Sandra Benčić spustila Plenkoviću: 'Nije on tu da dijeli empatiju i milost, nego da osigurava prava'

Premijer je jučer poručio da je politika njegove Vlade empatična

28.03.2023., Zagreb - Konferencija za medije Mozemo. Ana Alapic, saborska zastupnica Jelena Milos i koordinatorica stranke i predsjednica saborskog kluba Sandra Bencic govorile su i o novom HDZ-ovom prijedlogu Zakona o osobnoj asistenciji i problemu osoba s invaliditetom koje imaju roditelja njegovatelja, a po trenutnom prijedlogu Zakona nece imati pravo na osobnog asistenta. Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
FOTO: Marko Lukunic/PIXSELL

Predsjednica saborskog kluba Zeleno-lijevog bloka Sandra Benčić kazala je da je pomoć koju osobni asistenti pružaju “pravo, a ne milost koju Vlada daje” te pozvala da se novim zakonom to pravo omogući i onima čiji roditelji imaju status njegovatelja.

Podsjetimo, premijer Andrej Plenković jučer je, među ostalim, rekao da je “njihova politika empatična”. “Naša cijela politika je sve ono suprotno od onoga što oporba govori. Oni daju prigovor da mi nemamo empatije. Obrnuto!”, dodao je.

Sporan Zakon o osobnoj asistenciji

Prema novom Zakonu o osobnoj asistenciji koji je pripremilo Ministarstvo socijalne politike, roditelji njegovatelji ne mogu računati na osobnog asistenta za njihovo dijete, upozorili su iz Zeleno-lijevog bloka koji zahtijeva da se ta odredba ukloni iz zakonskog prijedloga.

„Vlada nije ovdje da daje milost nego da osigurava prava koja su ljudima garantirana Ustavom, pitanje socijalnih prava je pitanje Ustava. U 30 godina nije osiguran osnovni zakonodavni okvir da osobe s invaliditetom budu integrirane u društvo, nego se na njih gleda kao na one koji troše resurse iz proračuna”, izjavila je Benčić na konferenciji za novinare.

‘Plenković skuplja političke bodove’

Predsjednica kluba podsjetila je da je HDZ-ova većina odbila prijedlog oporbe da roditelji njegovatelji i nakon smrti djeteta šest mjeseci primaju punu naknadu, a narednih šest mjeseci pola naknade, te smatra da premijer Andrej Plenković sada koristi poziciju najranjivijih skupina u društvu kako bi dobio političke bodove.

“Osobe s invaliditetom imaju određena prava za čiju su realizaciju potrebna dodatna sredstva, što trebamo financirati iz proračuna zato jer je to njihovo pravo, a ne zato jer je netko empatičan”, napomenula je.

Dok se od novog Zakona očekuje povećanje broja osoba koje će imati pravo na asistenta za oko 14 tisuća, zastupnica Zeleno-lijevog bloka Jelena Miloš upozorila je na nedostatak broja osobnih asistenata. “Ako im ne osiguramo puno radno vrijeme, ugovor na neodređeno i dostatnu plaću usporedivu s plaćama u socijalnom sektoru, neće biti moguće naći dovoljno asistenata, to neće biti zanimanje koje će ljudi htjeti raditi”, rekla je Miloš koja smatra da podizanje naknade asistentima s dvije na četiri tisuće kuna nije dovoljno.

‘Nedovoljna satnica za osobne asistente’

Trenutno oko 2300 osoba koriste pomoć osobnih asistenata. Resorni ministar Marin Piletić, nakon Vladine sjednice krajem prošle godine, najavio je da će izdvajanja za usluge osobnih asistenata u 2024. dosegnuti milijardu kuna.

Međutim, i oni roditelji koji će moći za svoje dijete dobiti osobnog asistenta, a riječ je o samohranim roditeljima koji žive u kućanstvu samo sa svojim djetetom, na pomoć asistenta mogu računati samo 22 sata mjesečno. Članica Možemo, Ana Alapić, takvu satnicu smatra nedovoljnom.

“Moj sin ima 14 godina, boluje od spinalne mišićne atrofije, nepokretan je i nastavu prati od kuće. Iz sustava socijalne skrbi nemao nijednu socijalnu uslugu, već samo naknade”, rekla je. Roditelji ne mogu od 0 do 24 skrbiti o svojoj djeci bez adekvatne zamjene, dok s godinama postaju boležljivi i umorniji, upozorila je Alapić.