Šef diplomacije BiH, inače politički oponent Komšića, napao Plenkovića jer je utekao sa sastanka: 'Pa što mu nije sve u lice rekao?'

Javio se i Željko Komšić sa svojom novom tiradom

13.01.2023., Sarajevo, Bosna i Hercegovina - Clanovi Predsjednistva BiH primili su u posjetu ministricu vanjskih poslova Slovenije Tanju Fajon.
 Photo: Armin Durgut/PIXSELL
FOTO: Armin Durgut/PIXSELL

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković ocijenio je u srijedu neprimjerenom odluku hrvatskog premijera Andreja Plenkovića da tijekom posjeta Sarajevu u utorak izbjegne odlazak u Predsjedništvo BiH, ali je kritizirao i člana državnog vrha Željka Komšića zbog odnosa prema predsjedniku hrvatske vlade.

“Neprimjereno je da Plenković ne ode u instituciju BiH, kao što je neprimjereno da Komšić nazove Plenkovića Putinom“, kazao je Konaković novinarima u Sarajevu.

Na to da je Komšić u jednoj prigodi usporedio odnos hrvatskog premijera prema BiH s Putinovim prema Ukrajini, optužujući ga za miješanje u unutarnje poslove, u utorak je u Sarajevu podsjetio i sam predsjednik hrvatske vlade.

Bojkotirao sastanak s Komšićem

Premijer Plenković u Sarajevu je bio zajedno s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen i predsjednikom nizozemske vlade Markom Rutteom, no na sastanak u Predsjedništvo BiH nije otišao jer se nije želio sastati s Komšićem, koji u Hrvatskoj nije poželjan jer na dužnost hrvatskog člana Predsjedništva nije izabran glasovima Hrvata.

Konaković je istaknuo kako je Plenković dolaskom u Sarajevo pokazao koliko želi pomoći BiH, dodajući da je upravo hrvatski premijer inicirao da s njim dođu Von der Leyen i Rutte kako bi dali poticaj za nastavak reformi nužnih za otvaranje pristupnih pregovora.

Ministar vanjskih poslova BiH kaže kako hrvatski premijer na svaki način pokušava pomoći BiH na putu ka europskim integracijama. “To u Bruxellesu ističem na svakom koraku”, kazao je Konaković.

‘Trebao mu je sve reći u lice’

Dodao je kako bi bio presretan da je Plenkovića u utorak vidio u Predsjedništvu BiH i da je hrvatski premijer tamo “Komšiću u lice kazao što o njemu misli”. Konaković smatra da BiH može ispuniti kriterije za otvaranje pristupnih pregovora do ožujka, ali je oprezan u procjeni hoće li se to i dogoditi.

Istaknuo je kako će bez obzira na to BiH dosljedno pratiti vanjsku politiku EU i tu neće biti kompromisa. “To je naša obveza, mogu članovi Predsjedništva BiH misliti što god hoće ali naš je imperativ usklađenost vanjske politike s EU”, izjavio je Konaković komentirajući različita stajališta u BiH o pitanjima vanjske politike poput odnosa prema ruskoj agresiji na Ukrajinu.

‘Plenković unosi tenzije’

U međuvremenu je Komšić dao intervju Radio Sarajevu u kojem je ustvrdio kako ni Ursula von der Leyen ni Mark Rutte nisu naveli Ustavni sud ili način izbora članova Predsjedništva BiH kao uvjet za napredak te zemlje na europskom putu. Pritom je optužio Plenkovića da inzistiranjem na toj temi promovira ponašanje koje je štetno za odnose u BiH te da “umjesto dijaloga, unosi tenzije i podjele”.

“Ne poštujući institucije, ohrabruje članove Hrvatske demokratske zajednice (HDZ BiH) da to rade, a sve krijući se iza zastave EU. Iako često zloupotrebljava zastavu EU, jasno je da je EU nešto više od Hrvatske”, rekao je Komšić.

Uvjerava kako je nizozemski premijer pokazao pravi pristup. “Nizozemska je više puta bila protiv unošenja dodatne etničke segregacije u ustavni sistem BiH, dakle izravno protiv onog što Plenković hoće. Nizozemska je mnogo puta otvoreno bila protiv HDZ-ove vizije ove zemlje, čak su u ime liberalnih principa osporavali i koncept konstitutivnih naroda, ali to naravno ne sprječava premijera Ruttea da sjedi na sastancima s Borjanom Krišto. Sastanak je mogao proći kao što su prošli oni u Granadi ili Bruxellesu. Ni ja ne gorim baš od želje da pričam osobno s Plenkovićem, ali uvijek sam tu jer uvijek mislim da je dijalog jedan od načina rješavanja problema. Plenković bi očigledno da rješava na druge načine, silom. To neće moći”, poručio je Komšić.