Sandra Švaljek brani novu Upravu Holdinga, kaže da je i EK rekao da proces izbora može biti primjer

Metoda izbora kojom je odabrana ova Uprava preporučena je i državi

Sandra Švaljek
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Posljednjih dana svjedočimo naporima Milana Bandića da smijeni Upravu Zagrebačkog holdinga, koju je imenovala Sandra Švaljek dok je obnašala dužnost zagrebačke gradonačelnice. Danas je u članku objavljenom na Banka.hr Švaljek stala u obranu Uprave, koja je imenovana u toliko kvalitetnom procesu da ga je Europska komisija preporučila Vladi kao uzor u imenovanju uprave trgovačkih društava u vlasništvu države.

O izboru trenutne Uprave Holdinga Švaljek kaže: “Trgovačko društvo Zagrebački holding d.o.o. u ožujku ove godine dobilo je novu peteročlanu Upravu, izabranu na javnom natječaju nakon rigoroznog selekcijskog postupka, između više stotina kandidata. Uži odabir kandidata provela je agencija za posredovanje pri zapošljavanju, na temelju uvida u životopise i intervjua s kandidatima”. O konačnom izboru među kandidatima koji su ušli u uži izbor odlučivali su NO i Skupština Holdinga,kaže ona.

Iznimno kvalitetan odabir kandidata

Dejan Fičko i Sandra Švaljek
Dejan Fičko i Sandra Švaljek PIXSELL/PIXSELL

Vlada je kasnije podnijela Nacionalni program reformi 2015., u kojem je identificirala nedostatke dosadašnjeg načina izbora članova uprave državnih poduzeća i odlučila primijeniti model kakvim se koristila Švaljek za odabir Uprave Holdinga.

Smisao takvog unapređenja nije svidjeti se Europskoj komisiji, nego osigurati profesionalno vođenje trgovačkih društava koja imaju velik utjecaj kako na uvjete poslovanja, tako i na standard građana. Naime, ako ne postoji politička volja da se upravljanja trgovačkim društvima u vlasništvu bilo države, bilo lokalnih vlasti, povjeri stručnjacima, ne može se očekivati da ta trgovačkih društava budu uspješna te da usluge koje ona nude budu primjerene u pogledu cijene, kvalitete i dostupnosti, piše Švaljek u svom članku.

Ugovori Uprave nisu megalomanski

Zagrebački holding je jedna od najbitnijih kompanija u Hrvatskoj. Holding pruža usluge gotovo milijun korisnika, ima više od 13.000 zaposlenih i, kako navodi Švaljek, cijene i usluge Holdinga utječu na poslovanje trećine gospodarskih subjekata u Hrvatskoj.

Što se tiče ugovora koji su potpisani s novom Upravom, a koje je Bandić nazvao megalomanskima, Švaljek kaže da su oni formirani na način da onemoguće sukob interesa te da se osigura da članovi Uprave stave interese Holdinga iznad osobnih. Ugovori s Upravom na čelu s Dejanom Fičkom, su za Grad Zagreb povoljniji nego prijašnji ugovori, tvrde i Uprava i Švaljek.

Dejan Fičko
Dejan Fičko PIXSELL/PIXSELL

Kako su rekli iz Uprave: “Pojedini savjetnici i pomoćnici Uprave koje smo zatekli u Društvu imaju veća primanja, ne samo od članova Uprave već i od predsjednika Uprave i kao nagradu (za smjenu) i Ugovore o radu na neodređeno vrijeme. Radi boljeg razumijevanja godišnji trošak smijenjenih članova prethodne Uprave, na novim radnim mjestima, a sukladno njihovim važećim Ugovorima iznosi 2,5 milijuna kuna godišnje!”

Dođe li do smjene nove Uprave, kako će se izabrati novi ljudi, osim putem otvorenog javnog natječaja, koje će kriterije ispunjavati, osim kriterija stručnosti? Kako će obrazovani i stručni imati nadu da ih ovo društvo treba i da je sposobnost bitnija od podobnosti, pita se Švaljek.

Zaključno, Švaljek naglašava da je teško uvjeravati se da dijelimo europske kulturne i civilizacijske zasade, kada tako lako ignoriramo dobre europske prakse isključivo radi zadržavanja političkog utjecaja i moći.

Kompletan članak Sandre Švaljek možete pročitati OVDJE