Satelitske snimke otkrivaju naftnu mrlju veličine New Yorka koja se širi Mediteranom. Veća je nego se mislilo

Jedan Sirijac upozorio da je većina tamošnje obale zagađena

An oil contaminated beach is pictured after a tanker sank off the coast of Yemen's southern port city of Aden on July 21, 2021. (Photo by Saleh OBAIDI / AFP)
FOTO: AFP

Mediteranom se širi velika naftna mrlja nastala nakon što je prošlog tjedna došlo do curenja nafte iz najveće rafinerije u Siriji. Očekivalo se da će mrlja danas doći do Cipra i tako ugroziti otok, ali su vlasti turskog dijela jučer rekle turskoj agenciji Anadolu kako izgleda da će mrlja promašiti otok.

Naglasili su kako su tursko-ciparske vlasti poduzele sve napore da zaštite otok od naftne mrlje. Međutim, sjevernociparski ministar turizma i okoliša Fikri Ataoglu je upozorio da će naftna mrlja ostaviti duboke ožiljke gdje god prođe, jer se radi o ogromnim količinama nafte.

Sirijski dužnosnici prošlog su tjedna izvijestili da je 23. kolovoza nafta počela curiti iz spremnika s 15.000 tona goriva iz termoelektrane u sirijskom obalnom gradu Baniyasu. Tvrdili su tad da su stvari stavili pod kontrolu. Satelitske snimke Orbital EOS-a od ponedjeljka su pokazale da je mrlja veća nego što se mislilo i da se proteže na 800 četvornih kilometara, što je otprilike veličina New Yorka, a prema toj kompaniji došla je i na sedam kilometara od turskog dijela ciparske obale.

‘Većina sirijske obale zagađena’

Dan nakon što su sirijske vlasti javile o curenju nafte, državna medijska agencija Sana je izvijestila kako je naftna mrlja dosegla grad Jableh, koji je 12 kilometara sjeverno od izvora curenja.

Lokalni stanovnici su preko društvenih mreža upozoravali o opasnosti za morski život. Mještanin Baniyasa za CNN je rekao kako je većina tamošnje obale zagađena. “Ljudima ovo nije trebalo, već je dovoljno teško živjeti ovdje i ovo je sigurno utjecalo na života mnogih obitelji koje su izgubile izvore prihoda. Vlada je poslala samo timove sa spužvama i crijevima za vodu, oni nemaju kapacitete za rješavanje ovoga. Ne možete čistiti more spužvama”, poručio je.

Rafinerija u Baniyasu je ključna u opskrbi Sirije strujom, a ovo je drugo curenje nafte u Mediteranu nakon što je u veljači došlo do zagađenja uz obalu Izraela.