Nekad je nužno odabrati stranu

Šef DORH-a priznao da je mason. Ne samo to, progovorio je o sukobima klanova hrvatskih masona

Uvjerava kako zbog članstva u masonskom redu nije podložan ucjeni

28.09.2018., Zagreb - U povodu Dana policije i blagdana svetoga Mihovila u KD Vatroslav Lisinski odrzana svecana akademija. Drazen Jelenic 
Photo: Igor Soban/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Glavni državni odvjetnik Dražen Jelenić maloprije je medijima poslao priopćenje u kojem je priznao da je mason. Jelenić je reagirao na tekst koji je danas objavljen u Nacionalu, a u kojem se tvrdi da se on zbog članstva u masonskoj organizaciji našao u sukobu interesa.

„Mogu potvrditi da sam početkom ožujka 2018. godine pozvan pristupiti udruzi koja se bavi slobodnim zidarstvom, tzv. masonima odnosno udruzi građana Veliki Orijent Hrvatske”, priznaje Jelenić u priopćenju koje je DORH poslao medijima. Piše da je u tu udrugu primljen sredinom 2018. godine, kada na njezinom čelu nije bio poznati oftamolog Nikica Gabrić.

‘Nisam sudjelovao u radu Gabrićeve udruge’

„Ono što ne piše u tjedniku Nacional, a potrebno je naglasiti, jest da sam u listopadu 2018. godine, zajedno s još nekolicinom članova, napustio udrugu kojom rukovodi Nikica Gabrić, budući da su ti članovi osnovali novu istovrsnu udrugu, koje sam član. Od kraja ožujka 2018. godine pa do danas, zbog brojnih poslovnih obveza, ni na koji način ne sudjelujem niti u radu udruge Nikice Gabrića iz koje sam istupio, a niti u radu novoosnovane istovrsne udruge”, nastavlja Jelenić.

Tijekom vikenda Jelenić je kratko razgovarao s oštećenikom, odnosno Nikicom Gabrićem, stoji u priopćenju, a oftalmolog mu je potvrdio sumnju na počinjenje kaznenog djela. Gabrić mu je, dakle, rekao da su ga iz tjednika 7Dnevno pokušali ucijeniti. “Potom je državno odvjetništvo zaprimilo formalnu kaznenu prijavu i poduzelo druge radnje za koje je nadležno”, piše Jelenić.

Optužuje Gabrića da je pokušao utjecati na istragu

U nastavku priopćenja Jelenić tvrdi da je Gabrić pokušao utjecati na tijek postupka. „Tijekom predistražne faze postupka, a s obzirom na to da je oštećenik, bilo izravno preko mene bilo putem nadležnog državnog odvjetnika, pokušavao utjecati na njegov tijek (iz njemu znanih motiva), što nikako nisam mogao dopustiti zbog očuvanja zakonitosti postupanja”, navodi Jelenić.

Glavni državni odvjetnik dodaje kako se s nadležnim državnim odvjetnikom usuglasio kako ne postoje zakonski razlozi za zabranu izlaženja tjednika 7Dnevno te da je izričito tražio da se „u ovom predmetu, kao i u svakom drugom, postupa jedino i isključivo temeljem zakona”.

‘Članstvo u udruzi ne stavlja me u sukob interesa’

Govoreći o udruzi koje je član, Jelenić demantira da je riječ o tajnoj ili polutajnoj organizaciji, i navodi kako je to udruga građana registrirana sukladno hrvatskim zakonima. „Dužnost pomaganja među članovima nikako ne uključuje pomoć koja bi bila protuzakonita niti je bilo koji akt udruge, kodeks ili pravila o radu iznad zakona ili u suprotnosti sa zakonom te ne smije biti iznad zakona ili u suprotnosti s njim”, piše Jelenić.

Na kraju priopćenja napominje se kako “članstvo u toj udruzi ne stavlja Dražena Jelenića ni osobno ni kao Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske u nikakav veći ili drugačiji potencijalni sukob interesa negoli, na primjer, kazneni postupci u kojima su okrivljenici ili žrtve državni odvjetnici kao članovi organizacije kojoj je na čelu”.

“U dosadašnjem radu, do spomenutog predmeta pokušaja iznude, nije se ni osobno ni kao Glavni državni odvjetnik susretao s članovima udruge kao okrivljenicima ili žrtvama, pri čemu je i tom predmetu, u mjeri u kojoj je bio upoznat i informiran, pristupio kao svakom drugom kaznenom predmetu”, stoji u DORH-ovom priopćenju.