Sedam stvari koje dosad znamo o Oreškovićevim sastancima u Kitzbühelu (i tko je platio taj put u Austriju)

Orešković je navodno ulagačima predložio određene radikalne reforme

FOTO: prtscr HRT

Mandatar nove Vlade Tihomir Orešković danas je u Austriji, u Kitzbühelu, sudjelovao na zatvorenom sastanku predstavnika investitora i banaka, koje okuplja predstavnike narodnih banaka europskih zemalja, zaposlenike ministarstava financija iz EU te dio osoblja MMF-a.

Prije odlaska najavio je kako će im predstaviti plan za smanjenje hrvatskog duga, koji u ovom trenutku iznosi gotovo 90 posto BDP-a. Orešković će o detaljima sa sastanka govoriti sutra, a mi vam donosimo nekoliko činjenica koje su dosad poznate.

1. Tko je sve bio na sastanku?

Na sastanku u Kitzbühelu, inače u organizaciji UniCredita, bili su i predstavnici dvadesetak međunarodnih ulagača koji su najveći financijeri hrvatskog duga. Riječ je o institucijama poput Deutsche banka, Goldman Sachsa, Merrill Lyncha, Eaton Vancea i ključnim kreditnim agencijama, piše HRT. Na skupu je bilo oko 80 investitora, a uz Oreškovića u razgovorima je sudjelovao i guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić.

2. Što Orešković želi postići?

Za sudbinu hrvatskog gospodarstva vrlo je važno izbjeći daljnji pad kreditnog rejtinga. Orešković smatra da će to postići ako uvjeri ulagače da će buduća Vlada ozbiljno raditi na kontroli državnih financija, smanjivanju duga i deficita.

Skijalište u Kitzbühelu luksuzni je austrijski resort
Skijalište u Kitzbühelu luksuzni je austrijski resort

3. Kakve je mjere mandatar predložio ulagačima?

Nakon sastanka nije bilo službenih izjava, no Orešković je navodno ulagačima održao prezentaciju i predložio određene reforme koje bi se mogle smatrati radikalnijima u odnosu na one koje su se dosad spominjale u javnosti, kao i istaknuo da će Hrvatska mnogo hrabrije krenuti u neke strukturne reforme. Više o tome mandatar će kazati u sutrašnjoj izjavi.

4. Koji su glavni hrvatski problemi?

Po mišljenju ulagača, Hrvatska ima dva temeljna problema – izostanak gospodarskog rasta i visok javni dug. Što se tiče gospodarskog rasta neki su pomaci ostvareni u 2015. godini, no visok javni dug i dalje je veliki problem.

5. Kako su ulagači ocijenili Oreškovićev angažman?

Kako piše Jutarnji list, ovo je prvi put da neki visoki hrvatski dužnosnik sudjeluje na zatvorenom sastanku u Kitzbühelu, koji se održava već 17 godina za redom. Navodno je Orešković na investitore ostavio dobar dojam, ali ulagačima je primarno kakve će poteze sada povući Vlada.

Tihomir Orešković
Tihomir Orešković PIXSELL

6. Tko je platio Oreškovićevo putovanje i boravak u luksuznom austrijskom resortu?

Iz sjedišta HDZ-a danas popodne potvrdili su da je ta stranka platila putovanje i smještaj za Tihomira Oreškovića u Kitzbühelu. S njime je bio i Boris Vujčić, koji na sastanak u Kitzbühelu odlazi već godinama, no iz HNB-a nemaju nikakvih podataka o tome. “Mi nemamo apsolutno nikakvih podataka o Oreškovićevom boravku u Kitzbühelu. Ne znamo tko ga je ondje zvao niti u kojem je svojstvu. Mi njegov dolazak nismo organizirali”, rekli su iz HNB-a, piše Index.

7. Što je zapravo sastanak u Kitzbühelu?

Iako se u dijelu hrvatskih medija plasira teza kako je mandatar otišao na važan, pomalo tajnovit sastanak na kojem će biti vodeći svjetski financijeri, s kojima će razgovarati o gopodarskoj budućnosti Hrvatske, činjenica je da to okupljanje organizira UniCredit, vlasnik Zagrebačke banke, a riječ je, kako je Telegram već pisao, o godišnjem skupu djelatnika narodnih banaka zemalja iz regije, zaposlenika ministarstava financija, regionalnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) te direktora UniCredita. Osim UniCreditova, koji organizira konferenciju, na njoj nema predavanja ni drugih nastupa predstavnika privatnih banaka, fondova ni investitora.