Glavni američki general: 'Ukrajinci će teško vojnim putem pobijediti Ruse. Rat će završiti pregovorima'

Mark Milley je u društvu Lloyda Austina održao presicu nakon summita u Ramsteinu

20 January 2023, Rhineland-Palatinate, Ramstein: Dozens of journalists watch the start of the Ukraine conference at the US airbase Ramstein. Photo: Boris Roessler/dpa (Photo by BORIS ROESSLER / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
FOTO: Boris Roessler/dpa (Photo by BORIS ROESSLER / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)

Američki ministar obrane Lloyd Austin dao je izjavu nakon sastanka ministara obrane iz 50 zemalja koji podržavaju Ukrajinu u Ramsteinu u Njemačkoj. Austin je potvrdio da je sastanak u njemačkoj zračnoj bazi završen.

Kaže da saveznici “neće usporiti” u ovom “odlučujućem trenutku za Ukrajinu, sve dok se ona ne obrani”. “Nastavit ćemo s dubinskom suradnjom i na temelju napretka koji smo danas postigli, uvjeren sam da su ukrajinski partneri diljem svijeta odlučni u svojoj pomoći Ukrajini”.

‘Koncentrirali smo se na protuzračnu obranu’

Kaže da je SAD predan “predvođenju koordiniranog napora” te naglašava da je najnoviji paket američke vojne pomoći Ukrajini bio u vrijednosti od 2,5 milijardi dolara. Austin kaže da je današnji sastanak bio usredotočen na potrebe Ukrajine za protuzračnom obranom i zaštitom, što je skupina zemalja podržala, a to onda uključuje sve korake od donacija oružja preko obuke do održavanja.

“Nekoliko zemalja javilo se s “ključnim donacijama” koje će pomoći zaštiti ukrajinskog neba i građana”, kaže. Francuska, Njemačka i Velika Britanija donirale su Ukrajini sustave protuzračne obrane, uključujući baterijski sustav Patriot iz Njemačke. “Nizozemska je također rekla da donira Patriot, projektile i lansere i obuku”, dodaje Austin.

Ministar obrane SAD-a kaže i da je uvjeren da će skupina ostati ujedinjena i da će nastaviti davati podršku Ukrajini. Isto tako tvrdi da su obećanja vojne pomoći pokazatelj kako se članovi skupine “zalažu za svijet u kojem su pravila i prava bitna i gdje se poštuje suverenitet”. “Ne radi se samo o sigurnosti Ukrajine. Također se radi o europskoj sigurnosti i o globalnoj sigurnosti. Radi se o svijetu u kakvom želimo živjeti i o svijetu koji želimo da naslijede naša djeca i unuci.”

Njemačka neće za sada poslati Leopard tenkove

Američki ministar kaže da Njemačka tek treba donijeti odluku o isporuci tenkova Leopard Ukrajini. Upitan je li razočaran njemačkim stavom oko slanja tih tenkova, kaže da je cilj bio “osigurati ono što je Ukrajini potrebno da bi bila uspješna u kratkom roku”. Kaže da je današnji sastanak bio “prilično uspješan” u tome i da se ne treba fokusirati samo na tenkove.

Istaknuo je činjenicu da Njemačka šalje lakša oklopna vozila Marder, a njemački paket vojne pomoći koji se šalje Ukrajini opisuje kao “vrlo, vrlo koristan i potreban”.

“Zaista vjerujem da će to Ukrajincima omogućiti uspjeh u nastavku. Ovo ne ovisi o jednoj jedinoj platformi, ovo je zajednički napor koji smo udružili i za koji doista vjerujem da će im pružiti najbolju priliku za uspjeh”, kazao je Austin napominjući da je Njemačka pouzdan partner.

‘Teško da će Ukrajina vojnim putem vratiti sav teritorij’

U Ramsteinu se novinarima obratio i šef američkog Združenog stožera general Mark Milley koji je ustvrdio da će Ukrajini biti “vrlo, vrlo teško vojnim putem izbaciti” ruske snage sa svakog pedlja svog teritorija. “Ali, to ne znači da se to ne može dogoditi, to ne znači da se to neće dogoditi, ali bilo bi to vrlo, vrlo teško”, rekao je Milley.

Ono što bi se, prema njemu, moglo dogoditi jest “kontinuirana obrana koja će stabilizirati front”, a to ovisi o isporukama naoružanja i obuci na vojnoj opremi koju Zapad šalje Ukrajini. Milley smatra da nije nemoguće da Ukrajina pokrene “značajnu” taktičku ofenzivnu operaciju kojom bi oslobodila još svog teritorija.

“Ovaj rat će završiti za pregovaračkim stolom. Ovo sve se pretvara u katastrofu za Rusiju”, izjavo je Milley.