Saudijska Arabija i Iran su u ozbiljnom sukobu, a ovo su 4 ključna pitanja i odgovora o krizi koja trese Bliski istok

Raskid diplomatskih odnosa mogao bi biti prijeteći znak nečeg puno ozbiljnijeg

Iranian and Turkish demonstrators hold pictures of Shiite cleric Sheikh Nimr al-Nimr as they protest outside the Saudi Embassy in Ankara, on January 3, 2016, to protest against the execution by Saudi Arabia of a prominent Shiite cleric which they saw as a deliberate sectarian aggression.
Nimr and other Shiite activists were among a total of 47 people executed, most of them described by the interior ministry as involved in killings by Al-Qaeda.
 / AFP / ADEM ALTAN
FOTO: AFP

Saudijska Arabija izbacila je iranskog veleposlanika u nedjelju, rekavši kako je napad na saudijsko veleposlanstvo u Teheranu bila kap koja je prelila času.

Nije neuobičajeno da zemlje koje su u sukobu povuku veleposlanike, ali analitičari kažu da bi odluka Saudijske Arabije da raskine diplomatske veze s Iranom mogla biti prijeteći znak nečeg mnogo ozbiljnijeg, piše CNN. Iranski ministar vanjskih poslova poručio je kako Saudijska Arabija koristi napad na svoje veleposlanstvo u Teheranu kao izgovor za razbuktavanje napetosti.

“Diplomatski rat između Saudijske Arabije i Irana lako bi moglo iskliznuti izvan kontrole”, rekao je šef katedre za Bliskoistočne studije na London School of Economics Fawaz Gerges. Cijene nafte počele su rasti čim je Saudijska Arabija prekinula odnose s Iranom.

Ovo su neka od ključnih pitanja vezana uz najnovija zbivanja između dva bliskoistočna rivala:

1. Da li bi rat riječima mogao eskalirati u nešto više?

Već jest – čak i prije nego što je Saudijska Arabija objavila svoju odluku o prekidu diplomatskih veza s Iranom, kaže Gerges. “Njihov se sukob odvija na arapskim ulicama”, kaže.

Dvije su zemlje već bile na suprotnim stranama u Siriji, Iraku, Jemenu, Bahreinu i Libanonu. Sada je pitanje, kaže Gerges, koliko lošijima bi stvari mogle postati.

“Situacija je vrlo nepostojana između dviju najmoćnijih država Perzijskog zaljeva, sunitske Saudijske Arabije i šiitskog Irana. Imate rat riječima, imate preneseni rat… Ovo bi stvarno moglo postati vrlo ružno i opasno u sljedećih nekoliko tjedana i sljedećih nekoliko mjeseci”, kaže Gerges.

Moguće je da bi i direktniji vojni sukob između Saudijske Arabije i Irana mogao izbiti, kaže umirovljeni general Mark Hertling, vojni analitičar CNN-a. “To je ključno pitanje”, kaže i dodaje da bi situacija mogla eskalirati vrlo brzo.

2. Zašto postoje tenzije između Saudijske Arabije i Irana?

Iranski prosvjednici ispred veleposlanstva Saudijske Arabije
Iranski prosvjednici ispred veleposlanstva Saudijske Arabije AFP/AFP

Nije ništa novo da se dvije zemlje ne podnose. “Iran i Saudijska Arabija nisu ni prirodni saveznici ni prirodni neprijatelji, nego prirodni rivali koji su se dugo natjecali kao glavni proizvođači nafte i samoproglašeni branitelji šiitskog, odnosno sunitskog islama”, napisao je profesor sa Sveučilišta u Floridi Mohsen M. Milani za CNN 2011. godine.

I Rijad i Teheran prikazuju se kao žrtve kako tenzije eskaliraju, smatra Gerges. “Ono što imamo nije samo sukob narativa, imamo ogroman jaz, preneseni rat, hladni rat koji se odvija između Saudijske Arabije i Irana”, kaže Gerges. “To je rat oko geopolitike. Radi se moći. Radi se o utjecaju”.

3. Zašto se stvari sada pogoršavaju?

Iranski prosvjednici ispred portreta šiitskog klerika Nimr al- Nimra
Iranski prosvjednici ispred portreta šiitskog klerika Nimr al- Nimra AFP/AFP

Najnoviji vrhunac nastao je nakon što je Saudijska Arabija smaknula disidenta i šiitskog klerika Nimr al-Nimra i desetke drugih tijekom vikenda.

Nedugo nakon toga prosvjednici su napali veleposlanstvo Saudijske Arabije u Teheranu, bacajući Molotovljeve koktele i slaveći nakon što je zgradu zahvatio plamen. Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei pozvao je na osvetu protiv Saudijske Arabije.

“Bilo je gotovo neizbježno da će ovo (prekidanje diplomatskih odnosa) uslijediti, posebno nakon što je odgovor iz Teherana, potpuno očekivano, bio pun bijesa, te je iranski vrhovni vođa pozvao na osvetu božjeg gnjeva protiv Saudijske Arabije”, kaže CNN-ov analitičar za globalne odnose i glavni urednik Quartza Bobby Ghosh.

No, analitičari kažu da, gledajući unutar Irana i Saudijske Arabije, postaje jasnije zašto obje države imaju interes u potpirivanju rivalstva. Predsjednik konzultantske tvrtke Euroazijska grupa Ian Bremmer kaže da postoje razlozi u unutarnjoj situaciji da se obje ove zemlje upravo sada ponašaju ovako.

Saudijska Arabija, kaže Bremmer, bavi se padom cijene nafte i unutarnjim borbama oko toga tko će sljedeći preuzeti prijestolje. Iran, smatra Bremmer, treba način na koji bi blokirao reformiste i zapadnjake u svjetlu nedavnog nuklearnog sporazuma. Za obje strane, nacionalizam može donijeti bodove kod kuće. “To čini ovo nevjerojatno opasnim sukobom”, kaže Bremmer.

4. Što možemo očekivati u narednim danima?

Irački šiiti u prosvjedu s portretom smaknutog šiitskog klerika
Irački šiiti u prosvjedu s portretom smaknutog šiitskog klerika AFP/AFP

Ne očekujte da će radikalna retorika splasnuti bilo kada uskoro, kažu analitičari. “To Saudijska Arabija kaže: rukavice su pale”, kaže Ghosh.

“Gerges je rekao kako bi ovo moglo uzrokovati mreškanje diljem regije. “Nadali smo se da bi diplomatsko rješenje za sirijsku krizu moglo biti pronađeno u sljedećih nekoliko mjeseci. Zaboravite to”, kaže Ghosh.

“Nadali smo se za diplomatskim rješenjem u Jemenu. Zaboravite to… Ovdje imate dvije najmoćnije islamske države u srcu Bliskog istoka koje su sada u osnovi u direktnoj konfrontaciji, za razliku od indirektnog rata, pa… bismo trebali biti vrlo uznemireni zbog eskalacije sukoba”, zaključuje Ghosh.