Saudijskog princa ne dira previše što ga svijet napada zbog Kashoggija; i dalje maltretira žene, novinare i aktiviste

Trideset šest zemalja napalo je Saudijsku Arabiju u otvorenom pismu

Saudi Defence Minister Mohammed bin Salman (2nd L),  who is the desert kingdom's deputy crown prince and second-in-line to the throne, arrives at the closing session of the 4th Summit of Arab States and South American countries held in the Saudi capital Riyadh, on November 11, 2015. The summit is aimed to strengthen ties between the geographically distant but economically powerful regions.  AFP PHOTO / FAYEZ NURELDINE / AFP PHOTO / FAYEZ NURELDINE
FOTO: AFP

Hrvatska se u četvrtak pridružila svim članicama Europske unije te osam drugih članica Vijeća za ljudska prava UN-a, u osudi kršenja ljudskih prava u Saudijskoj Arabiji. U otvorenom pismu koje je potpisala i Hrvatska, od te bliskoistočne kraljevine zatraženo je da “novinarima i braniteljima ljudskih prava bez straha od odmazde osigura pravo na slobodu izražavanja i udruživanja, uključujući i korištenje Interneta.”

Također, da se oslobode svi uhićeni aktivisti za ljudska prava te da se objave sve informacije o ubojstvu novinara Jamala Khashoggija. U priopćenju se posebno ukazuje na iznimno loš tretman saudijskih žena te zloporabe protuterorističkih zakona kako bi se ušutkalo novinare i aktiviste za ljudska prava.

Mučili ženu koja je tražila zaštitu za zlostavljane

Državni tužitelj Saudijske Arabije ovih je dana priopćio kako priprema tužbe protiv više uhićenih jer su “podrivali sigurnost i suverenitet Kraljevine”. Međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava Human Rights Watch, istodobno je objavila izjave svjedoka koji tvrde da su istražitelji u Rijadu mučili najmanje četiri žene električnim šokovima, šibali ih i seksualno zlostavljali.

Među njima nalazi se Loujaina al-Hathloula, koja je već deset mjeseci u zatvoru jer se otvoreno zalagala za uvođenje osnovnih ljudskih prava za žene Saudijske Arabije te je, na užas vlasti, htjela otvoriti sklonište za zlostavljane žene i djecu. Njen brat Walid al-Hathloul kazao je kako je njegova sestra brutalno pretučena, mučena strujom te seksualno uznemiravana. Zbog trauma koje je doživjela i gubljenja svijesti, bila je podvrgnuta liječničkom tretmanu.

Kralj u strahu od prijestolonasljednika

Nekoliko dana ranije londonski The Guardian objavio je da su 83-godišnjeg saudijskog kralja Salmana bin Abdulaziza Al Sauda, za posjete Egiptu krajem veljače, savjetnici upozorili da je njegova sigurnost ozbiljno ugrožena. Smjesta su zamijenjeni svi njegovi tjelohranitelji zbog straha da su neki od njih navezani na njegova sina princa Mohammada bin Salmana, pa je iz Rijada u Kairo odmah stiglo trideset novih tjelohranitelja, provjereno odanih kralju Salmanu. Istodobno iz kraljeve blizine uklonjeni su i svi egipatski policajci jer ih je Kairo odabrao u dogovoru s Rijadom.

Sve to pokazuje da se i sam kralj Salman, nakon ubojstva Khashoggija, boji svog sina kojega je promovirao u nasljednika. Po povratku u zemlju, u zrakoplovnoj luci nije bilo princa Mohammada premda je to predviđeno protokolom. Ako je netko do sada sumnjao u optužbe da saudijski prijestolonasljednik princ Mohammad stoji iza okrutnog ubojstva oporbenog novinara Jamala Khashoggija u Istanbulu, nakon što čak i njegov otac počeo strahovati za vlastiti život, tih dvojbi više ne bi trebalo biti.

Za imenovanja kralj saznao iz medija

To je, tvrde upućeni u dvorske igre i tajne, vrhunac sukoba do kojeg je došlo nakon što su turski istražitelji i CIA izravno optužili princa Mohammada da je naručio i organizirao ubojstvo Khashoggija. Odnose je dodatno narušila odluka princa Mohammada koji je, dok je kralj bio u Egiptu, potpisao odluku o imenovanje princeze Reemae bint Bandar bin Sultan za prvu ženu veleposlanicu.

Učinio je to kako bi popravio svoj imidž nakon što je povezan s ubojstvom novinara Khashoggija. Istodobno je svog brata, Khalida bin Salmana, postavio na visoku dužnost u ministarstvu obrane. Kralj Salman protivio se tom unapređenju jer je znao da će time princ učvrstiti svoju kontrolu nad Ministarstvom obrane. Na tu odluku princ Mohammad potpisao se kao “zamjenik kralja” što je izvan svih regula, a kralj je, kažu, za ta imenovanja saznao gledajući vijesti na televiziji.

Pokazalo se da princ ima drugu, mračnu stranu

Savjetnici su predlagali kralju da se više angažira u dnevnoj politici kako princ ne bi prigrabio svu vlast, no on se i dalje uzda u svoje pravo da u svakom trenutku i bez ikakva objašnjenja može smijeniti razmetnog sina kojega je imenovao za svog nasljednika 2017. kad je ovaj navršio 31 godinu. Time je želio svom kraljevstvu dati novo mladenačko lice, no ubrzo se pokazalo kako princ Mohammad ima i drugu stranu, mračnu i vrlo okrutnu.

Za razliku od ostalih članova kraljevske obitelji koji su se školovali u inozemstvu, princ je pohađao škole i završio fakultet u Rijadu. Ubrzo nakon što je diplomirao, postavljen je za guvernera Rijada, a krajem 2015., kad je imao samo 29 godina, otac ga imenovao za ministra obrane. Čim je zasjeo u ministarsku fotelju sunitski princ Mohammad naredio je agresiju na Jemen, najsiromašniju zemlju arapskog svijeta, namjeravajući uništiti šijitske pobunjenike Hute.

Saudijci nemotivirani, pa angažirali Al Kaidu

Novinarima magazina Time princ je objasnio kako, premda je mlad, ne “želi gubiti vrijeme”. Saudijska vojska neka je vrsta legije stranaca jer rođeni Saudijci nisu baš ludi žrtvovati se za kraljevsku obitelj. Tih stotinjak tisuća slabo uvježbanih plaćenika, nemotivirano je, a oslanjaju se isključivo na supermoderno zrakoplovstvo i naoružanje.

Zbog toga su za bitke na tlu angažirali stotine militanata Al Kaide, saveza Islamskih terorističkih organizacija, koji se sada za njih bore u Jemenu. Saudijska Arabija na žestokom je udaru svjetske javnosti jer njene zračne snage neselektivno bombardiraju bolnice, sela, tržnice pri čemu stradavaju tisuće ljudi.

Borba Rijada i Teherana za prevlast na Bliskom istoku

Agresija Rijada izazvala je najveću humanitarnu katastrofu: osim što su izvrgnuti stalnim bombardiranjem Jemenci su žrtve gladi i raznih bolesti, pa se procjenjuje da je do sada ubijeno ili umrlo više od 50.000 ljudi. Princ Mohammad takvu okrutnost opravdava angažiranjem Irana koji navodno Hutima šalje oružje. Na pitanje o civilnim žrtvama, princ je odgovorio da se to događa u svakom ratu te da je u pitanju borba između Rijada i Teherana za prevlast na Bliskom istoku.

“Ne smijemo dopustiti novi Hezbollah na Arapskom poluotoku. To je crvena crta ne samo za Saudijsku Arabiju, nego i za cijeli svijet”, opravdavao je princ brutalnost svoje soldateske. Hezbollah je šijitska islamistička politička stranka i militantna skupina sa sjedištem u Libanonu kojega Izrael i Saudijska Arabija optužuju za povezanost s Iranom. Princ Mohammad je za posjeta libanonskog premijera Saada Haririja Rijadu u studenome 2017. organizirao njegovu otmicu tijekom koje ga je prisilio da podnese ostavku, a tek ga je nakon toga pustio da se vrati u Bejrut.

Princ zatvara aktivistice i uživa potporu Trumpa

Iranskog vrhovnog vođu ajatolaha Ali Khameneija usporedio je s Adolfom Hitlerom, dok Teheran optužuje Rijad da je skovao plan nedavnog napada na vojnu paradu u Ahvazu u kojem je poginulo najmanje 24, a ranjeno je više od 60 ljudi. Princ je u intervjuu saudijskoj televizijskoj postaji MBC kazao kako “neće čekati da dođe do rata u Saudijskoj Arabiji. Umjesto toga, radit ćemo da se rat vodi u Iranu, a ne u Saudijskoj Arabiji.”

Zbog takvog odnosa spram Irana princ Mohammad uživa punu potporu američkog predsjednika Donalda Trumpa. No, ne samo zbog toga. Trumpov zet Jared Kushner već je ranije uspostavio poslovne veze s princom vrijedne milijarde dolara. Dok je dopustio ženama da voze automobile, posjećuju nogometne utakmice i filmske dvorane, princ je istodobno pozatvarao aktivistice za ženska prava pa je čak naredio otmicu jedne od njih iz susjednih Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Nitko ne vjeruje u nevinost princa

Dok poziva strane investitore, uhitio je stotinjak najbogatijih poslovnih ljudi i članova kraljevske obitelji pod optužbom za korupciju. Nedavno su svi oni pušteni iz luksuznog hotela u Rijadu gdje su bili zatvoreni sve dok nisu dali popis pokretne i nepokretne imovine te platili odštetu koju je odredio princ. Za televizijsku postaju CBS princ Mohammad je objasnio da svoju snagu može pokazati samo ako poduzima akcije protiv utjecajnih ljudi.

No, pravu prirodu princ je dokazao naredivši ubojstvo novinara Jamala Khashoggija zbog čega se našao na žestokom udaru međunarodne zajednice. Nesretni Khashoggi ubijen je i raskomadan u saudijskom konzulatu u Istanbulu, a pod pritiskom svjetskog javnog mnijenja, Saudijska Arabija priznala je da su ga likvidirali njeni tajni agenti, ustvrdivši da su to učinili bez prinčeva znanja. U to, dakako, nitko ne vjeruje, no da bi to dokazale, vlasti u Rijadu uhitile su 13 sudionika ubojstva, a za petoricu su zatražili smrtnu kaznu.

Ništa ga ne može zaustaviti

Premda je CIA potvrdila njegovu izravnu upletenost u ubojstvo Khashoggija, američki predsjednik Trump odbacio je sve te optužbe te je sa zetom nastavio tijesnu državničku i poslovnu suradnju s princom. Budući da je potpuno kompromitiran na Zapadu, prijestolonasljednik Mohammed, odlučio je ovih dana posjetiti Indiju, Pakistan i Kinu. Tom prilikom obećao je uložiti milijarde dolara u Pakistan, povećati isporuke nafte Indiji te produbiti gospodarske veza s Kinom.

Zbog toga je svugdje, unatoč odgovornosti za brutalno ubojstvo, dočekivan kao pravi kralj, a njegovi domaćini pravdali su se da su prinčeve posjete, bile prioritetno gospodarske naravi. Tako su svjetski lideri još jednom pokazali svu bezobzirnost i licemjerje. Nakon svega što se događalo, na pitanje novinara može li ga išta zaustaviti, princ Mohammad je odgovorio s dvije riječi: “Samo smrt.”