Šef diplomacije EU-a najavio embargo na rusku naftu: 'Uvjeren sam da će se članice uskoro složiti'

Zabrana uvoza ruske nafte bio bi veliki udar za Moskvu

European Union for Foreign Affairs and Security Policy Joseph Borrell answers the journalists during a Foreign Affairs Council meeting at the EU headquarters in Brussels on December 13, 2021. (Photo by JOHN THYS / AFP)
FOTO: AFP

Europska unija priprema novi, šesti paket sankcija protiv Rusije, koji će uključivati i embargo na rusku naftu, potvrdio je jučer glavni europski diplomat Josep Borrell. Nada se da će zabrana uvoza ruske nafte biti potvrđena na sljedećem sastanku ministara ministara vanjskih poslova EU-a, prenosi Reuters.

Očekuje se da će Europska komisija ovog tjedna predstaviti novi paket sankcija protiv Moskve, a embargo na rusku naftu bi bio veliki udar za rusko gospodarstvo i mogućnost Moskve da financira rat u Ukrajini – ostali bi bez oko 260 milijuna eura dnevno.

Borrell se nada da će 27 zemalja EU-a moći poduzeti “mjere koje će značajno ograničiti uvoz nafte”, ali je priznao da za sada nisu sve države članice usuglašene. “Ali, uvjeren sam da će, barem kada je u pitanju uvoz nafte, dogovor biti moguć do sljedećeg sastanka Vijeća ministara vanjskih poslova”, kazao je Borrell.

Njemačka podržava embargo na naftu

Njemačka, koja je za vikend najavila da podržava embargo na rusku naftu, je jučer istaknula da je spremna podržati zabranu uvoza nafte, koja će odmah stupiti na snagu, a ne samo postepenu implementaciju.

“Došli smo u situaciju u kojoj Njemačka može podnijeti embargo na naftu”, kazao je jučer njemački ministar gospodarstva Robert Habeck, čija je zemlja jedan od najvećih uvoznika ruskih energenata.

Međutim, prema pisanjima medija, EU bi mogla Mađarskoj i Slovačkoj ponuditi izuzeće ili dugačko prijelazno razdoblje na mogući embargo na rusku naftu, jer su dvije zemlje jako ovisno o uvozu sirove ruske nafte, navela su dva europska dužnosnika.

‘Plaćanje u rubljima nije prihvatljivo’

Bruxelles je jučer upozorio države članice da će morati odbiti ruski zahtjev za plaćanje plina u rubljima, čak i ako nisu osigurali alternativni način opskrbe, jer bi to bilo zaobilaženje europskih sankcija protiv Moskve.

Europska komisija je demantirala da su neke države članice već popustile ruskom zahtjevu, kao što su pisali neki mediji. “Ne znam da ijedna članica EU-a plaća u rubljima ili da je najavila da to namjerava”, izjavila je povjerenica za energiju Kadri Simson, nakon izvanrednog sastanka ministara energetike EU-a.

Ministrima je, kaže, objasnila da bi plaćanje u rubljima predstavljalo jasno kršenje sankcija protiv Rusije i da “to nije prihvatljivo”. “Države članice ne bi trebale imati nikakvih iluzija da se mogu osloniti na dobru vjeru Gazproma po tom pitanju”, rekla je Simson.