Saudijski princ nestao je iz javnosti. Nije još jasno je li mu kralj samo smanjio ovlasti ili ga potpuno miče

Princ Mohammad bin Salman posljednja dva tjedna nije viđen u javnosti, nije prisustvovao nizu važnih sastanaka vlade

Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman (2nd L) inspects a guard of honour during a ceremonial reception at the presidential palace in New Delhi on February 20, 2019. (Photo by PRAKASH SINGH / AFP)
FOTO: AFP

Princ Mohammad bin Salman, stvarni vladar Saudijske Arabije i službeni nasljednik kralja Salmana bin Abdulaziza Al Sauda, posljednja dva tjedna nije viđen u javnosti, nije prisustvovao nizu važnih sastanaka vlade niti je bio na više diplomatskih događanja, primjerice, sastanku s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom.

Ta neočekivana vijest podudara se s informacijom američkih obavještajnih agencija koje su objavile da je prijestolonasljednik Mohammad, godinu dana prije ubojstva novinara Jamala Khashoggija, odobrio tajne operacije praćenja, prisluškivanja, otmica, zatvaranja i mučenja svih onih za koje je držao da su politički disidenti ili protivnici režima u Rijadu.

Tim egzekutora – tajni agenti bliski princu

Neke od tajnih otmica saudijskih građana iz drugih, ponajprije arapskih zemalja, te uhićenja i zlostavljanja zatvorenika u palačama koje su pripadale princu i kralju, izveli su članovi ekipe koja je ubila i raskomadala novinara Jamala Khashoggija u Istanbulu u listopadu prošle godine.

Američke obavještajne službe procijenile su da je taj tim egzekutora, koju je predvodio Saud al-Qahtani, najbliži savjetnik i suradnik princa Mohammada te njegov zamjenik, Maher Abdulaziz Mutreb, tajni agent koji je često pratio princa na putovanjima po inozemstvu, sudjelovao u najmanje desetak takvih zloglasnih akcija.

Odjednom su zamijenjeni svi tjelohranitelji

Mutrebu se sada sudi u Rijadu zbog optužbi za ubojstvo Khashoggija, dok je Qahtani u kućnom pritvoru zbog sumnji da je upravo on isplanirao, organizirao i vodio tu operaciju. Zbog goleme angažiranosti šef tog tima za brze intervencije čak se usudio zatražiti za svoje ljude timski bonus za Eid al-Fitr, praznik kojim se obilježava kraj Ramazana. Sve to potvrđuje da je brutalno ubojstvo novinara Khashoggija bilo dio kampanje za ušutkavanje kraljevskih disidenata.

Da se nešto neobično događa iza zidina kraljevske palače moglo se uočiti već u veljači za posjeta saudijskog kralja Salmana Egiptu, kad su odjednom zamijenjeni svi njegovi tjelohranitelji i egipatski policajci koje je Kairo odabrao u dogovoru s Rijadom. Iz Rijada je odmah stiglo trideset novih bodyguarda, a ta je akcija poduzeta zbog straha da su neki od čuvara povezani s njegovim sinom princom Mohammadom.

Kralj imenovao svog bliskog suradnika

Na tu informaciju ovih dana nadovezala se vijest da je kralj Salman imenovao Musaed al-Aibana, svog vrlo bliskog suradnika i diplomanta Harvarda, za savjetnika za nacionalnu sigurnost, ali i čovjeka koji će nadzirati financijsku i investicijsku politiku u zemlji. Ta informacija potvrđuje da su princu Mohamamadu već i formalno oduzeta neka ovlaštenja u gospodarskoj politici.

Stoga nije neobično da princ Mohammad nije prisustvovao čak ni na sastancima s visokim dužnosnicima zaduženim za ekonomiju i financije kojima je predsjedao kralj, niti je pratio oca na susretima s velikim muftijom, šefom Svjetske zdravstvene organizacije, libanonskim premijerom, veleposlanicima Indije i Kine. Sada ostaje samo još jedna enigma: hoće li kralj Salman samo smanjiti ovlasti svog sina ili će ga trajno ukloniti iz palače i politike.

Princ je još jače progonio protivnike režima

Američke tajne službe objavile su da je, od kad je 2017. prijestolonasljednik Mohammad preuzeo operativnu vlast u državi, intenziviran progon političkih neistomišljenika, premda ni prije toga kraljevski režim nije bio blag prema disidentima. Tijekom 2018. saudijske snage sigurnosti uhitile su na desetine svećenika, intelektualaca i aktivista za ljudske prava koji su ocijenjeni kao prijetnju režimu u Rijedu.

Među ostalima, prošlog ljeta uhićeno je i zlostavljano desetak aktivista za prava žena, a među njima su bili, Loujain al-Hathloul, koja je bila zatvorena jer je pokušala ući u Saudijsku Arabiju vozeći automobil. Također su lišene slobode Aziza al-Yousef, umirovljena profesorica računalnih znanosti te Eman al-Nafjan, profesorica engleskog jezika. Sve te žene bile su zatočene u palači u lučkom gradu Jidda u Crvenom moru gdje su bile zaključane u maloj sobi pokrivenih prozora. Za ispitivanja su bile premlaćivane, izložene strujim udarima i prijetnjama silovanjem i ubojstvom.

Brat zatočene Loujain, Alia al-Hathloul, ispričao je novinarima New York Timesa kako je Al-Qahtani, dok je bio savjetnik princa Mohammada, bio “prisutan nekoliko puta” kad je njegova sestra bila mučena te joj je osobno prijetio da će je ubiti i baciti njeno tijelo u kanalizaciju.

Jedna od zatočenih pokušala samoubojstvo

Koliko je taj tretman i psihološki teror bio strašan najbolje pokazuje pokušaj samoubojstva profesorice al-Nafjan, koja je zlostavljana jer je pisala blog o ženama u Saudijskoj Arabiji. Sve te zatočenice kasnije su preseljene u zatvor Dhahban u Jiddi, gdje je fizičko zlostavljanje prestalo, a njihovi su ih rođaci napokon mogli prvi puta posjetiti. Međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava Human Rights Watch objavila je izjave svjedoka koji potvrđuju da su istražitelji u Rijadu mučili te žene električnim šokovima, šibali ih i seksualno zlostavljali. Njihov je najveći grijeh jer se zalagale za uvođenje osnovnih ljudskih prava za žene Saudijske Arabije te otvaranje skloništa za zlostavljane žene i djecu.

Njihovo suđenje započelo je u srijedu u Rijadu, no novinarima i diplomatima nije dopušten pristup. Sud je objavio da se svim tim ženama sudi “zbog aktivnosti koje su ugrozile nacionalnu sigurnost kraljevstva”. Saudijski tajni agenti oteli su, među ostalim, u studenome 2017. u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i vratili u zemlju Rami al-Naimija, sina bivšeg saudijskog ministra za naftu. U Jordanu su u ponoćnom napadu oteli Faisal al-Jarba, a princ Saud bin al-Muntasir bin Sauda otet je u Maroku.