Šef epidemiološke službe HZJZ-a: 'Danas je sasvim jasno da je lockdown bio besmislen'

Dr. Kaić kaže da cjepiva nisu savršena, ali su jedino što imamo protiv covida i gripe

04.02.2020., Zagreb - Na konferenciji za medije Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo o slucaju korona virusa govorio je dr. sc. Bernard Kaic. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Voditelj epidemiološke službe u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo dr. Bernard Kaić izjavio je za Jutarnji list da s povratkom učenika u školu očekuje porast broja oboljelih od gripe, što je sasvim uobičajeno nakon zimskih praznika. Ono što je ove sezone drugačije jest da će broj oboljelih, a onda i umrlih od gripe – kojih je prosječno dosad bilo između 300 i 400 – vjerojatno biti veći jer se influenca prošle dvije godine zbog jake cirkulacije koronavirusa nije uspijevala probiti na dominantnu poziciju.

“Što je osoba starija, veće su šanse da će doći do komplikacija i u slučaju zaraze gripom i koronom. Rizik je povećan i kod osoba s raznim kroničnim bolestima, poput srčanih, bubrežnih, metaboličkih… Cjepiva protiv gripe i covida nisu baš savršena. Njihova učinkovitost nije ni blizu visoka kao kod cjepiva protiv dječjih bolesti. Ali to je najbolje što imamo. Preporučio bih ljudima koji imaju povećan rizik od komplikacija da se cijepe”, izjavio je između ostalog dr. Kaić koji ne očekuje pogoršanje situacije s covidom.

‘Pokazalo se da je lockdown besmislen’

“Prije tri godine se koronavirus iz Kine lako proširio Europom jer je tada cijelo europsko stanovništvo bilo neimuno jer nikad prije nije bilo u kontaktu s tim virusom. Danas je teško naći nekoga tko nikad nije bio u kontaktu s nekom od varijanti korone. Visoka je razina imuniteta, barem onog koji nas štiti od težih oblika bolesti. Sudeći po informacijama koje dolaze iz Kine, sva oboljenja tamo su uzrokovana varijantama virusa koje su već prisutne u Europi. Ako iz Kine i dođu ljudi s tim istim virusom, neće se ništa dogoditi”, ističe Kaić dodajući kako ni WHO nema informaciju da se u Kini pojavila neka nova mutacija bez obzira što su, dodaje, svi suzdržani i ne vjeruju u potpunosti podacima iz Kine.

On smatra da nema potrebe za uvođenje obveznog testiranja putnika koji avionima dolaze iz Kine u Europu jer su se od početka pandemije do danas sve restriktivne mjere u pogledu putovanja pokazale neučinkovitima. “Da se u Kini i pojavi neka nova varijanta, nećemo moći spriječiti njezin unos”, tvrdi Kaić dodajući da se na početku epidemije mislilo da se lockdownom može spriječiti globalno širenje virusa, no danas je jasno, kaže, da to nema smisla te da će virus trajno biti endemski prisutan u svijetu. Mjerama se, dodaje, može samo nakratko usporiti cirkulacija virusa.

‘Kraken’ nije opasniji od dosadašnjih sojeva

Komentirao je i podvarijantu omikrona XBB.1.5 za koju neki tvrde da je najzaraznija do sada pa su joj dali zastrašujući nadimak “Kraken”.

“Taj soj je postao dominantan u SAD-u, no nije nužno da će preuzeti i dominaciju u Europi i izazvati veći broj oboljelih. Nema nikakvih naznaka da izaziva teže oblike bolesti od sojeva koji su kod nas prevladavajući. Nema razloga za strah i paniku”, zaključio je i rekao da ne vjeruje da će se pojaviti neka nova varijanta koja bi bila smrtonosnija od dosadašnjih.