Sedam činjenica koje smo saznali o Hillary zbog objavljenih e-mailova

Teorije zavjere, terorizam u Libiji i manjak humora, samo su neke od njih

Hillary Rodham Clinton participates in a roundtable discussion with students and educators during a campaign event at the Kirkwood Community College April 14, 2015 in Monticello, Iowa. Hillary Clinton announced her candidacy for the United States presidency on April 12, 2015 and is expected to be the frontrunner for the Democratic Party nomination. AFP PHOTO […]
FOTO: AFP/AFP

Bivša američka državna tajnica Hillary Clinton za vrijeme obnašanja te dužnosti, od 2009. do 2013., koristila je isključivo svoju privatnu elektroničku poštu, što je suprotno američkim zakonima. Glavna kandidatkinja Demokratske stranke za predsjedničke izbore 2016. suočena je s ozbiljnim kritikama. Za vrijeme obnašanja dužnosti sve mailove je slala s privatne e-mail adrese i privatnog servera iz svog doma u Državi New York, a po zakonu je morala koristiti državni račun za sve poruke koje je slala i primala kao tajnica države. Zbog toga je sada javno objavljeno 300-ak njezinih poruka iz razdoblja 2011. do 2012., to je samo prvi dio od ukupno 55 tisuća stranica, koje će State Department nastaviti postupno objavljivati. Ovaj dio Hillaryne službene prepiske uglavnom govori o napadu na američki konzulat u Benghaziju u Libiji u rujnu 2012. Tada su ubijena četiri Amerikanca, uključujući i veleposlanika. Donosimo sedam stvari koje se mogu saznati o Clinton isključivo iz njezinog dopisivanja e-mailovima.

1. Od obiteljskog savjetnika saznala i za pokoju teoriju zavjere

Sidney Blumenthal novinar i politički savjetnik njezinog muža Billa Clintona nastavio je dijeliti savjete ostatku obitelji Clinton. Hillary je njegove instrukcije proslijeđivala dalje svom zamjeniku glavnog stožera Jakeu Sullivanu kao zadatke. Tako je u e-mailu iz 2. svibnja 2011. Blumenthal izrazio zabrinutost kako na smrt Bin Ladena će reagirati njegovi pristaše među pobunjenicima u Libiji i Egiptu, gdje je vođa al Qu’ide bio jako popularan. Zabrinutost su Blumenthalu prenijeli vođe Prijelaznog nacionalnog vijeća među pobunjenicima. “Ti dužnosnici ne žele da Bin Ladenova smrt utječe na njihove odnose sa zapadom ili na potporu koju dobivaju od NATO-a, SAD-a, Francuske i Velike Britanije” piše joj savjetnik. U drugom mailu iz 8. ožujka 2012. Blumenthal spominje strah Libijaca da Francuska i Britanija rade na raspadanju zemlje, na što je Hillary rekla kako se radi o lakovjernosti. “Čini mi se kao slabašna teorija zavjere” zaključio je Sullivan u toj istoj prepisci.

2. Libijci ipak nisu napali američki konzulat zbog antiislamskog filma…

Dana nakon napada na konzulat u Benghaziju Blumenthal se javlja državnoj tajnici s vijestima od tadašnjeg libijskog vođe Mohammeda Yousef el-Magariafa, kojeg navodno njegovi politički suparnici žele prikazati kao marionetu CIA-e. Prema njegovim riječima napad na američki konzulat je podjednako rezultat te kampanje kao i kontroverznog internetskog videa, tvrdi Blumenthalov osjetljivi izvor. Nešto kasnije toga dana Blumenthal opet citira svog izvora. “Sigurnosni dužnosnici iz Libije vjeruju da je napad izvršila islamistička militantna grupa Ansar al Sharia brigada, koja djeluje u istočnim predgrađima Benghazija. Napad su prirpemali dulje ali su iskoristili gužvu zbog prosvjeda oko videa” detaljno je izvijestio državnu tajnicu na njezin privatni e-mail Blumenthal, objasnio joj je kako neki od libijskih vođa smatraju kako su napadači sami organizirali demonstracije kako bi prikrili napad, no trenutno ne postoje dokazi za tako kompleksnu operaciju. Po nekim procjenama napadači su se pripremali mjesec dana nakon čega su samo čekali idealan trenutak.

Clinton je na mailove odgovorila “Molim printaj.”

3. … ali sin njezinog savjetnika na svojoj web stranici za napad optužuje upravo taj filmić

blumenthal_max_email
U mailu je dobila link na članak koji je napisao sin njezinog savjetnika Max Blumenthal

U dopisivanju između Blumenthala i Clinton toga dana nalazi se i e-mail u kojem je Hillayri dobila samo jedan link naslova “Upoznajte desničarskog ekstremista koji je odgovoran za anti-muslimanski film koji je potpalio smrtonosne nerede” To je stranica Maxa Blumenthala, koji je sin savjetnika obitelji Clinton. Iako je ime pošiljatelja ovog e-maila uklonjeno iz ovog izviješća, prema elektronskom potpisu “Verizon Wireless phone” vidljivo je da se radi o pošti Sidneya Blumenthala. Idućeg dana njegov sin Max je u The Guardianu okrivio densičarske ekstremiste za smrt Aemrikanaca u Benghaziju.

4. Hillary se brine za poginulog koji ne postoji

Te večeri nakon napada 11. rujna 2012. godine, u naslovu svog maila zabrinuta Hillary Clinton je kao naslov napisala “Chris Smith”. Što bi moglo naznačiti da je Hillary bila zbunjena oko toga tko je ubijen u Benghaziju.. Mail je poslala Sullivanu, Šefici stožera Cheryl Mills te glasnogovornici Victoriji Nuland.

chris_smith_hrc_email
U naslovu maila govori o Chrisu Smithu čovjeku koji ne postoji

“Cheryl mi je rekla kako su Libijci potvrdili njegovu smrt. Trebamo li to objaviti večeras ili da pričekamo do jutra?” pitala je Clinton svoje savjetnike. Ime ubijenog ambasadora je J. Christopher Stevens. U napadu je ubijen i Sean Smith, koji je radio kao službenik upravljanja informacijama u američkoj stranoj službi.

5. Državna tajnica je mnogo toga printala

Adresa kojom se Hillary služila otovorena je još iz doba vladavine njezinog muža Billa Clintona, a kako kaže koristila ju je jer je efikasna i sigurna, adresa je glasila: hrod17@clintonemail.com. Taj sistem koristila je i njezina bliska suradnica Huma Abedin. Mnogobrojni e-mailovi koje je Hillary slala sadržavaju samo dvije riječi: “Molim printati.” Mnogi korisnici društvenih mreža u Americi se šale na račun ekološke neosviještenosti bivše državne tajnice.

6. Za svaki e-mail mora nositi po jedan uređaj, a to joj nije bilo zgodno

hrc_ipad
Clinton se pravdala kako joj je bilo najzgodnije koristiti jedan uređaj za slanje i primanje mailova, na ovoj slici se vidi kako je koristila iPad

Clinton se novinarima pokušala opravdati da je koristila privatni e-mail u službene svrhe zato što je mislla kako će joj biti lakše nositi samo jedan uređaj za njezin privatne i službene e-mailove. No, Hillary je sama pokazala da je u tom periodu ionako koristila više uređaja. Svom savjetniku Jacobu Sullivanu slala je mailve s iPada, a Blimenthalu je pak slala s Droida.

droid
No Hillary je ipak mailove slala i s drugog uređaja, riječ je o Droidu

7. Ne kuži baš šale

U e-mailu svojim zamjenicima Williamu Burnsu i Thomasu Nidesu iz prosinca 2012. Clinton se pokušala našaliti: “I’ll be nursing my cracked head and cheering you on as you ‘remain calm and carry on’!”

keep_calm_and_carry_on_-Ross-Kingsland
Motivacijski plakat koji je proizvela Britanska vlada 1939. prije početka II. svjetskog rata za podizanje morala među stanovnicima

“Ja ću liječiti moju napuknuti glavu i pljeskati vam dok vi ostajete mirni i nastavljate dalje.” Hillary je izokrenula poznatu praolu iz II. Svjetskog rata “Keep Calm and Carry On”, te umjesto keep napisala remain.