Saudijska Arabija oglasila se o začudnom nestanku novinara, kažu da ga oni definitivno nisu ubili

Jamal Khashoggi nestao je početkom mjeseca tijekom posjeda saudijskom konzulantu

FOTO: Screenshot/Youtube

Saudijska Arabija zanijekala je u subotu, prvi puta otkad je priča o nestanku njezina novinara došla u javnost, da je imala namjeru ubiti Jamala Khashoggija koji je nestao u Istanbulu. Saudijski ministar unutarnjih poslova Princ Abdulaziz bin Saud bin Naif bin Abdulaziz odbacio je “neutemeljene laži koje cirkuliraju o ubojstvu disidentskog novinara”.

Ministar je u službenoj izjavi kazao da je Rijad “privržen tradiciji poštivanja pravila i međunarodnih konvencija”. Khashoggi, inače kolumnist Washigton Posta, ušao je u konzulat Saudijske Arabije u Istanbulu 2. listopada kako bi prikupio potrebnu dokumentaciju za nadolazeće vjenčanje. Saudijski dužnosnici rekli su da je otišao brzo nakon toga, ali turski dužnosnici i njegova zaručnica, koja ga je čekala ispred konzulata, tvrde da nikada nije izašao.

Ubojstvo uhvaćeno na vrpcama?

Turski izvori rekli su Reutersu da je prvotna procjena policije bila da je Khashoggi, otvoren kritičar saudijske vlade, ubijen unutar konzulata. Turska je tvrdila da posjeduje audio i video snimke koje dokazuju ubojstvo saudijskog novinara unutar saudijskog konzulata u Istanbulu. Washington Post piše da su audio zapisi nepobitan dokaz njegova ubojstva. “Audio prikazuje što se događalo u konzulatu nakon što je u njega kročio Jamal”, rekao je izvor za Washington Post.

“Jasno možete čuti ljude kako pričaju arapski. Jasno se čuje kako ga se ispituje, muči i na koncu ubija”, opisao je izvor. Optužbe za ubojstvo službeni Rijad je oodbacio kao neutemeljene. Saudijski se ministar unutarnjih poslova također založio za suradnju s Turskom na zajedničkoj istrazi. Kraljevstvo želi razjasniti slučaj nestanka svog državljana, dodao je.

Snažne kritike i djelovanje protiv vlade

hashoggi je inače jedan od istaknutijih kritičara prijestolonasljednika Saudijske Arabije, Mohammada Bin Salmana. Saudijci su u više navrata pokušali stupiti u kontakt s Khashoggijem tijekom 2017. godine, nudeći mu vođenje neprofitne organizacije. Khashoggi je odbio ponudu te nastavio sa sve snažnijim kritikama, posebno na temu odnosa vlade prema katarskoj krizi. Nakon tih kritika, završen je bilo kakav dijalog između Khashoggija i vlade.

Izaslanstvo Saudijske Arabije stiglo je u petak u Tursku, objavila je turska agencija Anadolija, te bi se tijekom vikenda trebalo sastati s turskim vlastima. Turska se složila ustanoviti zajedničko radno tijelo sa Saudijskom Arabijom kako bi se utvrdile okolnosti Khashoggijeva nestanka.