Scholz: 'Njemačka se oslobodila ovisnosti o ruskome plinu'

Njemački kancelar kaže da još rade na snižavanju cijena energenata

Entretien du President de la Republique avec le vice-chancelier et candidat du parti social-democrate a la chancellerie federale allemande, Olaf SCHOLZ, lundi 6 septembre 2021. Paris, France.

Interview of the President of the Republic with the vice-chancellor and candidate of the Social Democratic Party for the German Federal Chancellery, Olaf SCHOLZ, Monday September 6, 2021. Paris, France. 
//04NICOLASMESSYASZ_2021_09_06a_173a/2109061650/Credit:NICOLAS MESSYASZ/SIPA/2109061654,Image: 630668766, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Njemački kancelar Olaf Scholz u govoru u Bundestagu kazao je da se Njemačka oslobodila ovisnosti o ruskome plinu, ali da još radi na snižavanju cijena energenata. Poručio je i da “taktika spaljene zemlje” neće pomoći Rusiji da pobijedi u ratu. “To ćemo samo ojačati jedinstvo i odlučnost Ukrajine i njenih partnera”, kazao je Scholz zastupnicima u parlamentu.

“Sve laži i propaganda, svi govori o specijalnoj vojnoj operaciji i brzoj pobjedi – sve je to bila samo fasada, kao Potemkinova sela”, dodao je. Scholz je držao govor uoči novog sastanka na razini Europske unije na temu snižavanja cijena energenata te uslijed polemike oko toga treba li ograničiti veleprodajne cijene plina.

Njemački kancelar smatra da bi to dovelo do opasnosti da proizvođači svoj plin prodaju negdje drugdje, što bi posljedično za EU značilo manje plina.

Ograničavanje veleprodajne cijene plina

Scholz smatra da takva odluka donosi i određene rizike. “Europska unija mora se koordinirati s drugim potrošačima plina poput Japana i Koreje, kako ne bi međusobno konkurirali”, poručio je Scholz u Bundestagu, prenosi Reuters.

Inače, Hrvatska je među 15 država članica koje se zalažu za postavljanje gornje granice na veleprodajnu cijenu plina. S druge strane su zemlje, poput Njemačke i Austrije, koje smatraju da bi tako široko postavljeno ograničenje moglo izazvati probleme jer se zemlje ne bi mogle natjecati s drugim kupcima na konkurentnim globalnim tržištima.