Šef Europske komisije ignorirao predsjednicu, javio se na svoj mobitel usred zajedničke presice

Juncker se javio i odradio kratki razgovor, ali se nije zaustavio na tome

FOTO: prtscr/YouTube

Na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović i predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera u Bruxellesu dogodila se neuobičajena situacija.

Naime, dok je hrvatska predsjednica odgovarala na novinarska pitanja, šefu vlade EU zazvonio je mobitel. Juncker se javio i odradio kratki razgovor, ali se nije zaustavio na tome. Dok je šefica države odgovarala na novinarska pitanja, on je nastavio gledati u mobitel i tipkati potpuno ignorirajući svoju kolegicu.

Zajedničkim radom do izlaska iz krize

Grabar-Kitarović je na presici izjavila da Hrvatska zajedničkim radom s Europskom komisijom može izaći iz dugogodišnje krize, ali mora nastaviti provedbu strukturnih reformi. “Spomenuli smo i pitanje zapošljavanja, odnosno visokih položaja u EK, na kojima bih htjela vidjeti što je moguće više hrvatskih državljana, a gospodin Juncker je obećao da će se to pitanje razmotriti”, kazala je predsjednica.

Pojasnila je i svoju izjavu za Bloomberg o tome da će Hrvatska uvesti euro 2020. “Ja sam rekla da je 2020. najraniji datum u kojem bi se Hrvatska mogla pridružiti eurozoni. ‘Ne prije 2020.’ bio je moj odgovor na pitanje o ulasku u eurozonu”, kazala je predsjednica.

O ulasku u eurozonu rekla je – ne prije 2020.

Izrazila je nadu da bi Hrvatska za dvije godine, kad se završe inspekcije koje počinju 1. srpnja, mogla biti spremna i ispuniti tehničke kriterije za članstvo u schengenskoj zoni. Juncker je rekao da je Hrvatska “prirodno” predodređena za ulazak u eurozonu, ali je potrebno uložiti mnogo napora da se taj cilj postigne.

“Neću sad spominjati rokove jer je to opasno i može navesti na krivi put, ali potpuno se slažem s predsjednicom da bi najraniji datum bila 2020. Hrvatska mora biti svjesna toga da javne financije moraju biti pod kontrolom, da je deficit u ovom trenutku previsok i da su strukturalne reforme nedovoljne”, kazao je predsjednik EK.

Poreze treba plaćati, ali u ovom slučaju porez ne treba platiti

Upitana za komentar izjave premijera Milanovića “da svi trebamo plaćati poreze jer je to naša država”, Grabar-Kitarović rekla je da ne razumije pitanje. “Da, svi moramo plaćati poreze. Ne znam o čemu govorite. Ja sam platila sve poreze koje sam trebala platiti, a ako govorite o ovom transferu sredstava, poanta je u tome da taj novac ode ljudima koji su potrebiti, da taj novac dobiju oni, a ne da se vrati u proračun”, kazala je.

“Poreze treba plaćati, ali u ovom slučaju porez se ne treba platiti nego se sav taj novac može uplatiti onima kojima treba”, zaključila je hrvatska predsjednica.