicu specijalnih postrojbi zaduženu za izvođenje racija protiv Islamske države ondje, ali i u susjednoj Siriji, što označava pojačanje kampanje Washingtona u borbi protiv džihadista.

Američki ministar obrane Ash Carter kazao je da je slanje nove specijalizirane jedinice koordinirano s iračkom vladom, te da će pomagati iračkim sigurnosnim snagama kao i pešmergama koje se direktno bore protiv ISIS-a.

“Ove specijalizirane operativne vojne jedinice izvodit će racije, oslobađati taoce, prikupljati obavještajne podatke i zarobljavati ISIS-ove zapovjednike”, kazao je ministar Carter, dodavši da će jedinice biti u poziciji izvoditi jednostrane operacije u Siriji.

Iz ureda iračkog premijera Haidera al-Abadija izdali su priopćenje u kojem kažu da pozdravljaju strane sile, ali da će iračka vlada morati odobriti slanje specijalnih postrojbi bilo gdje u Iraku, što je također i Carter potvrdio.

Abadi je ponovio da strane kopnene snage nisu potrebne u Iraku, iako nije jasno gleda li uopće službeni Bagdad ove specijalne postrojbe u toj ulozi.

Ash Carter
Ash Carter AFP

Neprijatelj u Iraku

Moćne iračke šiijitske oružane snage zaklele su se boriti protiv bilo kakvog desanta američkih vojnih snaga na iračko tlo.

Jafaar Hussaini, glasnogovornik za Kata’ib Hezbollah, jednu od spomenutih oružanih skupina, kazao je da bi te američke trupe odmah postale “primarna meta njihove skupine”.

“Borili smo se protiv njih u prošlosti i spremni smo s borbom nastaviti”, kazali su.

Američki dužnosnici, koji su govorili pod uvjetom anonimnosti, kazali su da je plan za slanje specijalnih postrojbi u Irak dogovoren s iračkom vladom prije Carterove objave.

Iako se očekuje da bi broj pripadnika specijalnih snaga iznosio svega oko dvjestotinjak, stvaranje takve jedinice za specijalna djelovanja označava američko osnaživanje pritiska na Islamsku državu, a istovremeno izlaganje američkih snaga većem riziku, nešto što američki predsjednik Barack Obama nije često činio za vrijeme svog mandata.

Ova jedinica bila bi zasebna u odnosu na ranije najavljenih pedesetak specijalnih postrojbi u Siriji koje se ondje nalaze kako bi koordinirale rat sirijskih pobunjenika protiv predsjednika Bašara al-Asada u građanskom ratu koji bjesni u toj zemlji od 2011. godine.

Rusi i SAD protiv financiranje ISIS-a

U međuvremenu, Rusija i Sjedinjene Države rade u Vijeću sigurnosti na novim rezolucijama kao bi presjekle financiranje džihadističke skupine Islamske države (IS), rekli su u utorak diplomati.

Američka veleposlanica Samantha Power dodala je za novinare da Washington želi “pojačati i racionalizirati napore Vijeća u vezi s financiranjem IS-a”, među kojima i prethodnu rezoluciju donesenu u veljači.

Usto treba donijeti “nove mjere kako bi bile djelotvornije sankcije” protiv onih koji pomažu IS-u financiranju.

Sjedinjene Države koje u prosincu predsjedaju Vijećem, nadaju se da će se incijativa završiti oko 17. prosinca.

Washington je, dodala je Power, “krajem prošlog tjedna” primio i nacrt ruske rezolucije u tom smislu i sada ga proučava.

Nafta je glavni izvor zarade Islamske države
Nafta je glavni izvor zarade Islamske države AFP

Prodaja nafte i artefakata

“Dobar dio ruskih napora u vezi s IS-om, kazala je, usredotočen je na financiranje i na potrebu da se IS spriječi da zarađuje prodajom nafte i da ulazi na međunarodna financijska tržišta”.

Rusija i SAD “imaju isti cilj”, dodala je veleposlanica, ali nije rekla mogu li se dvije zemlje dogovoriti o zajedničkom tekstu.

Podsjetila je da je Vijeće u veljači donijelo rezoluciju kojom se sankcioniraju fizičke osobe i pravni subjekti koji financiraju IS kupujući od njega naftu i arheološke predmete otete u Siriji i u Iraku.

Ruski veleposlanik Vitalij Čurkin rekao je pak novinarima da Rusija želi “pojačati rezoluciju” iz veljače.

Ove se inicijative donose u času kada predsjednik Vladimir Putin optužuje tursku vladu da štiti isporuke sirove nafte IS-a iz Sirije i Iraka, što je Ankara zanijekala.

UN-ovi stručnjaci su prije godinu dana ocijenili da IS od prodaje nafte zarađuje između 850.000 i 1,65 milijuna dolara na dan.