Nekad je nužno odabrati stranu

SDP nastavlja s ingenioznim potezima. Umjesto Freda Matića, u Sabor bi mogli poslati kompromitiranog Sabu

"Ne vidim kako bi mogli graditi novi SDP s ljudima koji su osuđeni za takva kaznena djela", kaže Peđa Grbin

Željko Sabo
FOTO: Vjekoslav Skledar

Po svemu sudeći ideja koja je ovog tjedna odzvanjala SDP-om – da se izbori za novo vodstvo stranke odgode do iza lokalnih izbora, dakle do lipnja iduće godine – nije se baš dobro primila u stranci. Na današnjoj tiskovnoj konferenciji je i v.d. predsjednika SDP-a Zlatko Komadina kazao kako će predložiti da se izbori održe 26. rujna i čini se da je većina u Predsjedništvu za prihvaćanje takve odluke na sjednici tog tijela koja će se održati u petak.

Konačnu odluku o datumu unutarstranačkih izbora će ipak trebati sačekati još jedan dan, jer se u subotu sastaje Glavni odbor SDP-a koji raspisuje izbore za tijela stranke. No, teško je ipak vjerovati da bi Glavni odbor išao protiv velikom većinom donesene odluke Predsjedništva stranke.

Žetončići i bumerang

To, međutim, ne znači da je u SDP-u zavladala bonaca, štoviše, nazire se nova potencijalna drama u stranačkom vrhu. Ovaj put, ona ima ime i prezime – Željko Sabo. Naime, posljednji s liste SDP-a u Petoj izbornoj jedinici je bivši vukovarski gradonačelnik, koji je u dva navrata na lokalnim izborima uspio pobijediti HDZ. Pobjeda nad Ivanom Penavom iz 2013. godine, međutim, nije baš bila razlog za veliku radost. U gradskom vijeću SDP-u je nedostajao mandat za većinu, a Sabo je, spominjući novce koji su neki gospodarstvenici spremni dati za mandat, kao i poslove za članove rodbine, pokušao pridobiti HDZ-ovu vijećnicu Mariju Budimir. Ona ga je snimala.

Na kraju priče, Sabo je osuđen i iza rešetaka je proveo osam mjeseci, što nije smetalo Davoru Bernardiću da ga stavi na izbornu listu SDP-a za ovogodišnje izbore. Logično, u sučeljavanjima s kandidatima HDZ-a, SDP-ovcima su ovi (a tako i Plenković osobno Bernardiću osobno) Sabu nabijali na nos svaki put kad bi se povela priča o HDZ-ovoj vladavini uz pomoć “žetončića”.

Tko je ovlašten?

Sabo nije prošao, iako mu nije previše nedostajalo – dobio je 7,31 posto preferencijalnih glasova, a da bi sa zadnjeg mjesta ušao u Sabor nužno je bilo prijeći prag od deset posto glasova. Ili… da ga stranka imenuje kao zamjenika za prvog s liste Predraga Freda Matića koji ostaje zastupnik u Europskom parlamentu. Potvrdu da se upravo takva odluka sprema – dakle, ulazak Željka Sabe u parlament, dobili smo od više izvora.

Sasvim je sigurno da će o toj ideji također biti rasprave na sjednici Predsjedništva SDP-a u petak, kao i o tome tko je uopće ovlašten za takvu odluku, Predsjedništvo ili v.d. predsjednika stranke. Kako doznajemo, jedan od prijedloga će biti da se odluka o zamjeni za Matića ostavi novom vodstvu stranke koje bi trebalo biti izabrano krajem rujna.

Grbin: Ne vidim kako bi mogli tako graditi novi SDP

Zasad još uvijek jedini kandidat za predsjednika SDP-a, Peđa Grbin, nije nimalo sretan što se spominje mogućnost da Sabo postane saborski zastupnik. “Žao mi je što je Željko Sabo jedini osuđenik za političku korupciju u Republici Hrvatskoj, ali ne vidim kako bi mogli graditi novi SDP s ljudima koji su osuđeni za takva kaznena djela”, kazao nam je Grbin.

Eventualni ulazak Željka Sabe u parlament vjerojatno ne bi baš najbolje odjeknuo ni u ostatku opozicije. “Za to što je Sabo radio danas postoji naziv: kupovao je žetončiće. Kad bi SDP donio odluku da osobu koja je osuđena i odrobijala za političku korupciju šalje u Sabor kao zamjenu za Freda Matića, teško bi bilo vidjeti razliku između njih i HDZ-a, a još teže pronaći opravdanje za suradnju s takvom strankom”, kaže nam, pak, Bojan Glavašević, nezavisni zastupnik u budućem klubu zeleno-lijeve koalicije u Saboru.

Sabi pregršt preferencijalnih glasova

Bez obzira na sve, oni koji će zagovarati ulazak bivšeg vukovarskog gradonačelnika u Sabor, ipak će imati neke argumente na koje će se moći pozivati. Sabo je, naime, čovjek koji je dobio uvjerljivo najviše preferencijalnih glasova s liste Restart koalicije u Petoj izbornoj jedinici od onih koji nisu prošli u parlament – prvi iza njega je Davor Vlaović iz HSS-a s 4,77 posto glasova, dok je najbolji SDP-ovac, Mario Milinković, dobio manje od polovice Sabinih preferencijalnih glasova (3,29 posto).

Uz to, Sabo je prošao i period rehabilitacije za kazneno djelo za koje je bio osuđen, što je argument kojim je u predizbornim nastupima Bernardić branio njegovu kandidaturu. Doduše, to kako su Bernardić i SDP prošli na izborima možda ukazuje i da postoji stanoviti problemčić u tome kako javnost doživljava sličnu vrstu argumentacije.