Šef HNB-a Vujčić odgovorio Udruzi Franak i rekao da neće dati ostavku

Vujčić tvrdi da je 2005. jedini upozoravao na rizik od kredita u švicarcima

27.04.2015., Rovinj - U Hotelu Lone odrzan 3. godisnji susret guvernera centralnih banaka drzava regije koji okuplja guvernere i predstavnike banaka i financijskog sektora. Cilj skupa je unaprijediti suradnju financijskih institucija regije i razmijeniti iskustava u suzbijanju i ublazavanju posljedica financijskih kriza i ukupnog gospodarstva. 
Na okruglom stolu Monetarna politika sudjelovao je guverner HNB Boris Vujcic. 
Photo: Dusko Marusic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Guverner Hrvatske narodne banke (HNB) Boris Vujčić danas je u Rovinju na 3. susretu guvernera središnjih banaka država regije poručio da nema namjeru podnijeti ostavku, a što su od njega na subotnjem prosvjedu zbog problema s kreditima vezanim uz švicarski franak zatražili članovi Udruge Franak, koji smatraju da je “propustio spriječiti donošenje lošeg rješenja te da HNB nije reagirao na vrijeme”.

“Neću dati ostavku jer sam upravo 2005. godine bio jedini koji je glasno govorio o rizicima švicarskih franaka. Tada, osim mene, nitko nije javno istupio i govorio da je to rizično, a danas, deset godina kasnije, oni koji su tada šutjeli pokušavaju me prozvati kao odgovornog za to”, ustvrdio je guverner Vujčić dodavši da je Hrvatska u izbornoj godini te kako se stoga može, kako je rekao, “svašta očekivati”.

HNB nudio rješenja za problem švicaraca

“Smatram da to nije korektno i nije na mjestu. Hrvatska narodna banka nije sudionik u tim ugovorima koji su sklopljeni, niti ih može mijenjati”, ustvrdio je Vujčić upitan za komentar zahtjeva Udruge Franak za njegovom smjenom moderatora na panel raspravi.

“Nakon što je Švicarska središnja banka objavila da napušta svoj fiksni tečaj prema euru, mi smo objavili dokument od jedanaest stranica u kojem se objašnjavaju osnovne činjenice o kreditima u švicarskim francima i moguća rješenja tog problema”, istaknuo je Vujčić.

Konverzija kredita u kune bila bi uvod u destabilizaciju zemlje

Dodao je da je nakon toga HNB u kontaktima i s Udrugom Franak i s bankama, kao i s Vladom, nekoliko puta objašnjavao činjenice i efekte pojedinih rješenja.

“Naš je posao održavanje financijske stabilnosti u Hrvatskoj i jasno smo poručili da bi konverzija po mađarskom modelu u domaću valutu, zbog udara na međunarodne pričuve, značila uvod u financijsku nestabilnost zemlje”, naglasio je Vujčić.